Jak se tvoří názvy soli?
Soli jsou sloučeniny iontového charakteru. Obvykle se jedná o pevné látky s krystalickou strukturou, které v tavenině vedou elektrický proud. Zpravidla jsou rozpustné ve vodě (v polárních rozpouštědlech). Vznikají například neutralizací, tedy reakcí kyseliny a hydroxidu.Soli jsou iontové sloučeniny, které vznikají odtržením všech vodíků z molekul kyselin. Podstatné jméno je odvozeno od kyseliny, která danou sůl tvoří. Toto podstatné jméno má vždy koncovku –an.Chlorid sodný (NaCl) je chemická sloučenina běžně známá pod označeními kuchyňská sůl, jedlá sůl nebo ještě častěji jen jako sůl. V přírodě se vyskytuje v podobě nerostu halitu, známého též pod názvem sůl kamenná.

Co znamená soli : Soli jsou nejvýznamnější iontové sloučeniny, které se vyskytují v zemské kůře. Jsou nejdůležitějším zdrojem minerálních látek pro rostliny a následně pro všechny živé organismy. Mezi nejznámější patří soli s anionty halogenidů, uhličitanů, křemičitanů, sulfidů, dusičnanů, fosforečnanů, síranů nebo siřičitanů.

Jak vytvorit nazev soli

Název soli se skládá z podstatného jména, které je odvozeno od názvu kyseliny, a přídavného jména označujícího kationt. Podstatné jméno v názvu soli bezkyslíkatých kyselin má zakončení –id (chlorid, sulfid…) a kyslíkatých kyselin –an (síran, uhličitan…)

Jak se tvoří oxidy : Oxidy mohou vznikat buď prudkou oxidací (hořením) za přítomnosti kyslíku anebo pozvolnou oxidací jiným způsobem, zejména kyslíkem atmosférickým anebo kyslíkem obsaženým v některých látkách (oxidačních činidlech), a při dalších chemických reakcích. Kyslík má v oxidech oxidační číslo −II.

C . Právě proto, že kyselina uvolňuje do vody tolik tepla, se vždy lije kyselina do vody, a ne voda do kyseliny. Pokud lijeme kyselinu do vody, postupně narůstá koncentrace kyseliny a tím pádem i teplota nestoupá skokem, ale pomalu.

Sůl je chemická molekula s názvem chlorid sodný (NaCl). "Na" znamená sodík a "Cl" chlorid. Sůl patří mezi jednu z nejrozšířenějších forem dochucování potravin.

Jak se dělá sůl

Člověk získává sůl buď z mořské vody nebo ze země. Mořská sůl se vyrábí odpařováním mořské vody, kamenná sůl se těží v solných dolech (jako kusy soli) a vakuová sůl vzniká zpracováním solného roztoku (tzv. solanky) – ten vznikne tak, že se do podzemních ložisek přivede voda, která rozpustí sůl z okolních hornin.Název se skládá z podstatného jména kyselina a z přídavného jména, které charakterizuje centrální atom (tj. třetí prvek) a jeho oxidační číslo. Např. v kyselině dusičné je centrálním atomem dusík, který má oxidační číslo V+.Sulfidy jsou hospodářsky důležité nerostné suroviny (rudy), vznikají krystalizací z horkých roztoků, obvykle se vyskytují pospolu – nerosty rudných žil. Mezi nimi je nejrozšířenější pyrit – FeS2 (kočičí zlato, disulfid železnatý).

Oxid sírový (chemický vzorec SO3) je jeden z oxidů síry, který je hlavní příčinou vzniku kyselých dešťů. Vyrábí se ve velkém množství jako prekurzor kyseliny sírové.

Proč klesá pH vody : Během dne dochází ke spotřebě CO2 těmito organismy pro svůj růst, roste poměr OH- ve vodě, pH vody se zvyšuje. Nad ránem dochází k rozkladu části organické hmoty, během kterého se do vody opět dostává CO2, který fytoplankton a rostliny bez světla a fotosyntézy nevyužijí. Do vody se dostává H+ a pH vody klesá.

Co se děje s kyselinou ve vodě : Když třeba do vody přidáme kyseliny, tak se uvolní protony. Když přimícháme zásady, tak se uvolní hydroxidové anionty. Tím se bude posunovat pH. „PH je záporný dekadický logaritmus koncentrace vodíkových kationtů ve zředěném vodném roztoku.

Jak se tvori sůl

Člověk získává sůl buď z mořské vody nebo ze země. Mořská sůl se vyrábí odpařováním mořské vody, kamenná sůl se těží v solných dolech (jako kusy soli) a vakuová sůl vzniká zpracováním solného roztoku (tzv. solanky) – ten vznikne tak, že se do podzemních ložisek přivede voda, která rozpustí sůl z okolních hornin.

První dochovanou písemnou zmínku o kuchyňské soli jako přísadě při přípravě pokrmů představuje Homérův epos Ilias a Odyssea přibližně z let 600 př. n. l. Sůl je zde popisována jako nositelka chuti. V průběhu let se solení stalo nejdostupnější a nejspolehlivější metodou dlouhodobějšího uchovávání potravin.Sůl je na světě odnepaměti, její původ spadá do pravěku. V dávných dobách k ní měli přístup jen lidé žijící v blízkosti moře. První zmínka o kuchyňské soli jako přísadě pochází z let kolem 600 př. n. l. (zmínka je součástí Homérova eposu Ilias a Odyssea).

Jaké soli tvoří kyselina sírová : Kyselina sírová tvoří dva typy solí – sírany a hydrogensírany. Některé její soli tvoří hydráty. Neušlechtilé kovy se v kyselině sírové rozpouštějí za vývoje vodíku a vzniku příslušných síranů, např. Kyselina sírová reaguje se zinkem za vzniku vodíku a síranu zinečnatého.