Jak se tvoří deriváty uhlovodíků?
Deriváty uhlovodíků jsou odvozené z uhlovodíků. Vznikají tak, že dojde k nahrazení atomu (či atomů) vodíku (H) jinými atomy nebo funkčními skupinami.Mezi funkční deriváty patří:

  • Soli karboxylových kyselin (R-COOMe (Me – kov))
  • Estery (R-COOR)
  • Amidy (R-CONH2)
  • Halogenidy karboxylových kyselin neboli acylhalogenidy (R―COX)
  • Nitrily (R-CN)
  • Anhydridy (R-CO-O-CO-R')
  • Imidy (R-CO-NH-CO-R')

Derivát (chemický derivát, odvozená sloučenina z latinského odvození) se v chemii označuje sloučenina, která je vytvořena, nebo by teoreticky mohla být vytvořena, z mateřské nebo základní sloučeniny náhradou jednoho atomu jiným atomem nebo skupinou atomů. Chemické reakce pro výrobu derivátů se nazývají derivatizace.

Co patří mezi dusíkaté deriváty : Dusíkaté deriváty uhlovodíků jsou takové deriváty uhlovodíků, které obsahují nejméně jednu funkční skupinu obsahující dusík. Patří sem nitrosloučeniny, nitrososloučeniny, aminy, iminy, diazoniové soli, azosloučeniny, nitrily a dusíkaté deriváty karboxylových kyselin – aminokyseliny, amidy a imidy.

Jak vzniká uhlovodík

Vznikají jako výsledek připojení po sobě jdoucích -CH2- skupin k řetězci molekuly. Navíc pro všechny homology v určité řadě existují vztahy mezi jejich body varu a tání, hustotou a dalšími fyzikálně-chemickými vlastnostmi. Kromě uhlovodíků tvoří homologní řady také např. alkoholy nebo karboxylové kyseliny.

Jaké jsou hlavní zdroje uhlovodíků : Hlavní zdroje uhlovodíků jsou uhlí, ropa, zemní plyn. a těží se zpravidla společně s ropou nebo černým uhlím.

Finanční derivát je nástroj odvozený (derivovaný) od jiného finančního nástroje. Tomuto základovému nástroji se říká podkladové aktivum. Derivát nemá vlastní hodnotu, jeho hodnota roste nebo klesá s hodnotou podkladového aktiva (akcie, dluhopisu, komodity atd.).

Derivátové obchody jsou transakce, jejichž podkladovým aktivem jsou běžně obchodované fyzické komodity, měny, cenné papíry a od nich odvozené indexy nebo úrokové míry, od kterých jsou tyto obchody odvozeny (derivovány).

Co znamená slovo derivát

Derivát, jinak také odvozenina, je obecně objekt vzniklý odvozením od jiného. Odvozování se cizím slovem nazývá derivování či derivace.Finanční derivát je nástroj odvozený (derivovaný) od jiného finančního nástroje. Tomuto základovému nástroji se říká podkladové aktivum. Derivát nemá vlastní hodnotu, jeho hodnota roste nebo klesá s hodnotou podkladového aktiva (akcie, dluhopisu, komodity atd.).Dusík se dnes prakticky výlučně vyrábí nízkoteplotní rektifikací zkapalněného vzduchu a tvoří přitom spíše přebytky při výrobě více žádaného kyslíku.

Probíhá za vysokých teplot (≥ 400 °C) působením kyseliny dusičné v plynné podobě. Radikálovou substituci iniciuje oxid dusičitý NO2, který nese nepárový elektron a chová se jako radikál. Vzniká směs nitroderivátů s původní délkou řetězce, ale zároveň dochází ke štěpení řetězce.

Co je zdrojem uhlovodíků : Hlavní zdroje uhlovodíků jsou uhlí, ropa, zemní plyn. a těží se zpravidla společně s ropou nebo černým uhlím.

Jak vznikají uhlovodíkové zbytky : Zbytky vznikají pomyslným odtržením H atomu (nebo i více) z molekuly uhlovodíku. Označují se typickým zakončením –yl , obecně se značí –R. Obecně : acyklické zbytky – alkyly. cyklické – cykloalkyly.

Jak vznikaji uhlovodíky

Vznikají jako výsledek připojení po sobě jdoucích -CH2- skupin k řetězci molekuly. Navíc pro všechny homology v určité řadě existují vztahy mezi jejich body varu a tání, hustotou a dalšími fyzikálně-chemickými vlastnostmi. Kromě uhlovodíků tvoří homologní řady také např. alkoholy nebo karboxylové kyseliny.

Zemní plyn vzniká v přírodě třemi způsoby: biogenicky bakteriálním rozkladem organické hmoty, termogenicky společně s ropou nebo anorganickou cestou během tuhnutí magmatu. Anorganicky vzniklé uhlovodíky byly popsány z oceánských hřbetů v Tichém a Atlantském oceánu.Možná jste se už setkali spopulárními bazary – swapy, kde se neplatí penězi, ale věci se navzájem vyměňují. Anglicky swap znamená vyměnit a pojem se používá i v bankovním světě. Rozlišujeme: swap měnový – prodej jedné měny za druhou s jejím následným zpětným odkoupením po určité době za předem dohodnutý kurz.

Jak fungují deriváty : Derivát nemá vlastní hodnotu, jeho hodnota roste nebo klesá s hodnotou podkladového aktiva (akcie, dluhopisu, komodity atd.). V principu se u finančních derivátů jedná o tzv. termínový obchod, tzn. že smluvená transakce se má uskutečnit až v budoucnu.