Diagnóza je stanovena obvykle na základě tzv. motorických příznaků – hlavními jsou klidový třes, zpomalenost pohybů a svalová zatuhlost. Jejich projevy jsou například snížení mimiky, zmenšování písma, úbytek spontánních pohybů, zhoršení držení těla – předklon, pokles souhybů na horních končetinách při chůzi.Parkinsonova nemoc začíná plíživě, protože pokles koncentrace dopaminu v mozku trvá celé roky nebo i desítky let; může tak trvat velmi dlouho, než se objeví nápadné příznaky. V mnoha případech začíná destrukce dopaminergních neuronů několik let předtím, než se objeví první časné příznaky onemocnění.Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění, které se nejčastěji projevuje u lidí starších 50 let. Postihuje mozek a způsobuje postupné odumírání mozkových buněk, konkrétně těch, které produkují dopamin v části mozku zvaném Substantia nigra.
Jak rychle postupuje Parkinson : Tato choroba totiž nezačíná v mozkových centrech řízení pohybu, ale v nervových buňkách ovlivňující čich. Patologické změny postupují do žaludku a následně do mozku. Od prvních příznaků do stanovení diagnózy může uplynout 3 až 5 let. U každého jedince mohou být příznaky i progrese nemoci zcela odlišné.
Jak se zjistí Parkinson
Diagnóza Parkinsonovy nemoci je založena na typickém klinickém obrazu a na výsledcích neurologického a fyzikálního vyšetření. Při odběru podrobné anamnézy se lékař vyptá na pociťované či pozorované příznaky, kdy přibližně začaly, a také na případná jiná (dříve diagnostikovaná) onemocnění, užívání léků apod.
Jak odhalit Parkinsona : Zpočátku může být svalová ztuhlost pozorována na jedné polovině těla, jak nemoc postupuje, rozšíří se na obě strany. Svalovou ztuhlost krku a ramen se může vyskytovat i v raných stádiích nemoci. Časem ztuhlost pocítí nemocný při vstávání ze židle, otáčení se v posteli, zhoršenou motorikou prstů.
Jak dlouho můžete žít s Parkinsonem Parkinson je celoživotní onemocnění, které významně ovlivňuje každodenní život a dělá lidi zranitelnějšími vůči jiným nemocem a infekcím. Díky pokrokům v léčbě má však většina lidí s tímto onemocněním normální nebo téměř normální délku života.
Jak dlouho můžete žít s Parkinsonem Parkinson je celoživotní onemocnění, které významně ovlivňuje každodenní život a dělá lidi zranitelnějšími vůči jiným nemocem a infekcím. Díky pokrokům v léčbě má však většina lidí s tímto onemocněním normální nebo téměř normální délku života.
Jak předejít Parkinsonově chorobě
Pozitivně stav ovlivňuje i rehabilitace. V pokročilejším stádiu je nenahraditelná role okolí a rodiny. Prevence ale v podstatě neexistuje. Efektivně předejít nemoci nelze.Přesná příčina Parkinsonovy choroby zůstává nejasná, ale vědci věří, že kombinace genetických a environmentálních faktorů hraje klíčovou roli. Některé genetické mutace byly spojeny s vyšším rizikem vývoje nemoci, zvláště u mladších pacientů.U lidí s PD se přibližně 70–80 % buněk produkujících dopamin rozkládá a nakonec umírá. Tento proces se nazývá neurodegenerace.
Vyléčení Parkinsonovy choroby není bohužel možné ani v současné době. Existují pouze prostředky, které umožňují mírnit průběh nemoci a zajistit tak pacientovi téměř plnohodnotný život. Jedním z nejúčinnějších léků, který bývá při této nemoci nasazen, je levodopa.