Jak se suší jadra?
Dýňová semínka se nejlépe suší v předehřáté troubě na 180 stupňů Celsia, na papíře by se neměla vzájemně překrývat a vždy po několika minutách je vhodné jimi zatřást, aby se nepřipékala. Sušení trvá jen několik minut a po vychladnutí se mohou promnout v ruce, aby se zbavila tenkého zaschlého povlaku.Pražení semínek je skutečně jednoduché, stačí semínka rozprostřít na teflonovou pánev a pražit na mírném plamenu po dobu 15-20 minut, dokud dostatečně nezezlátnou. Semínka je dobré osolit. Sůl vám pomůže nejen zvýraznit jejich chuť, ale navíc také zvýší využitelnost nenasycených mastných kyselin.Troubu předehřejte na 170 °C, připravte si plech a vyložte jej pečicím papírem. Semínka smíchejte s kokosovým olejem, medem a skořicí. Semínka rovnoměrně rozprostřete na plech a pečte v předehřáté troubě 10–12 minut na 160–170 °C. V polovině pečení semínka prohrábněte, aby se opekla rovnoměrně.

Jak se suší dýně : Dýni scedíme, necháme řádně okapat. Pak ji rozložíme a necháme asi 14 dní schnout, je občas nutné ji otočit. Pro majitele sušiček to neplatí. Pak ji lehce obalíme v moučkovém cukru, do kterého jsme přidali cukr vanilkový, dáme do sklenic a povážeme celofánem.

Kdy zasít dýní

Tykve jsou obecně teplomilné plodiny, proto s výsevem nespěchejte a počkejte, až bude půda dostatečně prohřátá. Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.

Jak se dělá dýňové pyré : Dýňové pyré

  1. Dýni umyjte, oloupejte, rozkrojte ji a vydlabejte semínka.
  2. Nakrájejte ji na kostky asi 2×2 cm.
  3. Dejte do hrnce, zalijte vodou a vařte nějakých 20 minut do změknutí.
  4. Tyčovým mixérem rozmixujte na hladké pyré, pro jistotu můžete propasírovat přes síto.
  5. V lednici můžete pyré skladovat asi 5 dní.

Dýňová semínka mají jemně ořechovou chuť a jsou velmi dobře stravitelná. Můžete je jíst nejen samotná, ale také přidat do salátu nebo do polévky. Prospívají zdraví, protože jsou plná vitamínů, minerálů, mastných kyselin, obsahují zinek, měď, železo, hořčík, fosfor, draslík i vápník.

Díky vláknině jsou pomocníkem při zažívacích potížích a zácpě. Vitamíny (vit. K, E, B) a minerály (draslík, hořčík, fosfor, vápník a železo) působí blahodárně na celý organismus, především na nervový a imunitní systém. Semínka jsou však nejen vitamínovou bombou, ale také i kalorickou.

Kolik soli na dýňová jadra

Koncentrace soli by měla být poměrně vysoká, zhruba dvě polévkové lžíce v půl litru vody, a semínka v ní ponechte alespoň 24 hodin. Kořenící přísady – samotná sůl dá vyniknout jejich chuti, je však možné je také podle libosti okořenit.Jak doma sušit tykev z lahve. Pokud byla dýně pěstována speciálně pro výrobu pokrmů nebo jiných produktů, musí být řádně vysušena. Když se dýně suší, je potřeba jí zajistit přístup vzduchu ze všech stran, proto se buď zavěsí, nebo položí na mřížkovou plochu. Lagenaria se suší na čerstvém vzduchu.Lidé začali vyřezávat dýně a umisťovat svíčky uvnitř, aby zastrašovali zlé duchy a ochraňovali své domy před nimi během Halloweenu. Původně byly používány řepky nebo brambory, které byly vydlabané a ozdobeny pro oslavu tohoto svátku.

Pěstování dýní

Dýně vyséváme v květnu. Semínka umisťujeme do hloubky tří až pěti centimetrů ve sponu 2 x 0,5 – 1 metr od sebe – podle vzrůstnosti odrůdy. Chcete-li si předpěstovat sazeničky dýní, s výsadbou do kelímků začněte v polovině dubna a asi po třech týdnech rostlinky přesaďte do větších květináčů.

Jak nechat dozrát dýně : Dýně se sklízejí i s částí stopky. Přes stopku totiž nejčastěji hnije, takže když stopka zaschne, zatáhne se, je dýně pěkně uzavřená. Pokud dýně například kvůli počasí nemá možnost dozrát tam, kde rostla, stačí ji položit třeba na slunečné okno. Krásně tam dojde.

Jak se dělá dýňové latte : Mléko zahřejeme v hrnci a opatrně vyšleháme do pěny. Poté do mléka vmícháme espresso, lžíci dýňového pyré a agávový sirup. Hotové latte nalijeme do hrnečků nebo vysokých sklenic, dozdobíme šlehačkou a posypeme mletou skořicí.

Jak udělat dýňové hranolky

Postup. Omytou a vydlabanou dýni i se slupkou nakrájíme na menší půlměsíčky (velikostně odpovídající hranolkům). Hranolky dáme na plech vyložený pečícím papírem, zakápneme olivovým olejem, okořeníme a přidáme bylinky dle chuti a pečeme v troubě vyhřáté na 180°C cca 30-40 minut.

Semínka jsou na první pohled nenápadná, ale skrývají v sobě překvapivě velké množství živin. V první radě se pyšní obsahem zdravých tuků, ale nezaostává za nimi ani vláknina, vitamíny či další antioxidanty. Ať už zvolíte lněná, chia, konopná, dýňová nebo sezamová semínka, určitě vaše zdraví potěšíte.Základem je vždy oddělit dvě slupky narušením boční rýhy, nehtem to jde snadno u semen čerstvých, ostřím malého nožíku i u těch starších nebo sušených. Pak zatlačte dvěma prsty z obou stran slupek na výstupek u zobáčku, ten by měl jít odlomit.

Jak správně konzumovat lněné semínko : Pokud konzumujeme celé lněné semínko, je nutné jej dobře rozkousat nebo mírně pomlít čí rozdrtit, jinak je z těla vyloučeno a žádná z jeho živin se do organismu nedostane. Pokud užíváte lněné semínko k mírnění příznaků zácpy, lněná semínka užívejte celá a předem je namočte.