Poté, co dokončíte otužování, byste neměli tělo déle vystavovat chladu. Pokud se tedy například otužujete v rybníce či řece, po otužování tělo usušte a oblečte se bez větších prodlev. Doporučené je maximálně krátké (cca 1minutové) cvičení s prodýcháním pro rozproudění krve a zpětné zahřátí organismu.Otužování může probíhat tři až čtyři minuty, polévání nebo sprcha 1 až 2 minuty. Doba koupele v přírodě může trvat podle toho, jaká je teplota vody, vzduchu a jaké úrovně otužilosti již koupající dosáhl. Vždy začínáme s méně intenzivními procedurami a postupně přidáváme.Na zahřání potřebuje organismus hodně vlastní energie a pokud se hned najíme, trávením mu ji odebíráme. V zimně a hlavně na jaře je dobré doplňovat stravu zvýšeným příjmem vitamínů, nejlépe jedením syrové zeleniny a ovoce, respektive užíváním vitamínových přípravků s kompletním spektrem vitamínů a stopových prvků.
Jak dlouho v ledové vodě : Při každém otužování pak zvyšuj interval studené vody o 5 nebo 10 vteřin. V zimě se doporučuje sprchovat studenou vodou 1 – 3 minuty a v létě zase 3 – 5 minut. Lidské tělo potřebuje čas, aby si na chlad zvyklo a ani proces otužování není výjimkou.
Jak dýchat ve studené vodě
Nejdříve nádech do břicha, pak do hrudníku, tak aby se vaše plíce naplnily zhruba z 90%. Mělo by to být bez tlaku tak, abyste dokázali být uvolnění. Stejně tak výdech – nejprve hrudník, potom břicho a celou dobu se snažit, aby výdech byl delší, než nádech (1,5x – 2x delší).
Proč je dobře se otužovat : Pravidelné otužování posiluje váš imunitní systém, snižuje riziko zánětů, zlepšuje cirkulaci krve a dokonce posiluje vaši psychickou odolnost. Mnoho otužilců tvrdí, že tato zkušenost jim pomáhá lépe zvládat stres a zlepšuje kvalitu jejich spánku. Otužování je zkrátka cesta k vašemu pevnějšímu zdraví a odolnosti.
Podle závěrů jedné studie (Anglicky) se pomocí hnědého tuku při 3hodinovém otužování spálí 250 kCal, které jsou téměř všechny brány z tuku.
Studie naznačují, že otužování může podpořit tvorbu bílých krvinek a dalších obranných látek v našem těle. Zvýší se tím naše odolnost vůči infekcím a nemocem. Pozitivní ovlivnění duševního stavu. Vystavení se chladu stimuluje nervový systém a podporuje produkci endorfinů, což jsou přírodní hormony štěstí.
Kdo se nesmí otužovat
Kdo se nesmí otužovat Otužování není vhodné pro osoby s vážnými srdečními problémy, vysokým krevním tlakem nebo respiračními onemocněními. Kontraindikací je také těhotenství. Před zahájením otužování by měl každý zájemce svůj záměr konzultovat s lékařem.Chladová terapie Vám však dokáže pomoci nejenom po delší době pravidelného cvičení ale takřka okamžitě. Při ponoření se do ledové vody se v těle podle studií již během 20 sekund zvyšuje hladina noradrenalinu, hormonu soustředění a chutí k aktivnímu jednání (což je úplný opak skleslosti a deprese), až o 300 %.Začněte od nohou a postupujte směrem k hlavě. Každý den vydržte pod studenou vodou o pár vteřin déle. Až se propracujete k několika minutám, máte téměř vyhráno. V zimě se doporučuje sprchovat 1–3 minuty, v létě 3–5 minut.
Otužujte se studenou vodou
Začněte od končetin, teprve potom přecházejte nahoru k tělu. Studenou sprchu si dávejte ráno, protože tehdy má největší účinek – můžete se otužovat i večer, ale ranní kúru tím nikdy plně nenahradíte. Navíc je třeba se sprchovat dvakrát déle než ráno.
Jak spálit 1000 kalorií : Mezi cvičení, která vám pomohou spálit 1000 kalorií, patří běh, plavání, jízda na kole, skákání přes švihadlo, cvičení HIIT a kruhový trénink.
Jak se zacit otužovat doma : domácí otužování.
Začátečníci by se měli denně sprchovat studenou vodou. Nejlepší je začít vlažnou vodou a postupně ji ochlazovat. Pokud nemáme k dispozici sprchu, nahradíme ji umýváním se ve studené vodě. Měli bychom to praktikovat zásadně ráno.
Na co je dobře otužování
Pravidelné otužování posiluje váš imunitní systém, snižuje riziko zánětů, zlepšuje cirkulaci krve a dokonce posiluje vaši psychickou odolnost. Mnoho otužilců tvrdí, že tato zkušenost jim pomáhá lépe zvládat stres a zlepšuje kvalitu jejich spánku. Otužování je zkrátka cesta k vašemu pevnějšímu zdraví a odolnosti.
Jak dlouho přežijete ve vodě
Teplota vody (°C) | Doba zachování vědomí | Pravděpodobná doba přežití |
---|---|---|
10 – 16 | 1 – 2 hod | 1 – 6 hod |
16 – 21 | 2 – 7 hod | 2 – 40 hod |
21 – 27 | 3 – 12 hod | 3 hod – neomezená |
Více než 27 | neomezená | neomezená |
„Ideální je sprchovat se jednou denně. Pokud máte ekzém, je důležité pokožku promazat do pěti minut po sprchování, pak ani takto citlivá pokožka netrpí,” vysvětluje pro Daily Mail dermatolog Derek Chan. Sprcha by podle dermatoložky Moniky Arenbergerové ale neměla trvat déle než 10-15 minut.
Co se stane když se budu sprchovat studenou vodou : Výhody studené sprchy
Je však jisté, že se tím rozšiřují a zužují cévy, což stimuluje krevní oběh a podporuje prokrvení. Střídavé sprchy tedy dokáží skvěle nabudit, a představují tak ideální způsob, jak se ráno nastartovat. Podporují také lymfatický systém, který potom rychleji odvádí toxické látky z těla.