Postup přípravy
Švestky omyjeme v teplé vodě a osušíme. Opatrně vypeckujeme (natrhneme nebo nařízneme je co nejméně a prstem vytáhneme pecku). Dáme je na plech s pečicím papírem a začneme v troubě sušit na 50 °C. Kdo má v troubě ventilátor, zapne program s ventilátorem.sušení v troubě
Poněkud rychleji, ovšem energeticky náročněji usušíte ovoce v troubě. Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C.Plody ze stromu trhejte i se stopkami za suchého počasí a nechte je několik dnů na suchém místě dýchat a odpařovat. Potom do velké sklenice vrstvěte plody, které zasypete pšeničnou moukou. Pozor, jednotlivé plody se nesmí navzájem dotýkat. Naplněnou nádobu uzavřete a uložte na chladném místě.
Jak sušit Trnky : Plod trnky sušíme umělým teplem do 40°C. Vhodné je sušit plody na sítech ve vrstvě do 4 cm. Během sušení občas promícháme. Dobře usušené trnky jsou tvrdé, svraštělé a mají modročernou barvu.
Proč padají švestky
Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července.
Jak dlouho zavařovat švestky v troubě : Povidla je možné připravit i v troubě. Švestky se dají do pekáčku, který přiklopíte a necháte je v teplotě 155 až 175° Celsia péct 3 až 4 hodiny. Vzhledem k octu a mírné teplotě je není nutné míchat.
Sušení šípků v troubě
Šípky rozprostřeme v jedné vrstvě na plechu a sušíme ideálně v horkovzdušné troubě na 60 – 70 °C. Pokud nemáte v troubě větrák, nechte pootevřená dvířka s nějakou zátarasou, aby se šípky nespálily. Počítejte, že se takto budou sušit přibližně 4-8 hodin.
Nastavte troubu na 80ºC, na plech dejte pečící papír a přes něj grilovací mřížku. Maso se tak bude krásně sušit i ze spodu. Maso osušte od přebytečné marinády a rozprostřete rovnoměrně na mřížku. Sušte maso dokud nění suché – zhruba 3 – 4 hodiny.
Jak dlouho vydrží sušené švestky
Sušené švestky mají neotevřené trvanlivost asi dva roky. Měly by se uchovávat na chladném, suchém a tmavém místě. Sířené sušené švestky mají delší trvanlivost než nesířené.Fíky – umyté a osušené fíky překrojte na polovinu (příp. na čtvrtiny) a umístěte na plát slupkou dolů tak, aby se jednotlivé kousky nedotýkaly. Při sušení byste měli ovoce zbavit většiny vlhkosti (mezi 60 a 70 %). Sušte 6 až 8 hodin, dokud nejsou fíky na dotek suché a při konzumaci nemají konzistenci žvýkačky.Patří tedy k potravinám, které nezpůsobují žádné radikální změny v hladinách cukru v krvi, což ocení diabetici. Výborně se hodí při redukčních dietách, samy o sobě podporují hubnutí, zrychlují metabolismus a napomáhají vyprazdňování. Velmi dobře zasycují, už pět švestek zažene hlad.
Podporuje krevní oběh a snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Snižuje riziko vzniku aterosklerózy (ucpávání tepen). Pozitivně ovlivňuje močový systém. Předchází vzniku dny a revmatismu (díky skvělým detoxikačním účinkům).
Jak se sterilizuje v troubě : Předehřejte ji zhruba na 100 °C, do hlubokého plechu nalijte horkou vodu do výšky 2 centimetrů a vložte do ní sklenice. Sterilizace v troubě trvá opět zhruba 10 až 15 minut. Díky horkému vzduchu budou po vytažení sklenice okamžitě suché a připravené na zavařování.
Jak správně zavařit švestky : V hrnci smícháte víno, cukr, ocet a skořici a víno přivedete do varu. Pak přidáte švestky a krátce je necháte provařit. Hrnec sundáte ze sporáku, přidáte rum a vše promícháte. Švestky i s nálevem přendáte do sklenic, ty zavíčkujete a necháte sterilizovat v teplotě 80° Celsia maximálně 10 minut.
Na jakou teplotu sušit šípky
Sušení šípků
„Se sušením šípků je to trošku složitější,“ říká Ivana Tischlerová, „měly by se sušit umělým teplem s teplotou nastavenou maximálně na 40 °C. Když sušíme šípky na 50 a více stupňů, přicházíme o některé důležité termolabilní látky.
Sušení v troubě
Celé šípky rozprostřeme na pečicí papír na plech a při teplotě kolem 60 °C je sušíme v troubě s mírně otevřenými dvířky. Pomalu sušené plody plesniví a ztrácejí důležité vitaminy a tím i své léčivé účinky. Naopak při teplotách vyšších než 80 °C snadno zhnědnou nebo se připálí.Každý kousek potřebuje své místo. 2) Doporučujeme nastavit teplotu na 72 °C a s touto teplotou maso sušit dvě hodiny. 3) Poté snižte teplotu na 50-55 °C a nechte dále sušit. 4) Po zhruba 6 hodinách zkontrolujte maso, případně můžete přeskládat jednotlivá patra.
Jak Susit maso v horkovzdušné troubě : Pokud však sušičku nemáš, dá se jerky připravit i v horkovzdušné troubě. Začni se 70°C po dobu 2 hodin. Poté teplotu sniž na 40-50°C a pokračuj dalších 2-6 hodin. Hotové jerky poznáš tak, že se začnou krotit okraje masa.