Jak se vypořádat s časovým posunem?
Hodně pijte (vodu, ovocné šťávy, čaje) i v průběhu letu. Při letu relaxujte, prospěte se, snažte se strávit co nejmíň času s mobilem nebo tabletem. Nepijte alkohol ani kávu – to platí před letem, v průběhu i den po příletu. Po příletu se snažte fungovat podle místního času: jděte spát až večer a vstávejte ráno.Sáhněte po melatoninu

Melatonin je spánkový hormon, který se přirozeně tvoří a uvolňuje ve chvíli, kdy jste vystaveni tmě. Lze jej koupit také v lékárně, jeho účinky napomáhají usínání. Jet lag je jedním z případů, kdy melatonin může pomoci s adaptací na nový čas.Jet lag bývá obvykle nejhorší první dva dny po příletu, později příznaky většinou úplně vymizí.

Co to je jet lag : Pásmová nemoc (anglicky jet lag, doslova „tryskáčové zpoždění“; také jet syndrome, doslova „tryskáčový syndrom“), v odborných publikacích někdy desynchronosis (desynchronóza), je únava a poruchy spánku plynoucí z narušení biorytmů po rychlém leteckém překonání několika (nejméně 2–5) časových pásem.

Jak se připravit na časový posun

Existují však metody a postupy, které vám mohou pomoci jeho příznaky lépe zvládnout.

  1. Času se začněte přizpůsobovat již před odletem.
  2. Nešiďte dobu spánku.
  3. Upravte svůj jídelníček a pitný režim.
  4. Při letu relaxujte.
  5. Přizpůsobte se místním podmínkám.
  6. Hýbejte se a nevyhýbejte se světlu.

Jak srovnat jet lag : Delší lety si plánujte na den, cestování v noci vás unaví ještě víc. Před odletem pijte zázvorový čaj, probere vás, funguje proti bolestem hlavy, ale i nevolnostem. Pár dní před odletem nezapomínejte na dostatečný pitný režim. Pokud pro sebe chcete udělat něco navíc, můžete na jet lag použít melatonin.

Existují však metody a postupy, které vám mohou pomoci jeho příznaky lépe zvládnout.

  1. Času se začněte přizpůsobovat již před odletem.
  2. Nešiďte dobu spánku.
  3. Upravte svůj jídelníček a pitný režim.
  4. Při letu relaxujte.
  5. Přizpůsobte se místním podmínkám.
  6. Hýbejte se a nevyhýbejte se světlu.


Pohrajte si s polohou při spánku

Pokud kašlete nebo máte ucpaný nos, podložte si hlavu a vrchní část zad tak, aby byly výš než zbytek těla. Pomůže vám s tím více polštářů nebo složená deka. Díky tomu uvolníte nosní dutiny a bude se vám lépe dýchat. Během nachlazení se vám bude lépe spát na boku.

Jak se projevuje jet lag

U citlivějších jedinců se může dokonce objevit i mírná deprese, náladovost, potíže se soustředěním, dezorientace, nechutenství, nevolnost a podobně. Jet lag bývá obvykle nejhorší první dva dny po příletu, později ale příznaky vymizí nebo se alespoň zmírní.Někdo změny zvládá bez problémů, někomu trvá až tři dny přivyknout novému dennímu (a nočnímu) režimu. Pásmová nemoc není typické onemocnění, je to pouze krátkodobý následek dlouhých letů. U většiny cestovatelů se projeví pouze jako únava, ospalost nebo naopak nespavost.Vyrovnejte se se změnou času a prospějte svému zdraví

  1. Dopřejte svému tělu pohyb – podle odborníků fyzická námaha v podobě svižné chůze nebo běhu pomáhá lidem se adaptovat na posunutí denního režimu.
  2. Vystavte se světlu – dalším doporučením je vystavit se jasnému dennímu světlu alespoň hodinu nebo dvě každý den.


6 věcí, kterým se raději při nachlazení vyhnout

  • Na kloktání slivovice zapomeňte. Taky vám tatínek vždycky radil, abyste bolest krku vypálili pálenkou
  • Nepřepínejte se. Všichni to známe.
  • Látkové kapesníky vyměňte za papírové
  • Nebraňte se lékům.
  • Vyhněte se saunám.
  • Nekombinujte protichůdné léky.

Jak se zbavit rýmy do 5 minut : Inhalace – dejte 1-2 kapky eukalyptu či borovice do horké vody (případně Vincentky). Zakryjte si hlavu ručníkem a pořádně zhluboka dýchejte. Vydržte alespoň 5 minut. U malých novorozenců toto nelze provádět, můžete nechat stát vodu v pokoji a nechat odpařovat, případně léčivé olejíčky nakapat do aromalampy.

Jak usnout v letadle : Během vzletu a přistání si vyrovnejte tlak v uších, aby vás pak uši nebolely. Pomůže žvýkačka, zívnutí a nebo cucací bonbóny. Neváhejte a vezměte si do letadla klidně i masku na oči a špunty do uší, aby vás nic v okolí nerušilo. To platí dvojnásob při dlouhém letu.

Jak předejít pásmové nemoci

Jaká je prevence pásmové nemoci

  1. Dostatečný odpočinek několik dnů před odletem.
  2. Několik dnů před letem na východ chodit spát dříve a při letu na západ později.
  3. Let si vybrat tak, aby se minimalizovala ztráta spánku.
  4. V letadle se převlékneme do volného a pohodlného oděvu.


Jak zvládnout změnu času

  1. Jděte spát o hodinku dřív. Pokud máte problém usnout, zkuste se předtím zklidnit koupelí nebo četbou.
  2. Pomozte svému tělu s probouzením.
  3. Nastavte si pravidelný režim.
  4. Vyzkoušejte aplikace, které sledují váš spánek a probudí vás ve správné fázi spánku.
  5. Odpočívejte.

Hodiny se posunou o hodinu vpřed z 2:00 na 3:00. Víte proč se mění čas Střídání času bylo zavedeno především za účelem úspory elektrické energie. Díky posunu je denní světlo k dispozici déle po dobu běžné denní aktivity člověka a tudíž je o to snížena potřeba svítit světlem umělým.

Kdy je rýma nejhorsi : Kdy je rýma nejhorší Rýma je v největším rozpuku během 3. – 5. dne od propuknutí příznaků, kdy se spustí vodnatý výtok z nosu a přidají se bolesti hlavy.