Semínka vyséváme do písčitého substrátu. Pro uspíšení klíčení je vhodné semínka na pár hodin namočit ve vlažné vodě. Tento plazivý a popínavý kaktus se nejlépe pěstuje ve skleníku, kde také dosáhneme rychlejšího plození a větších plodů. Je nutné zajistit rostlině velmi vysokou vlhkost i vysoké teploty kolem 25–30 °C.Semena se vysévají celoročně do písčitého substrátu. Před výsevem se doporučuje máčet je několik hodin ve vlažné vodě. Rostlina vyžaduje slunné a teplé stanoviště s teplotou 25–30 °C. Zálivka by měla být pouze občasná, stejně tak rosení.Pitaya klíčí rychle. Nejpozději do 14 dnů od výsevu.
Na čem roste dračí ovoce : Dračí ovoce, zvané také pitahaya, roste na kaktusu, který šplhá po podpůrných rostlinách nebo zdivu. Kaktus má od června do září květy, které svým průměrem 25 centimetrů a délkou 30 centimetrů patří k největším na světě.
Jak rozmnožit dračí ovoce
Rozmnožování je možné odnožemi i semeny z vyzrálých plodů (dobré zkušenosti) do písčitého substrátu. Jde o kaktusy, kterým se nejlépe daří v horkém a suchém podnebí s minimálním množstvím srážek. Pokud je vláhy více, opadnou už květy nebo uhnije ovoce. Plody se utvářejí zhruba třicet až padesát dní po květech.
Jak pěstovat ze semínek : Ideálním místem je topení pod oknem orientovaným na jih. Zde budou mít semínka dostatek tepla pro rychlé vyklíčení a mladé rostlinky dostatek světla nezbytného pro fotosyntézu. Na druhou stranu nutno podotknout, že některým semenům může teplota nad 25°C uškodit.
Dračí ovoce můžete jednoduše rozkrojit a jíst přímo ze slupky, podobně jako kiwi. Pitayu můžete také nakrájet na kostičky a přimíchat třeba do ovocného salátu. Slupka se velmi lehce loupe.
Dračí ovoce se musí jako každý kaktus zalévat jen málo. Kořenový bal musí před další zálivkou vyschnout. V létě byste měli rostlinu jednou hnojit. POKUD DOJDE K VYPRODÁNÍ SKLADOVÝCH ZÁSOB, BOHUŽEL NENÍ MOŽNÉ KVĚTINY A ROSTLINY JIŽ OBJEDNAT!
Proč je dračí ovoce tak drahé
žlutá pitahaya, má žlutou slupku a bílou dužinu. Hlavní druh je Hylocereus megalanthus synonymum je Selenicereus megalanthus. Pěstování je náročnější a proto jsou tyto plody méně dostupné a dražší.Ovoce stačí nakrájet na plátky, odstranit slupku a případně rozdělit na menší kousky. Drť z dračího ovoce lze přidat do zdravých domácích šťáv, koktejlů a smoothies. Je také vhodné jako přísada do zmrzlin, dortů, krémů a pěn. Při nákupu pitayi je důležité dát si pozor, zda je ovoce skutečně připraveno ke konzumaci.Miska, sítko a talířek
Pokud máte doma mističku, sítko a talířek, můžete začít klíčit semínka ještě dnes. Pokud máte více strávníků, vezměte velké síto, pokud je to jen pro vás, stačí malé, čajové. Semínka jednoduše třikrát denně propláchnu a nechám okapat v mističce. Talířek zajistí teplo a vlhko.
Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června.
Jakou chuť má dračí ovoce : Tento sladký plod kaktusu je texturou podobný kiwi. Chuťově se také podobá tomuto zelenému ovoci skříženému s melounem. Semínka mají jemně oříškovou chuť. Pro její méně výraznou chuť ji doporučujeme servírovat vychlazenou a ochucenou šťávou z limetky nebo jako doplněk k vyrázným ingrediencím.
Na co je dobré dračí ovoce : Má vysoký obsah fosforu a vápníku. Také nesmíme opomenout na semínka, která obsahují omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Pravidelná konzumace dračího ovoce má detoxikační účinky. Také posiluje imunitu, podporuje trávení a zlepšuje kardiovaskulární zdraví.
Jak naporcovat dračí ovoce
Dračí ovoce můžete jednoduše rozkrojit a jíst přímo ze slupky, podobně jako kiwi. Pitayu můžete také nakrájet na kostičky a přimíchat třeba do ovocného salátu. Slupka se velmi lehce loupe.
Kromě běžné konzumace lze dračí ovoce použít třeba do ovocných salátů, je možné z něj ale dělat i víno, džusy nebo dokonce marmelády. Využití najdou i přímo květy – domorodci v Americe je buď přímo jedí, nebo z nich připravují čaj.Pitahaya je zralá, když „šupiny“ zežloutnou. Můžete ji oloupat, což jde u zralých plodů velmi snadno, stačí uříznout konec a stáhnout slupku dolů, nebo plod rozpůlit a dužninu vyjíst lžičkou, případně pitahayu nakrájet na trojúhelníčky.
Jak správně nakrájet dračí ovoce : Nejjednodušší je překrojit ovoce napůl a lžící sníst dužinu, přičemž slupka je nepoživatelná. Dračí ovoce se také hodí jako příloha do salátů. Ovoce stačí nakrájet na plátky, odstranit slupku a případně rozdělit na menší kousky.