Jak se těží jantar?
Jak na něj Největší naleziště jantaru se nachází na jižním pobřeží Baltského moře. Je tedy třeba vyrazit do Polska nebo Německa, nejlépe po skončení zimních bouří, kdy je jantar vyplavován na mořský břeh. Odborníci doporučují rozhlédnout se po pláži a hledat prohlubně s tmavým materiálem (uhlím).Jantar potlačuje stres, rezonuje s krkem, léčí štítnou žlázu a další krční problémy. Uzdravuje rovněž žaludek, slezinu, ledviny, játra, močový měchýř a žlučník. Pomáhá při problémech s klouby. Jako elixír se používá při léčbě zranění, protože se jedná o vynikající přírodní antibiotikum.Obrať se na jantar, když se cítíš mimo rovnováhu. Umísti jantar ve svém domě a na pracovišti, abys tato místa očistil/a od toxické energie. Je také užitečné nosit jantar jako šperk, například ve formě náhrdelníku nebo náramku, aby ses chránil/a před negativitou a toxicitou přicházející od jiných lidí.

Jak rozpoznat pravý jantar od umělého : V hrnku vody rozmíchejte 4 lžíce soli a vhoďte korálky dovnitř. Pokud plavou, jde o pravý jantar, pokud jdou ke dnu, je to plast. Tato zkouška ovšem neodhalí padělek z polystyrenu a kopál – obojí také plave.

Jak poznat jantar na pláži

Hodně lidí se na pobřeží Baltského moře prochází se skloněnou hlavou, chtějí pravděpodobně zahlédnout nějaký kus jantaru, kterým je Balt proslavený. Jenže najít tento baltský diamant není tak snadné. „Barva je přírodní. Vnější povrch bývá kvůli zvětrávání tmavší, směrem k jádru je pak jantar světlejší,“ říká Ingo.

Jak hledat jantar v Baltu : „Je potřeba narazit na pláž po bouři, když se uklidní vítr. Pak vystupují jantary z vody,“ radí Ingo. Nebo je možné, což asi turisté moc neocení, vyrazit na jantary v zimě. Když má totiž Balt 3,8 °C méně, je podle Inga jantar lehčí než studená voda a vznáší se v ní.

Jantar se nosil na těle, hlavně kolem krku k ochraně zdraví, na zmírnění příznaků horečky a infekce, bolesti v krku, bolesti hlavy, bolesti zubů a proti nemocem dýchacího ústrojí.

V dnešní době je využíván především ve šperkařství a v užitém umění. Lidé jantar obdivovali už od mladší doby kamenné. Přisuzovali mu mystické a magické vlastnosti, v mnohých kulturách byl používaný jako talisman nebo léčebný prostředek. Cenili si nejen jeho krásy, ale věřili i v jeho blahodárné účinky.

Jak se nabíjí jantar

Očista a nabíjení: Jelikož je jantar citlivý na pot a kosmetické prostředky, neměli bychom jej trvale nosit přímo na těle. Čistíme krátce pod proudem vlažné vody. Pro jeho velkou citlivost na teplo a sluneční paprsky jej nabíjíme jen na nepřímém slunci.Nejběžnější barva jantaru je zlatavě žlutá jako zářící slunce. Existuje ale celá řada barevných odstínů žluté, červené až po hnědou. Mezi velice vzácné se řadí černé, modré nebo zelené jantary. Pro své vlastnosti je jantar využíván hlavně ve šperkařství a jeho lehkost umožňuje výrobu šperků větších velikostí.Co by se vám mohlo hodit na pláž

  • žabky nebo sandály.
  • opalovací krém s vysokým faktorem.
  • krém po opalování
  • boty do vody (hlavně na oblázkové pláže)
  • nafukovací lehátko nebo kruh.
  • deku nebo rohož
  • brýle do vody.
  • sluneční brýle a klobouk.


Baltský jantar představuje typ pryskyřice s vyšším, až 8% podílem kyseliny jantarové, jehož největší naleziště se nachází v Baltském regionu. Odhaduje se, že 90 % světových zásob jantaru se nachází v Kaliningradské oblasti na Sambijském poloostrově v Bitterfeldu.

Jak fungují jantarové korálky : U dětí se jantar používá pro své protizánětlivé a analgetické účinky tlumící bolest při růstu zubů. Děti nosící jantarové korálky jsou klidnější a více relaxované. Má rovněž baktericidní a virostatický účinek – v dřívějších dobách byl jantarový prášek s úspěchem používán při léčení špatně se hojících ran.

Kde se těží jantar v ČR : Jantar (nejčastěji žlutý, hnědý či červenohnědý, velmi raritně rudý) se nalézá po celém světě – i u nás, v Jihomoravském kraji a na Vysočině. Ten nejpopulárnější se hledá a těží na jižním pobřeží Baltu, kde se nachází jeho největší naleziště. Jantary mléčné bílé barvy jsou klenotníky velmi ceněny.

Jak nabít jantarové korálky

Nevystavujte záměrně korálky přímému slunci. UV záření jantar poškozuje a snižuje jeho životnost. I z energetického hlediska je “nabíjení” korálků nevhodné – jantar není zářič, který je potřeba nabít, aby fungoval, ale naopak pohlcovač, který je potřeba čistit. Běžná expozice slunci při nošení samozřejmě ničemu nevadí.

Používejte originální nabíječku

Při nabíjení vždy používejte originální příslušenství – kabel i adaptér. Nabíječku samozřejmě můžete pořídit za velmi nízkou cenu. Ušetříte však jen zdánlivě. Používání neoriginálních nabíječek bez platného CE však může způsobit problémy s telefonem a baterií a může být nebezpečné.Co by se vám mohlo hodit na pláž

  • žabky nebo sandály.
  • opalovací krém s vysokým faktorem.
  • krém po opalování
  • boty do vody (hlavně na oblázkové pláže)
  • nafukovací lehátko nebo kruh.
  • deku nebo rohož
  • brýle do vody.
  • sluneční brýle a klobouk.

Na čem ležet u moře : Osuška, ručník, deka, podložka

Pokud na pláži nejsou k dispozici lehátka nebo pokud nechcete platit za jejich pronájem, vezměte si s sebou podložku, deku nebo osušku, na které se vám bude pohodlně ležet. Nezapomeňte si také ručník, do kterého se po koupání utřete.