Linoleum (neboli lino)
Jde o přírodní materiál, který se vyrábí převážně z lněného oleje, korkového prachu, dřevěné nebo pískovcové moučky, pryskyřice a barevných pigmentů. Podklad je tvořen nejčastěji jutovou tkaninou nebo plátěnou podložkou.PVC podlahy, neboli podlahy z polyvinylchloridu, jsou na rozdíl od linolea vyráběny z umělých surovin. Jsou ale levnější, obdobně jako lino příjemné na dotek, snadno se čistí a hodí se i do prostředí s vyšší vzdušnou vlhkostí.Vinylová podlaha: Moderní krása
Vlhkosti odolá lépe než lino, a proto jej můžete položit i do koupelny. Standardně se dodává po dílcích, které usnadňují pokládku. Péče o vinyl je snadná: při mokrém čištění stačí univerzální čisticí prostředek a hadr či mop.
Kdy vzniklo linoleum : Poprvé bylo vyrobeno v roce 1844 Elijahem Gallowayem. V roce 1860 použil Frederick Walton (1834–1928) jako pojiva korku místo kaučuku lněný olej a kalafunu (borovicová pryskyřice), které se staly základem pro výrobu linolea.
Co je PVC lino
Linoleum je tvořeno ze 100% přírodních materiálů. Zatímco lino (neodborný název), neboli PVC (polyvinylchlorid) je syntetického původu z průmyslově vyrobených látek. Abychom si to shrnuli, rozdíl je v materiálu a s tím souvisejí i rozdílné vlastnosti podlahy.
Co to je linoleum : Linoleum je totiž podlaha z čistě přírodních surovin – vyrábí se ze lněných olejů, korkové drti a to vše drží pohromadě jutová síť. K tomu ještě nějaké přírodní pryskyřice a moučky z rozdrcených dřevěných pilin.
Cena linolea i s pokládkou je přijatelná – pohybuje se mezi 800 – 1200 Kč korun za metr čtvereční.
Společný pro vinyl i laminát je široký výběr dekorů imitujících buď dřevo, nebo i jiné materiály, jako je beton, dlažba nebo dokonce kůže. Velkou výhodou vinylu oproti laminátu je vyšší odolnost vůči vlhku. Laminát je ale náchylnější ke změnám způsobeným vlhkostí a je tak méně rozměrově stabilní.
Jak dlouho vydrží lino
Díky skvělé péči a údržbě může vaše podlaha vydržet až 40 let. Linoleum je jedním z nejstarších typů podlah, které se dodnes používají.Správně položená a řádně udržovaná podlaha z linolea vydrží 20 let a více. V mnoha historických budovách jsou podlahy z linolea zachovány dodnes a jsou proto důkazem, že výběr trvanlivých materiálů se dlouhodobě vyplácí.Díky skvělé péči a údržbě může vaše podlaha vydržet až 40 let. Linoleum je jedním z nejstarších typů podlah, které se dodnes používají. Odolnost této podlahy z ní v průběhu desetiletí udělala vynikající volbu na mnoha místech s vysokým provozem.
Snadná pokládka, snadná údržba a nepřeberné množství vzorů – to jsou základní charakteristiky kvalitní PVC podlahové krytiny.
Čím se lepí linoleum : Pro tento případ je nejvhodnější disperzní lepidlo na PVC, které neobsahuje ředidlo a rozpouštědla. Toto lepidlo dokáže PVC dokonale zafixovat k podkladu a zabrání vzniku boulí a vln. Lepidlo určené speciálně na PVC se navíc velmi dobře zpracovává a zajistí trvale pružný a pevný spoj jednotlivých dílů PVC.
Co se dává pod linoleum : Jestliže si vyberete PVC podlahu bez podložky, je třeba ji podložit. Pod PVC se hodí třeba polypropylenová podložka z lisovaného rouna. Každý výrobce či prodejce vám může doporučit jinou podložku, nechte si poradit. Příprava podlahové izolace, spojování izolačních pásů.
Co pod lino na beton
Podložka pod lino eliminuje drobné nerovnosti v podkladu a zabraňuje pronikání kamínku z betonu do lina. Podlažka pod PVC také změkčuje podlahu a má izolační vlastnosti.
PVC a vinyl je ve své podstatě to samé.
Jenomže zatímco PVC se klasicky už roky a roky prodává v rolích, vinyl je vlastně tvrzená PVC podlaha ve formě dílců.Vinylové podlahy patří mezi teplé krytiny, což v praxi znamená, že odvádí teplo z vašich nohou podstatně pomaleji než podlahy laminátové nebo dlažba. Oproti laminátovým podlahám mají také mnohem lepší zvukově izolační schopnosti, což se týká jak hluku kročejového, tak i vedení hluku v prostoru.
Co na poškrábané lino : Poškrábané linoleum
V případě drobnějších oděrek pak můžete zkusit působení tepla – je však lepší, když tuto metodu nejdříve vyzkoušíte na rezervním kousku linolea. Postižené místo zkuste nahřát fénem nebo horkovzdušnou foukačkou: vlivem tepla by se linoleum mělo vrátit do původní polohy.