Jak se vyšetřuje revma?
Pro správnou diagnostiku a léčbu revmatoidní artritidy jsou nejdůležitější následující vyšetření: odběr a vyšetření krve, rentgenové vyšetření a punkce (postiženého) kloubu, pokud je možná. Odběr a vyšetření krve – při odběru krve se odebírá pouze obvyklé malé množství.Odběr krve a její vyšetření – Zjišťuje se především druh protilátky, který se vyskytuje až u 80 % pacientů s revmatoidní artritidou a také stupeň zánětu v těle dle CRP. RTG snímek – Rentgenové snímky se při průběhu nemoci pořizují mnohokrát, a to z důvodu určení, jak rychle zánět v těle postupuje.Komplexní fyzikální vyšetření pohybového aparátu: kloubů, páteře, svalů, svalových úponů a vazů při akutních i chronických obtížích. Konzultace nebo fyzikální vyšetření před plánovanou rehabilitační léčbou. Nitrokloubní a mimokloubní injekční aplikace léčebných přípravků ovlivňujících zánět i kloubní chrupavku.

Jak začíná revma : Jak se pozná revma První příznaky revmatu se objeví na malých kloubech na rukou, nohou a zápěstí. Projevuje se otoky kloubů a jejich zvýšenou citlivostí. Na blížící se revma vás může upozornit také zvýšená teplota, nenadálý úbytek váhy, nechutenství a únava.

Jak vypadá vyšetření na revmatologii

Při samotném vyšetření revmatolog používá hlavně své smysly. Rozsah postižení hodnotí lékař pomocí pohledu, pohmatu, poklepu a poslechu. Charakter případných odchylek zjišťuje prováděním zvláštních manévrů. Volba jednotlivých postupů a jejich posloupnost závisí na konkrétním postižení a aktuálním stavu pacienta.

Jaký lék se užívá na revma : Mezi klasické léky modifikující nemoc patří především metotrexát, který je většinou prvním lékem nasazovaným v léčbě revmatoidní artritidy, dalšími jsou leflunomid a méně často používané přípravky používané proti malárii (takzvaná antimalarika), sulfasalazin nebo cyklofosfamid.

Typické příznaky

  • Bolest kloubů
  • Otoky.
  • Ztuhlost.
  • Začervenání okolo kloubu.
  • Zvýšená teplota.
  • Únava.


Mezi podezřelé příznaky, se kterými byste vždy měli navštívit svého lékaře, patří: Otoky a bolest drobných kloubů na rukou trvající aspoň 6 týdnů. Ranní ztuhlost kloubů. Po opuštění lůžka vám nějakou chvíli trvá, než postižený kloub „rozhýbete“ tak, že s ním můžete hladce a bezbolestně pohybovat.

Co zhorsuje revma

Prevence. Jak už bylo řečeno, přesná příčina zatím nebyla stanovena. Existují ale rizikové faktory, které revmatismus prokazatelně zhoršují. Řadí se mezi ně kouření, obezita nebo prodělání různých virových a bakteriálních infekcí.K typickým projevům zánětu patří zarudnutí, otok, bolest a zvýšená teplota. Zánětlivá reakce představuje obranu těla vůči nemoci nebo zranění a je součástí procesu hojení. Pokud však zánětlivá reakce trvá dlouho nebo se často vrací, může vést až k trvalému poškození kloubu.Existují ale rizikové faktory, které revmatismus prokazatelně zhoršují. Řadí se mezi ně kouření, obezita nebo prodělání různých virových a bakteriálních infekcí. Dodržováním zdravého životního stylu a zvýšenou hygienou tedy určitě nic nezkazíte. Pokud je nemoc v akutní fázi, měla by se dodržovat režimová opatření.

Mezi klasické léky modifikující nemoc patří především metotrexát, který je většinou prvním lékem nasazovaným v léčbě revmatoidní artritidy, dalšími jsou leflunomid a méně často používané přípravky používané proti malárii (takzvaná antimalarika), sulfasalazin nebo cyklofosfamid.

Jak se pozná a Revmaticka artritida : Revmatoidní artritida postihuje více kloubů zároveň, a to symetricky na obou stranách těla (zápěstí, klouby na prstech rukou nebo nohou). Typická je ranní ztuhlost, která trvá více jak 30 minut, noční bolesti a výskyt celkových příznaků (únava, zvýšená teplota).

Kde bolí revma : Bolest kloubů

Pokud je příčinou bolesti revmatismus, postihuje bolest nejprve menší klouby, například zápěstí, prsty nebo klouby na nohou. Bolest způsobená revmatismem je obvykle pulzující a trvalá. Často se zhoršuje ráno a po období nečinnosti.

Jak bolí revmatoidní artritida

U revmatoidní artritidy jde mj. o bolest zápěstí a malých kloubů na rukou a na nohou a kolen spojenou s otokem a ztuhlostí. U Bechtěrevovy choroby trápí jedince zejména bolest dolní části zad, a to převážně v noci či při delší nečinnosti, pohyb od nemoci ulevuje.

Na klouby lze lokálně používat zábaly z rašeliny, mazání konopnou nebo ještě lépe kadidlovou mastí. Kadidlo se chová jako "přírodní kortikoid", ovšem oproti syntetickým kortikoidům bez rizika a nežádoucích účinků.