Jak se tvori prvni kondicionál?
První kondicionál (first conditional)

První kondicionál používáme pro reálné, možné podmínky. Vlastně jím říkáme, co uděláme, jestli…. (Jestli bude pršet, zůstaneme doma.) Vedlejší věta podmínková zde opět nejčastěji používá spojku if, kterou zde můžeme přeložit jako 'jestli, jestliže'.Podmiňovací způsob (kondicionál) je slovesný způsob, jímž se vyjadřuje, že uskutečnění určitého děje nebo stavu je podmíněno jistými okolnostmi. Kondicionál je rovněž možné využít k vyjádření zdvořilé žádosti (mohl byste mi prosím říci…).Podmínkové věty používají mluvčí tehdy, když spekulují, co by se mohlo stát (případně co by se bývalo mohlo stát v minulosti), anebo když říkají, co by si přáli, aby se stalo. Většina z nich obsahuje spojku if a sloveso v minulém čase.

Jak se pouziva IF : První kondicionál se používá pro podmínky, jejichž naplnění mluvčí vidí jako reálné, možné, uskutečnitelné. If it rains… – Je možné, že bude pršet, vidím to jako reálnou možnost. If he has time… – Je možné, že bude mít čas, uvidíme. Protože je reálné splnění podmínky, je tedy možný i následek.

Jak se tvoří první kondicionál

First conditional (první kondicionál)

Prvním kondicionálem vyjadřujete, co se odehraje nebo co udělám, jestli se stane tohle… Jde o reálnou či možnou podmínku. Má tento tvar: If = JESTLI + přítomný čas, budoucí čas prostý s will.

Co jsou podmínkové věty : Ve vedlejší větě podmínkové je vyjádřen předpoklad nebo podmínka realizace či nerealizace děje věty hlavní. Podmínková věta vedlejší se tradičně označuje termínem protasis (česky předvětí), věta hlavní termínem apodosis (česky závětí).

Způsob podmiňovací vyjadřuje děj, který by se mohl (za určitých podmínek) uskutečnit. Často ho využíváme k vyjádření přání nebo zdvořilých žádostí. Kdyby měla čas, seděla by často v kavárně a popíjela by tam kávu. Chtěla bych jet na dovolenou do Venezuely.

Použití Kondicionál 3. typu se vztahuje k podmínce v minulosti, která nenastala, a jejímu pravděpodobnému výsledku v minulosti. Tyty věty jsou neskutečné a čistě hypotetické, protože teď už je příliš pozdě na to, aby taková situace (a její výsledek) nastaly.

Jak se tvori Second Conditional

Druhý kondicionál vyjadřuje nereálnou, hypotetickou podmínku a odpovídá na otázku, co by bylo, kdyby… Kdybych…, tak bych… Má tento tvar: If = KDYBY + minulý čas prostý, podmiňovací věta s would (udělal bych) / could (mohl bych).Slovesné způsoby

Slovesa v češtině vyjadřují oznamovací, rozkazovací a podmiňovací způsob.Slovesný způsob

  1. Způsob oznamovací vyjadřuje reálný děj, tj. děj, který se opravdu odehrával, odehrává nebo bude odehrávat.
  2. Způsob podmiňovací vyjadřuje děj, který by se mohl (za určitých podmínek) uskutečnit.
  3. Způsob rozkazovací vyjadřuje rozkaz, pokyn nebo zákaz.


U nultého kondicionálu má sloveso v obou větách souvětí tvar přítomného prostého času. Jestliže se stane tato věc, stane se tamta věc. Stejně jako v případě ostatních typů kondicionálů není pořadí vět v souvětí pevně dáno.

Kolik způsobů je možné rozdat 32 hracích karet 4 hráčům : Kolika způsoby lze rozdat 32 hracích karet 4 hráčům Řešení: Každý hráč dostane 8 karet. Hrací karty můžeme rozdat 10 518 300 způsoby.

Kolik kombinací má 4 Mistny kód : Výsledek je 5040. Možná vás překvapí, o kolik kombinací jsme přišli tím, Že jsme zakázali opakování, téměř o polovinu. To znamená, že skoro polovina čtyřmístných kódů obsahuje nějakou číslici víckrát.

Kolik máme zpusobu

Slovesné způsoby

Slovesa v češtině vyjadřují oznamovací, rozkazovací a podmiňovací způsob.

Větou oznamovací někomu něco oznamujeme, sdělujeme, vyprávíme. Na konci věty píšeme tečku. Příklad: Šárka se naučila básničku. Přednesla ji mamince.Standardní balíček obsahuje 32 karet čtyř různých barev, srdce, kule, žaludy a listy.

Kolik je v balíčku karet : 52 klasických hracích karet se zábavnými ilustacemi pro děti. V balení je 52 karet + 2 žolíci. Můžete hrát své oblíbené hry, k některým postačí jeden balíček karet, na kanastu nebo žolíky budete potřebovat 2 balení.