Bílkoviny se tráví na aminokyseliny, v krvi je určitá stálá hladina aminokyselin. Zdrojem aminokyselin jsou jednak bílkoviny z potravy, jednak opotřebované bílkoviny z tkání; malé množství aminokyselin vzniká při přeměně sacharidů.Vysoký příjem bílkovin může vést k zatížení ledvin, a to už při konzumaci 2,5 gramu na kilogram tělesné hmotnosti. Ledviny pomáhají z těla odvádět mnohé odpadní látky, například dusík, když tělu dodáme příliš mnoho bílkovin, pak může dojít k narušení správné funkce ledvin, případně i k rozvoji onemocnění s názvem dna.Projevy nedostatku bílkovin zahrnují úbytek kosterního svalstva, jelikož v případě nedostatečného příjmu nebo zvýšené potřeby (např. v nemoci) si tělo bere potřebné bílkoviny z vlastních zásob, tedy ze svalů. Déletrvající nedostatek bílkovin vede k únavě, otokům, zhoršenému hojení ran a poruchám imunity.
Co poškozuje bílkoviny : K odbourávání bílkovin dochází hlavně v době, kdy je tělo ve stresu nebo při nemoci. K jejich velkým ztrátám dochází při těžké infekci, horečce, po úrazu nebo při popáleninách, ale také při dlouhodobém pobytu na lůžku. Organismus pak jako zdroj energie využívá právě bílkoviny ze svých tkání.
Jak se projevuje špatné trávení
Typickými projevy jsou pocit plnosti, těžkosti a pomalého trávení po jídle, předčasná sytost, nechutenství, bolest v nadbřišku, nadměrné říhání, pálení žáhy, nevolnost či zvracení. Objevovat se může i hořkost či jiné pachutě v ústech, zápach z úst či zvýšené slinění a odpor k některým potravinám.
Jak poznat nedostatek trávicích enzymů : Příznaky, které mohou souviset s nedostatečným množstvím enzymů:
- bolesti břicha.
- nadýmání
- reflux.
- pálení žáhy.
- vypadávání vlasů
- potíže se spánkem.
- průjem nebo naopak zácpa.
- nedostatečné vstřebávání živin.
Při nadměrném příjmu bílkovin nás může trápit nadýmání a plynatost, ale také pocit plnosti nebo obecně zatíženého zažívání. Aminokyseliny, na které se bílkoviny rozloží působením trávicích enzymů v tenkém střevě, doputují krví do jater, kde se metabolizují.
Nejlepším zdrojem bílkovin jsou luštěniny, libové maso, mléčné výrobky a vejce. Rostlinné bílkoviny, které obsahují minimum nebo žádné tuky, jsou v sóje, luštěninách a obilovinách. Další bílkoviny nalezneme v semenech nebo ořechách, ale také v ovoci a zelenině.
Jak poznám že mám málo bílkovin
7 varovných signálů nedostatku bílkovin
- Ztráta svalové hmoty. Svaly jsou naší největší rezervou bílkovin (proteinů).
- Pokles výkonnosti.
- Zhoršená regenerace a obtížné hojení ran.
- Problematická pleť a lámavost vlasů
- Chutě na sladké
- Problémy s otoky.
- Snížená imunita a náchylnost k infekcím.
Nedostatek bílkovin se navíc často projevuje neustálým pocitem hladu a chutěmi na sladké, a je tak na cestě za štíhlou postavou nevítanou brzdou. Nedostatek bílkovin má také přímý dopad na naše zdraví – může se projevovat únavou, otoky, zhoršeným hojením ran a poruchami imunity.Nejlepším zdrojem bílkovin jsou luštěniny, libové maso, mléčné výrobky a vejce. Rostlinné bílkoviny, které obsahují minimum nebo žádné tuky, jsou v sóje, luštěninách a obilovinách. Další bílkoviny nalezneme v semenech nebo ořechách, ale také v ovoci a zelenině.
Normální doba trávení se pohybuje (od dutiny ústní ke konečníku) kolem 1-2 dnů. Může se buďto zrychlit (průjem) nebo naopak zpomalit (zácpa). Další projevy špatného trávení mohou být bolesti břicha, říhání, plynatost, pocit plného břicha, nevolnost nebo třeba pálení žáhy.
Co je dobré na křeče v břiše : Stejně jako u průjmu vám jako první pomoc může posloužit obyčejné adsorpční uhlí, které má schopnost navázat na sebe plyny ve střevech. Proti nadýmání účinně působí přípravky s obsahem simetikonu jako je Espumisan. Z bylinek, co pomáhají na křeče v břiše, vyzkoušejte třeba kmín, fenykl nebo anýz.
Jak zvýšit produkci trávicích enzymů : V případě, že trpíte nedostatkem trávicích enzymů, je nejdůležitější zahrnout do stravy potraviny se zvýšeným obsahem trávicích enzymů, jako je například ananas, papája či avokádo. Také konzumace probiotik a léčivých bylinek dokáže podpořit produkci a účinnost trávicích enzymů.
Jak vypadá bílkovina v moči
K možným příznakům výskytu bílkoviny v moči patří kalná moč, bílé kousky v moči, pěna v moči, otoky, zvýšená únava a snížená odolnost vůči infekcím. V těchto případech je nutno navštívit lékaře, který provede potřebná vyšetření. Bude vám doporučena vhodná léčba nebo se provedou další vyšetření.
Mezi top zdroje živočišných bílkovin patří bez pochyby maso a ryby, mléčné produkty a vejce. Pokud chcete jídelníček doplnit rostlinnými bílkovinami, sáhněte po luštěninách, ovesných vločkách, quinoe, sójovém „masu“ nebo doplňku stravy spirulině.Pokud chcete zhubnout, zaměřte se na denní příjem bílkovin mezi 1,6 – 2,2 gramy bílkovin na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Aktivní sportovci by měli konzumovat 2,2 – 3,4 gramů bílkovin na kilo hmotnosti. Kromě bílkovin je důležité hlídat si příjem vlákniny. Ten by měl být u dospělého člověk cca 30 g za den.
Kolik g bílkovin na kg váhy : Pokud chcete zhubnout, zaměřte se na denní příjem bílkovin mezi 1,6 – 2,2 gramy bílkovin na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Aktivní sportovci by měli konzumovat 2,2 – 3,4 gramů bílkovin na kilo hmotnosti. Kromě bílkovin je důležité hlídat si příjem vlákniny. Ten by měl být u dospělého člověk cca 30 g za den.