Desatero, jak se chovat v přírodě
- Chraň přírodu a vše, co poskytuje.
- Netrhej rostliny.
- Neruš ticho a klid lesa. Neplaš hlukem zvěř
- Nezanechávej po sobě stopy.
- Odpad, který přineseš, si zase odnes.
- Exkrementy zakopej.
- Choď pouze po vyznačených a povolených cestách.
- Nerozdělávej oheň mimo vyznačená tábořiště.
Zima láká k lenošení, ovšem i v této době tělo potřebuje pohyb. Ideální je power jóga, pilates nebo lehký aerobik. Pohybem se Vám do těla vyplaví serotonin a Vy se budete cítit v pohodě. V infrasauně produkují karbonová nebo keramická topidla teplo, které proniká přímo do tkání lidského těla.Příručky pro přežití
- Příručka přežití pro začátečníky. Pangea.
- Kurz přežití pro teenagery. Amar Ibrahim.
- SAS Příručka jak přežít John Wiseman. John Wiseman.
- Zapomenuté dovednosti pro přežití v přírodě John Plant.
- Jak přežít konec civilizace aneb Cesta k soběstačnosti.
- Tramping.
- Homeless Guide.
- Jak přežít násilný útok.
Co dělat v přírodě : Jednoduché hry v přírodě
- Skládání Mandal. Na výletech nasbírejte co nejvíce různých přírodnin – kamínky, šišky, šípky, jeřabiny apod.
- Přírodní parkourová dráha.
- Přírodní detektiv.
- Limeriky v přírodě
- Hádej, kdo jsem.
- Hod na cíl.
Co nedělat v přírodě
Co rozhodně nedělat. Nerozdělávejte oheň, nedělejte hluk, nevyhazujte v lese odpadky, nekácejte stromy, neničte ani jiné rostliny.
Proč chodit do přírody : Pobyt v přírodě prospívá tělu, mysli, vztahům v rodině a v neposlední řadě i celé planetě – známe-li přírodu, chováme se k ní ohleduplněji a s úctou. Prospěšnost pobytu venku potvrzuje i řada zahraničních výzkumů z oblasti medicíny, psychologie i pedagogiky.
Běhání v zimě – co na sebe
- Vrstvy.
- Zimní běžecká bunda.
- Hřejivá vrstva.
- Kalhoty na běhání v zimě
- Běžecké ponožky na zimu.
- Zimní běžecké rukavice.
- Čepice nebo čelenka.
- Běžecké nesmeky.
K snídani nám v zimě dobře poslouží ovesná kaše s kustovnicí a kokosovým mlékem nebo rýžová dlouho vařená kaše „Congee“. Můžeme s chutí posnídat i polévku. Z pečiva si raději vybereme kvalitní kvasový žitný chléb, nebo si připravíme celozrnné placky.
Co si sbalit do přírody
7 nejdůležitějších věcí pro přežití v přírodě
- Rozdělání ohně
- Filtrace vody.
- Zdroje energie.
- Světlo.
- Nůž
- Lékárnička.
- Ponožky.
V neposlední řadě je nutné uvědomit si, že v lese je zakázáno kouřit, tábořit mimo vyhrazená místa a rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň, a to až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa. Není také dovoleno odhazovat hořící nebo doutnající předměty a znečišťovat les odpadky. Ty si vždy odnášíme z lesa s sebou.Jak se chovat v lese s dětmi
- Neděláme hluk.
- Nepoškozujeme stromy, keře ani rostliny.
- Nevstupujeme do oplocenek.
- Lesní plody sbíráme jen pro svou potřebu.
- Pejska máme vždy na vodítku.
- Nevstupujte do míst, kde probíhá těžba.
- Auto ani čtyřkolka do lesa nepatří
- Nerozděláváme v lese oheň
Ideální je proto začít chodit pravidelně alespoň čtyřikrát v týdnu, a to nejméně na půl hodiny. Dobu chůze můžete postupně prodlužovat na základě toho, jak se budete cítit. Nejefektivnějšího hubnutí dosáhnete, pokud budete chodit rychlochůzí tempem v rozmezí 4-6 km za hodinu.
Jak se obléct na zimní beh : Teploty pod bodem mrazu
Pokud teploty klesnou pod nulu, je samozřejmostí termoprádlo, oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi. Další součástí běžeckého outfitu je běžecká bunda, nejlépe nepromokavá. Co se týče legín, vhodnější jsou ty zateplené. Dále si oblékněte běžecké rukavice, čepici nebo čelenku.
Co na sebe na Sněžku : Na Sněžce bývá zima a fouká. Počítejte s tím, že při výstupu se zapotíte, takže je lepší mít funkční oblečení v několika vrstvách. I v létě budete rádi za termoprádlo, teplé ponožky, čepici, rukavice, něco kolem krku a větruvzdornou bundu.
Jak se stravovat v zimě
V podzimním a zimním období je ideální kořenová zelenina, fenykl, dýně, kapusta, zelí, červená řepa, cibule, česnek a pórek. Abychom podpořili zahřívací efekt, můžeme si tuto zeleninu vychutnat ve formě bohaté horké polévky. Dalším vhodným způsobem, jak tuto zeleninu připravit je kvašení.
vnitřnosti, vejce, kozí a ovčí sýry, vařená zelenina, červené víno, křen, česnek, cibule, chřest, med, úhoř či losos, růžičková kapusta, dýně, vodnice, špenát, kukuřice, pohanka apod.). Díky tomu byla naše strava přiměřená ročnímu období a potřebám organizmu během něj.Přiměřeně oblečení na 3 dny • Baterka • Nůž • Nepromokavá bunda nebo pláštěnka • Ešus, lžíce • Láhev na pití • Papír a tužka • Hygienické potřeby, bez kterých se neobejdete na puťáku (každý podle svého gusta…) Naopak nikdo nesmí mít kromě batohu žádné zavazadlo!
Co pít na Treku : Ideální může být si i po cestě nabrat vodu někde v potoku, ale důležité je s sebou mít i tablety an desinfekci vody (najdete třeba na Alze). Pokud po cestě narazíte na kempy, tak to řešit nemusíte. 🙂 Raději ale berte vždy menší množství a doplňujte, ať se netaháte s 2litrovou lahví (tj.