Jak se starat o traviny?
Celé trsy trav nestříhejte na podzim. Nemuseli by přežít zimu. Okrasné trávy se stříhají až po uplynutí jarních mrazů. V jarním období je můžete i rozdělit a přesadit.Hnojiva na trávník | Oblíbená hnojiva Travin

  • AGRO hnojivo KT Travin 4 kg.
  • Trávníkové hnojivo jaro-léto 2,5kg.
  • Univerzální bateriové rozmetadlo.

Kdy trávy dělíme

  1. Ideální doba dělení u bambusů je v době rašení listů (březen, duben). V jinou roční dobu nemusí být dělení úspěšné – hrozí hniloby nebo zaschnutí.
  2. Ostatní okrasné trávy se dělí na začátku růstu, tedy na jaře (březen, duben), ale se mohou se dělit i na podzim, nejlépe v září.

Jaké trávy se Nestříhají : Nízké trávy jako kostřava, carex, Ophiopogon, stipa a Imperata se nestříhají. Stačí odstranit poškozené listy a jemně je rukou vyčesat. Suchá stébla odstraňte a nové znovu vyraší. Věříme, že i vy podlehnete kráse okrasných trav pro jejich vznešenost, vzdušnost a nevšednost.

Co s travinami na jaře

Na jaře snopy rozvážeme, trávu ostříháme asi 10 cm nad zemí, přičemž jsme opatrní, abychom nepoškodili nové rašící výhonky. Vybereme zbytky suchých listů a chvojí. Na přihnojení použijeme ideálně kompost. Tráva pak s postupujícím jarem bude pěkně prospívat a růst do daných rozměrů a hlavně krásy.

Kdy sazet vysoke trávy : Každopádně ideální doba vysazování všech travin je mezi květnem a srpnem. Nejlepší je sázet již narašené rostlinky, protože travinám trvá delší dobu, než vyraší. Sázíte-li rostlinky později na podzim, může se stát, že traviny špatně nebo nedostatečně zakoření a pak v zimě uhnijí nebo zmrznou.

Na nově založené trávníky aplikujte zhruba měsíc po výsevu nebo položení koberce. Aplikace se provádí jednou za dva měsíce od dubna do konce srpna. A nezapomeňte, že trávník se seká nejdříve 2 dny po aplikaci! 4 kg balení vám vystačí až na 133 m2 trávníku.

Travní plochy hnojíme tři až čtyřikrát do roka. V dubnu, červnu, září a pokud je třeba, pak ještě koncem října. Důležité je i množství hnojiva v jednotlivých obdobích. V dubnu je to 25% roční potřeby, v červnu také 25%, v září ovšem 35% a v říjnu 15%.

Kdy a jak sekat travu

Trávník by se měl během května a června sekat jednou nebo i dvakrát týdně. To jsou totiž měsíce, kdy zelený povrch vaší zahrádky roste nejrychleji. Tráva přibývá na velikosti poměrně prudce také v září, takže i v babím létě musíte sekačku z garáže vyvážet častěji. V létě postačí sekání jednou za dva až tři týdny.JAK SÁZET

  1. Nízké trávy – 15–20 cm od sebe.
  2. Velké trávy – od 0,4 do 1–1,5 m.

Sestříhneme je až koncem zimy nebo brzy na jaře než začnou znovu rašit asi 10 cm nad zemí.

Na jaře se soustřeďte na jabloně, hrušně, třešně, broskvoně a další ovocné stromy. Ochránit budou potřebovat i okrasné dřeviny, jako jsou třeba dřín, magnólie, šeřík, azalka a rododendron.

Co na vysokou trávu : Pro kosení luk a velikých zahrad, které se udržují přibližně dvakrát do roka, jsou určeny rovněž listové sekačky. Jsou suverénní zejména ve vysoké trávě. Listové sekačky jsou samojízdné, vybavené čelní žací lištou. Tento systém sekání zaručuje perfektní střih trávníku.

Jak často používat travin : TRAVIN likviduje plevele

Na nově založené trávníky aplikujte zhruba měsíc po výsevu nebo položení koberce. Aplikace se provádí jednou za dva měsíce od dubna do konce srpna. A nezapomeňte, že trávník se seká nejdříve 2 dny po aplikaci!

Kolik hnojiva na trávník

Doporučená jednorázová dávka hnojiva je 25-30 g/m2. Hnojivo aplikujte 3-4 krát za rok na nízký porost (2-3 dny po seči) a následně trávník důkladně zalijte. První aplikaci proveďte na jaře (duben-květen) a další dvě až tři přihnojení v průběhu vegetačního období v závislosti na podmínkách.

Výsev travních semen

Pro výsev travních semen (přibližně 25 g/m² až 50 g/m²) zvolte den s co nejmenším větrem. Práci vám usnadní rozmetadlo. Semena můžete také zasít ručně. Při výsevu dbejte na to, abyste travní semena vysévali rovnoměrně.S jarní údržbou trávníku začněte, až teplota venku vystoupá nad 10 °C. Jako první přijde na řadu vertikutace, tedy provzdušnění. Trávník se po zimě dusí pod nepropustnou vrstvou odumřelých částí rostlin, která brání výměně plynů a přístupu vody.

Kdy se nesmí sekat : Při teplotách nad 30 °C se nedoporučuje ani sečení trávníku, protože by půda příliš rychle vyschla. Ráno je tráva obvykle ještě příliš mokrá, takže pozdní odpoledne je pro sečení úplně ideální.