V prvních třech letech hnojíme v průběhu vegetace plným hnojivem, po první úrodě stačí podzimní přihnojení kvalitním kompostem. Zálivka: Výraznější zálivce se věnujeme krátce po výsadbě, a poté jen udržujeme zeminu mírně vlhkou.Doporučujeme pravidelnější prořezávání zimolezu – zhruba každý rok až dva. Vysokou úrodu lze získat při průměrné délce přírůstků nejméně 20cm. Proto je dobré staré větve zahušťující korunu v 8mém až 10tém roce vyříznout "na čípek".Problém neplodnosti bývá většinou jinde. Keře kvetou velmi brzy na jaře a květy jsou odkázány na opylení hmyzem často v době, kdy včely ještě nelétají. Proto je může opylit jen hmyz aktivní i za nižších teplot, například čmeláci, které můžeme nabídkou potravy i míst k hnízdění na zahradu přilákat.
Jak rychle roste zimolez kamčatský : Dorůstají do výšky asi 1,5 až 1,8 metru, do šířky o trochu méně. Proto se dají volně kombinovat právě například s rybízem, ale dodržujte mezi rostlinami rozestup asi jeden metr. V prvních letech po výsadbě roste zimolez kamčatský středně silně, a díky tomu se do plné plodnosti dostane přibližně za čtyři roky.
Jak se Množi zimolez kamčatský
Zimolez se dobře rozmnožuje polodřevitými řízky dlouhými asi 10 cm, které řežeme na přelomu července a srpna, případně dřevitými řízky, jež řežeme až v listopadu na délku asi 20 cm. Řízky se velice dobře ujímají. Další možností je množit zimolez hřížení. Výhony ohneme a zasypeme zeminou, aby zakořenily.
Čím hnojit na zimu : K tomuto účelu jsou vhodná organická hnojiva, např. koňský nebo kravský hnůj, slepičí hnůj, případně jejich kombinace a varianty. Tyto granuláty jsou snadno aplikovatelné a manipulace s nimi je obecně velmi pohodlná. Hnojiva vytvoří v půdě potřebný humus a dodají nové živiny.
Plody dozrávají již koncem května, začátkem června. Z „modrého“ ovoce jde o nejranější druh. Plody jsou 1-2 cm dlouhé dle odrůdy. Zpravidla podlouhlého tvaru, chuť je sladkokyselá.
Začíná plodit už druhý rok po vysazení. Nejvyšší úrodu dosahuje v 8. -10. roce, průměrně 2,5 kg z keře, max.
Jak pěstovat zimolez
Zimolez pěstování
- Stanoviště: Většina druhů zimolezu preferuje slunné až polostinné stanoviště, kde dostávají dostatek slunečního světla, ale jsou také chráněny před přímým a silným slunečním zářením.
- Půda: Zimolez upřednostňuje dobře odvodněnou půdu s dostatečným obsahem živin.
Mnoho řízků z jednoho výhonu
U keřů s delšími výhony z nich můžeme připravit několik řízků, nemusíme sázet pouze vrcholové. Především u popínavých rostlin, jako je břečťan, zimolez nebo plamének lze využít materiál ještě lépe. Postačí krátké řízky, které uřízneme pod jednou uzlinou a těsně nad druhou následující.Začíná plodit už druhý rok po vysazení. Nejvyšší úrodu dosahuje v 8. -10. roce, průměrně 2,5 kg z keře, max.
Podzimní hnojení
Nezapomínejte na něj ani na podzim. Vždy použijte výhradně podzimní hnojivo, které má vysoký obsah draslíku. Trávník hnojte pouze jednorázově, ideálně na konci září, aby měl 1 měsíc před nástupem zimy dost času na regeneraci.
Kdy se Přihnojuje : Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.
Jak voní zimolez : Má hořko-sladkou, malinko “pendrekovou” sofistikovanou vůni, která se skvěle doplňuje s citrusy, patří k tónům srdce. Zimoléz má široké uplatnění v parfumářství i léčitelství. Květy jsou silně vonné. Kvete od července do srpna a voní nejvíce večer, což přitahuje velké roje motýlů, opylující květiny.
Co udělat na zahradě před zimou
Během podzimu na vás čeká práce v zahradě.
- Skliďte a uložte úrodu.
- Zrušte záhony.
- Zbavte se spadaného listí
- Připravte si sekačku a vertikutátor.
- Nezapomeňte na trvalky a bylinky.
- Zazimujte rostliny v nádobách.
- Začněte s podzimní výsadbou.
- Vytvořte si doma podzimní ráj.
Nejvhodnější doba k první aplikaci hnojiva je pozdní jaro, kdy už se trávník zbarví svěží zelení. Zkraje jara se tráva vzpamatovává po zimě a všechnu energii vynakládá na růst kořínků. Pokud jarní hnojivo aplikujete moc brzy, energie růstu se předčasně přesměruje do listů.Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.
Co dát do zimní zahrady : Mezi typické zástupce rostlin v zimních zahradách patří banánovníky, crotony, dračinky, fikusy, anturie, kolumnea, parožnatka, kapradiny, strelicie. Rostliny můžete umístit do zděného záhonu, do květináčů nebo umístěné na policích. Vysázet lze rostliny do štěrkové drti i do kvalitní zeminy.