Úlevu mohou zajistit studené či teplé obklady. V případě obtíží lze také sáhnout po volně dostupných lécích jako je Paralen, Espumisan nebo Rennie. Pokud člověka trápí dlouhodobé obtíže nebo jsou bolesti silné, neustupující, doprovázené zvracením či horečkou, určitě neotálejte s návštěvou lékaře.Z bylinek, co proti bolesti břicha dokáží pomoct, zkuste heřmánkový čaj, zázvor, kurkumu nebo měsíček lékařský.Břicho je dost komplikovaná oblast. Bolest zde může mít mnoho příčin. Může jít o zažívací obtíže, plynatost, menstruační bolesti, zánět slepého střeva, zánět slinivky nebo zánět močového měchýře. V horším případě může jít o příznaky rakoviny, jater, slinivky nebo žaludku.
Kdy jet na pohotovost s bolesti břicha : Kdy jet na pohotovost
Když vás silně bolí v pravém podbřišku, máte vysokou horečku a nateklé břicho. Pravděpodobně jde o akutní zánět slepého střeva střeva nebo slinivky břišní. Když se objeví krutá bolest břicha vycházející ze středu nadbřišku směrem do středu hrudníku, k šíji a ramenům.
Co na silnou bolest břicha
Jak se zbavit bolesti břicha
- fenyklový čaj, čaj z koriandru, heřmánku nebo meduňky,
- odvar z kmínu,
- čajové směsi proti bolestem žaludku či žlučníku,
- urologické čaje – prevence zánětu močových cest,
- teplé nebo studené obklady,
- účinné volně dostupné léky – např. Espumisan, Rennie a ProbioLact.
Co pít při bolesti břicha : Při akutních potížích je důležité pít hodně tekutin. Rychlou úlevu od podrážděného žaludku může poskytnout černý čaj. Jakmile se žaludek trochu uklidní, začněte po troškách zkoušet lehce stravitelné potraviny. Vhodná je dušená mrkev, banán, strouhané jablko, vařená rýže a bramborová kaše bez mléka.
Při velmi výrazných bolestech, které Vás budí v noci je vhodný i spánek s bederním pásem (stočenou mikinou či dekou kolem pasu tak, aby bylo zachované napřímení páteře v bedrech i při lehu na boku nebo na zádech.
Třes žaludku, pocity svírání žaludku, pocity na zvracení, nechutenství, "žaludek na vodě" – možná i u vás se tyto pocity objevily před těžkou zkouškou, významnou životní událostí nebo před pracovním pohovorem. Jsou to hlavní příznaky dysfunkce, která se označuje jako bolest žaludku ze stresu.
Kdy volat zachranku při bolesti břicha
trvající bolest břicha. usilovné dýchání: vtahování mezižebří/nadbřišku při nádechu, ztížený a prodloužený výdech. kývání hlavičky při dýchání krvavé tečky na kůži, které nevyblednou při stlačeníBolest pod žebry a v zádech
Po těle může putovat bolest, kterou pociťujete pod žebry nebo v zádech. Nemůžete zapnout kalhoty přes nafouklé břicho a doprovázejí vás nepříjemné pocity plynatosti a větry nebo říhání.Zvolte volně dostupné léky nebo čaje podle typu problému:
- Při menstruaci: např. Ibalgin nebo Paralen.
- Při pálení žáhy a překyselení žaludku: např. Rennie nebo Omeprazol.
- Při zácpě: např. projímadla a projímavé čaje.
- Při průjmu: např. Imodium nebo Enterol.
- Při urologických potížích: např. urologické čaje.
Bolest žaludku, podpora trávení
- PANGROL 20000 20 tablet.
- GASPAN 90mg/50mg 14 tobolek.
- GUTTALAX 7.5mg/ml Projímadlo kapky, roztok 30 ml.
- PANGROL 20000 50 tablet.
- TRAVEL GUM 20 mg léčivá žvýkací guma 10 kusů
- BOIRON Gastrocynésine 60 tablet.
- MEGAFYT Heřmánkový čaj porcovaný 20 sáčků
- MÁTOVÝ ČAJ 20X2.0GM Léčivý čaj.
Jak se vysetruji bolesti bricha : POKLEP. Poklepem (perkusí) se posuzuje odpor břišní stěny, její bolestivost, obsah břišní dutiny a velikost orgánů. U zdravého člověka je stěna břišní nebolestivá, poklep je diferencovaný bubínkový (t.j. nad orgány dutiny břišní má bubínkový poklep různou výšku podle velikosti plynové náplně).
Kdy jít k lekari s bolesti břicha : Varovné příznaky, se kterými je vhodné navštívit lékaře, je například vleklý průjem anebo zácpa či jejich střídání, krev či hlen ve stolici, zvracení či nevolnost, hubnutí, nechutenství, vysoké teploty, ostré bolesti břicha.
Jak uvolnit plyny v břiše
Domácí lék při nadýmání
Na zmírnění plynatosti pomáhají tyto osvědčené rady: Aktivní uhlí: Pomáhá snižovat nadměrnou plynatost po jídle. Teplo: Přiložením termoforu uvolníte křeče. Masáže: Opatrná masáž břicha může „uvolnit“ uvízlé plyny.
Mezi nadýmavé potraviny patří luštěniny, košťálová zelenina, cibule, česnek, silně kořeněná jídla, sycené vody, kynuté pečivo, obzvláště to čerstvě upečené a alkohol, především víno. Tyto potraviny jsou bohaté na síru, která ovlivňuje střevní bakterie a vzniká sirovodík páchnoucí po shnilých vejcích.Na zmírnění plynatosti pomáhají tyto osvědčené rady:
- Aktivní uhlí: Pomáhá snižovat nadměrnou plynatost po jídle.
- Teplo: Přiložením termoforu uvolníte křeče.
- Masáže: Opatrná masáž břicha může „uvolnit“ uvízlé plyny.
Co na bolest břicha babské rady : Pro podporu normální činnosti trávení a celého gastrointestinálního traktu lze využít řadu bylinek. Sáhnout můžeme po kořenu lékořice, čaji ze směsi heřmánku, meduňky, máty peprné, fenyklu nebo mochny husí. Skvělé jsou také borůvky, které můžeme užívat sušené, nebo si z nich uvařit čaj.