Jak se vyrábí kulička?
Ocelové kuličky do ložisek se vyrábějí z kalené ložiskové oceli v různých stupních přesnosti a v několika třídících skupinách. Kalená ocel se pro výrobu přesných ložisek používá nejčastěji, protože je vysoce odolná vůči oděru a zatížení. Ocelové kuličky se dají samostatně využít i pro jiné účely, než jsou ložiska.Přesně broušené skleněné kuličky se používají hlavně v optickém průmyslu. Dále se používají v chemickém, potravinářském a farmaceutickém průmyslu, hlavně ve zpětných ventilech a ložiscích. Vyrábějí se metodou broušení na brusných kotoučích tzv. lapováním.Nejprve si natrháme nebo nakrájíme stejně velké kousky hlíny. Tyto kousky vymodelujeme do hladkých kuliček. Snažíme se, aby byly všechny kuličky stejně velké a pěkně kulaté. Mírně zavadlé kuličky nabarvíme engobou a to tak, aby byla ze všech stran.

Z jakého materiálu jsou ložiska : Důvodem, proč se většina ložisek vyrábí z oceli, je její vysoká pevnost a dobrá odolnost vůči namáhání, což jsou základní vlastnosti každého ložiska. Existuje mnoho dalších materiálů, které mohou být použity v ložiscích, včetně keramiky, bronzu, litiny a plastů. Ocel však zůstává nejběžnější.

Čím mazat kuličková ložiska

K mazání ložisek se za běžných podmínek používá olej nebo plastické mazivo, ve speciálních případech se používá pevné mazivo např. pro velmi vysoké teploty, provoz ve vakuu.

Co je potreba na výrobu skla : Základem pro výrobu skla je směs surovin, ze kterých se sklo vyrábí. Tato směs se nazývá kmen. Základní surovinou pro výrobu skla jsou sklářské písky s obsahem 60 – 80% oxidu křemičitého. Dalšími základními složkami běžných skel jsou oxid vápenatý, sodný a draselný.

Vyrábí se tavením sklářského písku se sodou a vápencem. Měkne již při teplotě od 500 do 600 °C. Křemenné sklo – slouží pro výrobu halogenových žárovek, zářivek a fluorescenčních mikroskopů. Vyrábí se tavením čistého křišťálu, nebo žilného křemene.

Hra o sázku

Hráči se snaží co nejvíce kuliček umístit do důlku. Jestliže se některé kuličky rozlétnou, spočítá hráč, kolik jich leží mimo důlek. Kdo dostal nejvíce kuliček do důlku, začíná cvrnkat a činí tak, pokud nemine důlek. Po něm nastupuje druhý podle počtu kuliček v důlku.

Proč mají ložiska kuličky hladký povrch

Jednoduché ložisko snižuje tření pomocí hladkých kuliček nebo válečků. Ty mají kolem sebe hladkou kovovou „obruč“, která vymezuje místo pro volné točení kuliček. Válečky nebo ložiskové kuličky „nesou“ zátěž, což umožňuje plynulé otáčení s minimem tření.V podmínkách, kdy provozní teplota je menší než 50°C a olej pracuje v dobrých provozních podmínkách s malým množstvím prachu, se zpravidla olej vyměňuje jednou ročně. V případech, kdy se teplota oleje pohybuje kolem 100°C je nutné olej měnit přibližně každé tři měsíce.36 % poruch ložisek je připisováno problémům s mazáním. Za to může jak nesprávný typ, tak množství maziva. Další příčinou může být znečištění, ke kterému může dojít během domazávání. Například když se na konci mazací pistole zaseknout cizí částice a ty vniknou do ložiska.

Hlavní složkou skla je oxid křemičitý (SiO2) a vyrábí se tavením křemičitého sklářského písku s přísadou uhličitanu draselného (potaše) a následným poměrně rychlým ochlazením taveniny, která tak nestačí vytvořit krystalovou mřížku.

Jak se vyrábí Sklenička : Sklovina se taví v sklářské peci při teplotě 1200°C až 1500 °C, boritokřemičité sklo při teplotě až 16300C a křemenné sklo okolo 20000C. Po roztavení se dále vyčeří, případně odbarví, obarví, zakalí. Neroztavené části se na hladině skloviny sbírají v podobě sklářské pěny (sklářská žluč).

Co je potřeba k výrobě skla : Základní surovinou pro výrobu skla jsou sklářské písky s obsahem 60 – 80% oxidu křemičitého. Dalšími základními složkami běžných skel jsou oxid vápenatý, sodný a draselný. Tyto oxidy jsou dodávány do kmene formou nerostných (např. vápenec) nebo chemicky připravených surovin (např.

Jak vzniká sklo

Hlavní složkou skla je oxid křemičitý (SiO2) a vyrábí se tavením křemičitého sklářského písku s přísadou uhličitanu draselného (potaše) a následným poměrně rychlým ochlazením taveniny, která tak nestačí vytvořit krystalovou mřížku.

Vůbec nejstarší nalezená kulička pochází z Egypta a to z roku 3000 let před naším letopočtem. uvedl Petr Šejba z Českého kuličkového svazu. Historie kuliček uvádí, že v Anglii se staly populárními v době vlády Elizabety I.„Správný cvrnk je definován jako pohyb pouze jednoho prstu, přičemž se smíte dotknout jen své (jedné) kuličky. Ta pak může zasáhnout jakoukoliv jinou, i soupeřovu,“ popisuje proces hry Šejba. Vítěz hry je ten, kdo má všechny své kuličky v důlku, zápas se většinou hraje na 2 až 3 vítězné hry.

Jak funguje kuličkové ložisko : Kuličkové ložisko se smontuje dohromady tak, že se vnitřní kroužek vsune do vnějšího a oba kroužky se přitisknou v jednom místě k sobě. Do vzniklé mezery se nasype tolik kuliček, kolik je jen možno a pak se vnitřní kroužek přesune do středu. Následně se na kuličky nasadí klec.