Hormony vznikají ve specializovaných endokrinních (řecky endon – uvnitř, krinein – vylučovat) žlázách, z nichž se dostanou prokrvením do krevního oběhu (vnitřní sekrece). Mohou vznikat také i v buňkách orgánů, které mají primárně jiné úlohy.Hormonální systém je soustava žláz s vnitřní sekrecí. Patří mezi ně mozek, štítná žláza, příštítná tělíska, pankreas (slinivka břišní), nadledviny a samozřejmě pohlavní žlázy. Jednotlivé orgány hormonálního systému produkují hormony, které jsou následně vylučovány do krve, a tím dopraveny až k cílovým buňkám a orgánům.Kde se tvoří hormony V organismu existují žlázy s vnitřní sekrecí (neboli endokrinní žlázy), jejichž hlavní funkcí je produkce hormonů. Jsou to: hypofýza, epifýza, štítná žláza, příštítná tělíska, brzlík, nadledviny, endokrinní část pankreatu a gonády (varlata a ovaria), v těhotenství i placenta (Obrázek 1.2).
Jak se vyrábí růstový hormon : Růstový hormon je produkován chromofilními acidofilními somatotropními buňkami (somatotropy) adenohypofýzy. Je tvořen z prekursoru pre-somatotropinu (pre-STH) o molekulové hmotnosti 28 000, který může být také vylučován do krve, avšak nemá žádné účinky.
V čem vznikají hormony
Tvoří se ve speciálních žlázách rozmístěných v různých částech těla a proudí v krvi k ostatním buňkám v těle, tzv. cílovým buňkám, kde se jejich účinky projevují. Žlázy, odpovědné za tvorbu a uvolňování většiny hormonů, představují skupinu bezvývodových či endokrinních žláz.
Jak dostat do těla hormony : Fyzická aktivita: Pravidelný pohyb přispívá k rovnováze tím, že zvyšuje hladiny hormonů jako testosteron a růstový hormon a snižuje hladiny hormonů, jako je kortizol, který je spojován se stresem. Zdravý spánek: Dostatečný a kvalitní spánku pomáhá udržet optimální hladiny hormonů v těle.
Soustava žláz s vnitřní sekrecí nebo endokrinní systém (endokrinní = s vnitřním vyměšováním, sekrece = vylučování), je kontrolní systém endokrinních žláz, které vylučují chemické posly zvané hormony, které cirkulují v těle v krevním oběhu na ovlivnění vzdálených orgánů.
Oxytocin bývá nazýván "hormonem lásky", protože se produkuje při intimním kontaktu, při porodu a kojení. Avšak jeho účinky nejsou omezeny pouze na romantické vztahy. Oxytocin má mnoho dalších vlivů na lidské tělo, zahrnující psychické a fyzické procesy.
Co tvoří testosteron
Testosteron je produkován Leydigovými buňkami, které se nacházejí ve varlatech. Produkci testosteronu a tvorbu spermií (spermatogenezi) řídí další hormony, například luteinizační hormon (LH), folikulostimulační hormon (FSH) a gonadotropin uvolňující hormon (GnRH).Tvoří se ve speciálních žlázách rozmístěných v různých částech těla a proudí v krvi k ostatním buňkám v těle, tzv. cílovým buňkám, kde se jejich účinky projevují. Žlázy, odpovědné za tvorbu a uvolňování většiny hormonů, představují skupinu bezvývodových či endokrinních žláz.Příznaky hormonální nerovnováhy. Nespavost, výkyvy nálad, podrážděnost, bolestivá prsa, noční pocení, snížené libido, bolesti hlavy, vypadávání vlasů, úzkosti, deprese.
Hormony zásadně ovlivňuje naše strava a prostředí. K jejím hlavním narušitelům patří užívání umělých hormonů (např. hormonální antikoncepce), stres, znečištěné životní prostředí, škodlivé látky ve stravě (průmyslově zpracované potraviny, některá aditiva) a obecně špatně nastavený jídelníček či obezita.
Kam se Vyplavuji hormony : Hormony se tvoří v endokrinních žlázách a odtud jsou dopravovány k cílovým buňkám krví. Uvolňování hormonů z mnoha cílových žláz je ovlivněno adenohypofýzou. Mezi hormony neurohypofýzy řadíme např. antidiuretický hormon (ADH), který snižuje tvorbu moči.
Co produkuje pohlavní hormony : Na rozdíl od jiných orgánových soustav jsou orgány rozmnožovací soustavy pohlavně odlišné. Základním pohlavním orgánem jsou pohlavní žlázy produkující vajíčka, vaječníky u žen a varlata u mužů. Tyto žlázy produkují také pohlavní hormony, ve varlatech se tvoří testosteron, ve vaječnících estrogen a progesteron.
Co produkuje testosteron u žen
Produkci androgenů u muže zajišťují ze 2/3 testes a z 1/3 nadledviny. U ženy jsou naopak nadledviny hlavním zdrojem mužských hormonů, testosteron u nich však zároveň vzniká i v ovariu.
Testosteron je mužský pohlavní hormon, který ovlivňuje tvorbu spermií a vývoj sekundárních pohlavních znaků především v období puberty. Vzniká přirozenou cestou ve varlatech (⅔ testosteronu) a v buňkách nadledvin (⅓ testosteronu). Naopak u žen jsou hlavním zdrojem testosteronu nadledviny.Fyzické projevy:
- problémy s erekcí
- snížení množství svalové hmoty.
- zvýšení podílu tělesného tuku.
- gynekomastie (zvětšení prsou)
- úbytek pubického ochlupení
- zmenšení varlat.
- návaly horka.
- snížené množství spermií až úplná neplodnost.
Kolik hormonů máme v těle : Hormony vznikají ve specializovaných žlázách, které jsou souhrnně označovány jako endokrinní žlázy. Hormony se vyskytují u rostlin i u zvířat. Jen v lidském těle bylo dosud odhaleno více než 50 různých hormonů.