K dosažení vanilkové vůně potřebují projít tří až šestiměsíčním procesem, který začíná několikanásobným máčením ve vroucí vodní lázni. Jakmile jsou lusky horké, zabalí se do přikrývky a nechají se doslova „vypotit“. Několik měsíců se lusky v noci „potí“ a ve dne suší na slunci.Dříve se vanilin dokonce vyráběl extrakcí z uhlí, dehtu, rýžových otrub a dřevin. Dnes se vanilin vyrábí například z dřevěného dehtu nebo z odpadu vznikajícího při výrobě celulózy v papírenském průmyslu. V roce 2021 se dokonce vědcům z Edinburské univerzity podařilo vanilin vyextrahovat z použitých plastových lahví.Aromata vanilky se velmi dobře rozpouštějí v tucích. Proto se prázdné lusky louhují ve smetaně a mléku, v oleji nebo v přepuštěném másle, které se tak příjemně ochutí a využívají při přípravě dezertů i slaných pokrmů. Vanilkový lusk krátce povaříte a necháte 20 až 30 minut extrahovat v dané tekutině.
Kde se pěstuje vanilka : Dnes se kromě Mexika pěstuje vanilka na ostrovech v Indickém oceánu, na Madagaskaru (ten představuje 80% z celkové produkce vanilky), na Srí Lance, na Bahamách či v Indonésii.
Co obsahuje vanilka
Vanilka je koření s vysokým obsahem bílkovin, v menším množství v ní nalezneme taniny a různé stopové prvky, vápník, sodík, fosfor, draslík, hořčík, zinek, měď, mangan a železo.
Proč je vanilková zmrzlina žlutá : Proč ale máme zafixováno, že vanilková zmrzlina nebo pudink musí mít žlutou barvu Vysvětlení je prosté – původně se pudink i zmrzlina připravovaly z mléka či smetany, ale hlavně – ze žloutků. Proto měly výrobky – nejčastěji ochucené vanilkou či později přírodně identickým vanilinem – žlutou barvu.
Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.
Vanilovník plocholistý (vanilka pravá, Vanilla planifolia) je šplhavá liánovitá orchidej původem z Mexika. Oblíbené koření, které nazýváme vanilkou, se skrývá v jejích plodech. Aztékové si tohle luxusní ochucovadlo dopřávali už v 15. století.
Jaký je rozdíl mezi vanilkovým a vanilkovým cukrem
Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.Vanilka voní intenzivně a lehce nasládle. Chutná sladce, trochu kořenitě. Užívá se především do sladkých pokrmů, do čokolády, kávy, dezertů všeho druhu, do ovocných kompotů a salátů. Pro zjemnění se přidává do koláčů a pečiva.Nejdříve si vanilkový lusk podélně rozkrojíme a ostrým nožem vyškrábeme zrníčka. Lusk pokrájíme na menší kousky. Do mixéru nasypeme část cukru a vložíme lusk se zrníčky. Mixujeme, dokud z cukru není prášek.
Samotná výroba je velice jednoduchá. Stačí rozříznout vanilkové lusky a nakrájet je na menší kousky. Kousky lusků se pak společně s alkoholem vloží do čisté a dobře uzavíratelné lahvičky. Po uzavření ji skladujeme na temném místě po dobu 2 až 3 měsíců občas lahvičku protřepeme.
Co je Vanilkovy cukr : Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.
Čím se dá nahradit vanilkový extrakt : Vanilkový extrakt je zkrátka a jednoduše koncentrovaný výtažek z vanilky, který se vyrábí naložením vanilkových lusků v alkoholu. Má zlatou až tmavě hnědou barvu a výraznou chuť i vůni. Můžu ho něčím nahradit Ano, můžete ho nahradit vanilkovým luskem, je to ale v důsledku finančně náročnější.
Jak si vyrobit domácí vanilkový cukr
Nejrychlejší způsob výroby vanilkového cukru je vyškrábnout z rozříznutého lusku semínka, prázdný lusk nakrájet na menší kousky a spolu se semínky promíchat s cukrem. Vše uložíme do láhve, dobře zavřeme a necháme aromatizovat.
Nejdříve si vanilkový lusk podélně rozkrojíme a ostrým nožem vyškrábeme zrníčka. Lusk pokrájíme na menší kousky. Do mixéru nasypeme část cukru a vložíme lusk se zrníčky. Mixujeme, dokud z cukru není prášek.Samotná výroba je velice jednoduchá. Stačí rozříznout vanilkové lusky a nakrájet je na menší kousky. Kousky lusků se pak společně s alkoholem vloží do čisté a dobře uzavíratelné lahvičky. Po uzavření ji skladujeme na temném místě po dobu 2 až 3 měsíců občas lahvičku protřepeme.
Co s cerstvou vanilkou : Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel. Především koláčů, cukroví, zmrzlin, krémů. Jsou oblíbené i různých alkoholických a nealkoholických nápojů. Lusky zbavené dřeně můžeme ještě použít třeba do svařeného vína, nebo je vhazovat do lahve s třtinovým rumem a nechat macerovat.