Basovému klíči se říká také „f klíč“, jelikož jeho tvar, který ne náhodou vznikl z písmena F, nám označuje svými tečkami linku, na které najdeme f malé (vyznačena červeně). Zapamatuj si pozici malé oktávy v basovém klíči. Malá oktáva zde začíná ve druhé mezeře notou c malé a končí nad osnovou notou h malé.F klíč neboli basový klíč se používá pro notový zápis partu violoncella, kontrabasu, nízkých dechových nástrojů (např. fagotu, pozounu nebo tuby), nižšího mužského hlasu – basu, levé ruky u klávesových nástrojů a pedálů u varhan.V dnešní době se používají čtyři základní klíče: houslový, basový, altový (violový) a tenorový. Každý z těchto klíčů udává polohu jednoho tónu, a od něj se odvodí všechny ostatní. Přitom se vždy řídíme pořadím notové abecedy (C, D, E, F, G, A, H).
Kde leží nota C2 : v pravém dolním rohu (C2). (zpravidla ale až od malého f) se zapisují noty do basového klíče a od c 1 napravo se zapisují noty do houslového klíče. basovém klíči. Noty čteme vždy podle klíče, který nám určuje tónovou výšku.
Jak se zapisují noty
Noty (notové hlavičky) se zapisují na linky a do mezer notové osnovy, při překročení s pomocnými linkami. Střídají se tóny tzv. základní tónové řady (c-d-e-f-g-a-h) a ty se opakují rozlišené indexem. Houslový klíč určuje pozici noty g1 na druhé lince.
Jak se jmenují noty : Jména not. Pro pojmenování not slouží hudební abeceda – písmena v pořadí c, d, e, f, g, a, h. Tato písmena označují 7 tónů používaných v diatonické stupnici (od c do h, bílé klávesy klavíru). Po notě h následuje nota pojmenovaná opět c (avšak o jednu oktávu vyšší než výchozí c, viz heslo "Oktáva").
Tónová soustava obsahuje celkem devět oktáv, z nichž každá má své jméno. Podobně se jmenují tóny, které do jednotlivých oktáv patří, například kontra A, malé d, jednočárkované g apod.
Fermáta anebo koruna (též korunka) je značka v notovém zápise nad (výjimečně pod) notou anebo pomlkou, která předpisuje, že zahraná nota anebo pomlka má trvat déle, než je její normální trvání podle zápisu.
Kde leží nota C3
opakování – Stupnice F dur má osm tónů, začíná a končí na tónu F. Má jedno předznamenání, béčko hes (b). Nota C3 leží nad první pomocnou linkou nad notovou osnovou.Například pro stupnici C-dur v houslovém klíči je „c1" (jednočárkové c) na první pomocné lince pod osnovou, následuje tón „d1“, který je (těsně) pod osnovou, „e1“ je na první lince, „f1“ je v první mezeře, „g1“ je na druhé lince, „a1“ je v druhé mezeře a „h1“ je na třetí lince (viz obr.).Do notové osnovy zapisujeme noty a jiné znaky.
Hodnota noty
- celá nota – 4 doby.
- půlová nota („půlka“) – 2 doby.
- čtvrťová nota („čtvrtka“) – 1 doba.
- osminová nota („osmina“) – půl doby.
- šestnáctinová nota („šestnáctina“) – čtvrt doby.
- dvaatřicetinová nota – osmina doby.
- čtyřiašedesátinová nota – šestnáctina doby.
Jaké jsou druhy not : Noty dělíme podle délky trvání:
- Nejdelší notou je nota celá, kterou zapisuje prázdnou hlavičkou.
- Nota půlová, která má také prázdnou hlavičku, ale má navíc přidanou nožku.
- Po ní následuje nota čtvrťová, tato nota má plnou hlavičku a nožku.
- Dále máme notu osminovou, která má plnou hlavičku, nožku a jeden praporek.
Kolik tónů má oktáva : Základem naší tónové soustavy je sedm tónů, které se jmenují
Vzdálenost mezi těmito dvěma c se proto nazývá oktáva, podle latinského octo – osm (čti okto).
Co je po oktávě
V hudbě se sestavují tóny podle určitých relativních výšek ve stupnice o osmi tónech, které se nazývají: prima, sekunda, tercie, kvarta, kvinta, sexta, septima a oktáva. Mezi dvěma tóny stupnice mohou být určité poměry frekvencí (viz tabulka). Uvedené intervaly jsou ty nejlepší jaké můžeme v hudbě získat.
„Za korunu si lze koupit dopisní obálku, dále jednu bílou křídu nebo jeden list obyčejného kancelářského papíru, jenž má cenovku padesáti haléřů, ale vzhledem k tomu, že haléře byly zrušeny, účtuje se jednotlivý kus právě za korunu,“ řekl Právu Jaroslav Kučera z papírnictví AAO v pražské Slezské ulici.1Kč minci zdobí Svatováclavská koruna – nejvýznamnější z našich korunovačních klenotů. 2Kč mince nese gombík, tedy ozdobný šperk z časů Velkomoravské říše. 5Kč mince připomíná legendární Karlův most. 10Kč mince patří brněnskému Petrovu, tedy panoramatu katedrály svatého Petra a Pavla.
Kde je na klavíru c1 : Zapamatujte si tedy první notu v basovém klíči – F: Další notu, kterou je potřeba se naučit je nota středové „c“ neboli c1. Nachází se přesně ve středu rozsahu basového a houslového klíče, takže je v podstatě pojí dohromady.