Jak se z železné rudy získává železo?
Železo se dnes vyrábí vysokoteplotní redukcí železné rudy ve vysokých pecích. Mezi základní suroviny, které se pro výrobu železa používají, jsou již zmiňované železné rudy, které obsahují různé množství železa. Nejčastěji se pro zpracování používá krevel (Fe2O3) nebo magnetit (Fe3O4).Největší těžba železné rudy hlubinným způsobem probíhá v současnosti ve Švédsku. Magnetit (magnetovec) Fe3O4 , je na železo nejbohatší rudou. Chemicky jde o Fe3O4 (oxid železnatoželezitý) s obsahem až 70% Fe.Železo vzniká hvězdnou nukleosyntézou, termonukleární fúzí křemíku v jádrech velkých hvězd na konci jejich vývoje. Železo je nejtěžším prvkem, který se v posloupnosti od hélia v jádře hvězd syntetizuje za současného uvolnění energie. Železo se v jádře hvězdy hromadí, protože fúze jeho jader neuvolňuje energii.

Kdo taví železnou rudu : Na samém počátku je kus železné rudy, kterou Keltové při svých toulkách po Česku získali v přírodě, např. v Krušných nebo Železných horách, a dřevěné uhlí z milíře. Po mnoha hodinách práce několika lidí s měchy se při letošních tavbách podařilo vytavit pár hezkých kousků železa.

Jak poznat Zeleznou Rudu

Vedle obsahu samotného železa (minimálně 22 %) rozhoduje o použitelnosti chemické složení, které je podmíněno mineralogickou stavbou, jež určuje i její fyzikální stav. Pro posouzení kvality rudy je, vedle obsahu železa, stejně důležitý také obsah oxidu křemičitého, který ovlivňuje index zásaditosti rudy.

Jak tavit železo : 3. tavidlo – tvoří ho vápenec a slouží k vytváření strusky ve které jsou zachyceny nečistoty a pomáhá při uvolňování čistého železa z železné rudy. Struska taky chrání surové železo, aby mělo žádané chemické složení a nebylo nadměrně syceno uhlíkem.

Do skupiny rostlinných produktů obsahujících nejvyšší koncentraci železa patří také ořechy; brokolice; řeřicha; červená řepa; Botwinka; dýňová semínka; datle a sušené ovoce, včetně: meruněk; rozinky a švestky. Borůvky jsou také bohaté na železo.

K nejvýznamnějším zdrojům železa se řadí především hovězí maso, jehněčí maso a vnitřnosti – játra. Železo však najdeme i v rostlinných zdrojích, k těm nejbohatším zdrojům se řadí obiloviny, luštěniny, listová zelenina a zelené potraviny, sója, droždí, ořechy, sušené ovoce (meruňky, švestky, rozinky) nebo sušené houby.

Jaká forma železa je nejlepší

Nejlépe vstřebatelné železo je forma bisglycinát.Mezi kvalitní zdroje železa můžeme řadit:

  1. třtinovou melasu.
  2. ovoce (meruňky, višně, třešně, švestky atd.
  3. zeleninu (červená řepa, brokolice, mořské řady, špenát)
  4. semena a ořechy (pistácie, kešu, lískové ořechy, slunečnice, sezam)
  5. luštěniny (čočka, hrách, sója, cizrna)
  6. maso a vnitřnosti (hlavně hovězí maso, játra)

etapa – tavení: probíhá v rozmezí teplot 1100 – 2000˚ C.

V této etapě se surové železo roztaví úplně, nečistoty zůstanou vázané ve strusce a ze zarážky kape surové železo do nístěje, kde dojde k odpichu, přičemž vsázka zůstává na povrchu surového železa.

ložiska ČR. V České republice nejsou v současnosti těžena žádná ložiska rud.

Které minerály se dobývají jako železná ruda : MINERÁLY ŽELEZA

  • Meteorické železo. Ač si to mnoho lidí neuvědomuje, v přírodě je možno nalézt železo i ryzí.
  • α-železo. Kromě meteoritů lze vzácně nalézt pozemské železo.
  • Wüstit (FeO)
  • Hematit (Fe2O3)
  • Magnetit (Fe3O4)
  • Pyrit, markazit (oba FeS2)
  • Chalkopyrit (CuFeS2)
  • Siderit (FeCO3)

Kde se u nás těží železná ruda : V České republice v Ejpovicích, Krušných horách a v Jeseníkách. Železná ruda hnědé barvy a obsahují značné množství krystalové vody, vyskytující se kompaktní i sypké formě.

Kdy se Tavi železo

Teplota tání některých prvků

Prvek tt / °C
mangan 1246
železo 1535
titan 1668
platina 1768


Hlavními zdroji železa v potravě jsou maso, masné výrobky, vnitřnosti (játra, slezina), vaječný žloutek, listová zelenina.Většinou se anémie z nedostatku železa rozvíjí pomalu a postupně se objeví příznaky jako je únava a nedostatek energie, zimomřivost, zadýchávání se při námaze, bolesti hlavy, bledost kůže a sliznic, vypadávání vlasů, hučení v uších, riziko pádu pro náhlé snížení krevního tlaku, nepravidelnosti srdečního rytmu.

Jak dostat do těla železo : Konzumujte zejména sušené meruňky, rozinky, čerstvé třešně, jahody, maliny, ostružiny, datle, švestky, rybíz, hrušky, avokádo, grep a další. Nejvíce železa se ukrývá v pistáciích, lískových ořechách, mandlích, slunečnicových a sezamových semínkách. Například dýňová semínka ve 30 gramech ukrývají 4,5 mg železa.