Pórek se hodí do mnoha polévek, včetně krémových. Buď ho na začátku vaření krátce osmahneme na tuku a pak teprve zalijeme vodou, nebo ho přidáme do polévky během vaření. Velmi jemně nakrájeným pórkem zdobíme polévku při podávání.Jemné nudličky z pórku získáte tak, že vezmete vrchní listy pórku, přeložíte je a díky ostrému noži je nakrájíte na tenké nudličky. Vrchní tmavé listy pórku nevyhazujte, je v nich ukryto ještě více vitamínů, než v bílé části. Nakrájejte je na drobno a použijte k masu nebo do polévky.Pórek (zelenou část i kousek bílé) řádně očistíme a nakrájíme na kousky cca 1 cm. Zalijeme vodou, přidáme 1 kávovou lžičku vegety a dáme na 45 minut dusit.
Jak se zpracovává pórek : Nejsnadněji se připravují kolečka a půlkolečka, ale pórek je možné nakrájet na nudličky i drobné kostičky. Takto nadrobno nakrájený pórek je ideální k zamrazení. Vrchní tmavé listy pórku nevyhazujeme, je v nich ukryto ještě více vitamínů, než v bílé části. Nakrájíme je nadrobno a použijme k masu nebo do polévky.
Proč jíst pórek
Pórek v těle totiž likviduje bakterie a plísně, čistí žaludek a zprůchodňuje trávicí trakt. Krom toho při pravidelné konzumaci pozitivně působí na hladinu cholesterolu. Ve spoustě domácností se však z pórku používá jen jeho bílá cibule, která není tak pikantní a rychleji měkne.
Kolik stojí pórek : Pórek 1 ks běžně stojí 29,73 Kč. Akční slevu na Pórek nyní najdete v akčních letácích Tesco. Tento výrobek najdete v kategorii Ovoce a zelenina a podkategorii Ostatní zelenina. Nejvýhodněji produkt Pórek v aktuálních akcích získáte v obchodě Tesco: 15,90 Kč za 1 ks.
Nenechte se však unést, zvolněte tempo a nezačínejte ho hned láskyplně krájet na nudličky, kostičky nebo jiné pravidelné tvary. Pórek nejprve potřebuje důkladně opláchnout, i když to tak nemusí na první pohled vypadat. Vždy ho rozřízněte tam, kde plus mínus končí bílá část a začíná zelená.
Vegetační doba pórku se pohybuje mezi 150 a 200 dny. Je tedy dobré ho v domácích podmínkách od února do března předpěstovat a na záhon vysazovat sazeničky v dubnu.
Kdy se vytahuje pórek
Sklizeň letního póru začíná v červenci a pokračuje až do září, podzimní pór sklízíme v říjnu až listopadu a zimní po přezimování až na jaře. Letní odrůdy póru mají světlejší barvu listů a listy jsou užší. Nejlepším způsobem sklizně je vyrývání, pór zásadně nevytrháváme. Kořeny poté odřízneme a listy zkrátíme.Živiny a vitamíny se při něm z velké části zachovají. Při vaření voda vyplavuje mnoho minerálních látek, ale při vaření v páře jich většina zůstává vázána v potravinách. Při vaření v páře je také snazší najít optimální okamžik vaření: při vaření v horké vodě je konzistence rychle pryč, pokud se na chvíli rozptýlíte.„Pleti prospívají potraviny, které obsahují hlavně vitamin C a E, dále také betakaroten, selen, zinek draslík a omega-3 mastné kyseliny,“ vysvětlila Petra Řehořková a vyjmenovala, že mezi takové potraviny patří jakékoli ovoce a zelenina, třeba řepa nebo avokádo, celozrnné obiloviny, ořechy, semínka (dýňová, …
Cibulová zelenina – čeleď liliovitých, cibule, česnek, pórek.
Kolik váží 1 pórek : Čerstvý pórek má v porovnání s kuchyňskou cibulí mnohem jemnější chuť i vůni. Pórek je nyní z nové sklizně z Holandska. Minimální hmotnost kusu je 300 g.
Kolik stojí kilo pórku : Aktuální akční slevy Pórek 1 ks
Pórek 1 ks běžně stojí 29,73 Kč.
Jak dlouho vařit pórkovou polévku
Postup přípravy
Na pánvi rozehřejte přepuštěné máslo, přidejte pórek i šalotku a restujte 5 minut na středním plameni. Zalijte vývarem, přiveďte k varu a nechte vařit 10–15 minut na mírném plameni, dokud pórek nezměkne.
Postupujeme rychle, protože kapání je brzy uvařené. Jak dlouho musíme kapání v polévce vařit Stačí pouhé dvě minuty a máme hotovo. Můžeme hned podávat hotovou polévku.Semena vyséváme od poloviny února do truhlíků nebo od dubna přímo do řádků a později sazenice vyjednotíme na vzdálenost asi 15 centimetrů. Předpěstované sazenice vysazujeme do hlubší rýhy. Přesadíme je v době, kdy jsou silné jako tužka, jemné kořeny jim zkrátíme na polovinu a nadzemní listy asi o dvě třetiny.
Jak daleko od sebe sázet pórek : Rostliny sázíme je do hloubky asi 10 cm a pěstujeme je cca 15 cm od sebe.