Zuby si čistěte každý den zubním kartáčkem. Zuby si čistěte ráno po snídani a večer před spaním. Zuby čistěte pokaždé asi dvě nebo tři minuty. Na kartáček netlačte.Alespoň tři minuty s kartáčkem
Základem je vybrat správný kartáček, měl by mít kulaté měkké štětinky na malé ploše. Zuby byste si měli čistit alespoň dvakrát denně, a to minimálně tři minuty. Čistění pouze kartáčkem zabere 2-3 minuty. Pokud pečlivě čistíte i mezizubní prostory, počítejte s dalšími dvěma minutami.Sladké a kyselé nápoje
Zubní sklovinu, a obecně zuby, ovlivňuje mimo jiné i strava a její skladba. Velice škodlivé je působení cukru, protože cukr je vlastně lepkavý sacharid, který se hravě usadí ve všech koutech zubů a dutiny ústní. Nejhorší jsou nápoje typu cola, energetické nápoje a ovocné šťávy.
Jak zlepšit zdraví zubů : Pomáhá vláknina, vitamín D a častější čištění
Důležité je také zvýšit příjem vlákniny, kterou najdeme především v ovoci a zelenině. Zubům prospěšný je vitamín D, který pomáhá ukládání vápníku (nejen) do zubů. A samozřejmě pomáhají i potraviny bohaté na vápník – mléčné výrobky a různá semínka.
Co se stane když si nebudu čistit zuby
Zubní plak je měkký povlak na zubech, který se tvoří v průběhu celého dne a je plný bakterií. Pokud se tento povlak nebude odstraňovat pravidelně zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem, díky slině povlak zmineralizuje, ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. Ten spolu s plakem dráždí dáseň, která je opuchlá, krvácí.
Jak dlouho si má člověk čistit zuby : Jediná správná odpověď je: dvakrát denně, dokud nejsou zuby čisté. To lze zjistit pomocí různých barevných indikátorů zubního povlaku. Pokud ovšem i přesto chceme alespoň nějaký časový údaj, dá se říci, že minimální čas, který potřebujeme k vyčištění všech zubů, jsou 2 minuty.
K odstranění nepříjemného dechu mohou pomoci ústní vody, ústní spreje, kvalitní žvýkačky nebo pastilky bez cukru. Nepodceňujte pitný režim, ideální je čistá voda, aby byla ústní sliznice dostatečně hydratovaná a tvořil se dostatek slin. I v tomto mohou pomoci žvýkačky nebo pastilky bez cukru.
"Chemikálie obsažené v ústní vodě mohou negativně reagovat na přídavné látky obsažené v potravinách (např. v kole, čaji, kávě či červeném víně) a zubní sklovina se tak může při delším používání nepříjemně zabarvovat," vysvětlil Seymour.
Co je nejhorší na zuby
Mezi nejhorší sladkosti pro zuby tak patří karamely, gumoví medvídci, měkké ovocné bonbony, turecký med a podobné sladkosti. Tyto měkké bonbony se přilepí na zuby a do mezizubních prostor, kde se drží dlouhou dobu a umožňují tak bakteriím v ústech hodovat na dodaném cukru.Pokud se kývá jenom jeden zub, navlékne se na něj speciální ochranná destička nebo ortodontický korektor. Při onemocnění dásní lékař také doporučí vhodný hygienický prostředek — mast, zubní pastu. Když je žvýkací aparát ve stálém stresu, měli byste navštívit stomatoneurologii, kde vám poradí, jak uvolňovat tyto svaly.Pokud se kývá jenom jeden zub, navlékne se na něj speciální ochranná destička nebo ortodontický korektor. Při onemocnění dásní lékař také doporučí vhodný hygienický prostředek — mast, zubní pastu.
Bělicí sady na zuby. Představují jednu z nejefektivnějších metod, jak si doma rychle vybělit zuby. Už po několika dnech až dvou týdnech pravidelného používání slibují vybělení i o několik odstínů. V sadách nejdete gel s obsahem účinných bělicích složek a v některých dokonce LED světlo, které podpoří bělicí účinek.
Jak si lépe cistit zuby : Zuby si čistěte 2x denně. Vhodný zubní kartáček má malou hlavičku, měkká a rovná vlákna. Kartáček nasadíte „půl na zub/půl na dáseň“, přibližně pod úhlem 45-ti stupňů a čistíte malými, krouživými pohyby, na kartáček netlačíte. Na každém zubu proveďte deset těchto drobných krouživých pohybů.
Co se stane když si Nečistíme zuby : Pravidelné čištění zubů je nezbytné pro zdraví zubů, dásní a také pro svěží dech. Jestliže si zuby pravidelně nečistíme, vznikají v ústech nežádoucí látky, které jsou příčinou vzniku zubního kazu a onemocnění dásní. Pro zuby je nebezpečný zubní plak.
Proč si nečistit zuby hned po jídle
Po konzumaci jídla je pro vyčištění zubů dostačující dvacetiminutový odstup. Je to z toho důvodu, že po jídle je sklovina na zubech měkčí a náchylná k poškození. Jídlo i pití totiž jemně zuby naleptává. Bezprostřední čištění chrupu zbytečně ztenčuje zubní sklovinu, což může vést k její citlivosti až přecitlivělosti.
Zápach z úst sám o sobě není nemoc, je jen projevem jiných faktorů. Nejčastějším z nich je kouření, a pravidelná konzumace aromatických potravin. Cítit z úst je též po požití většího množství alkoholu. Ten totiž snižuje produkci tvorby slin, což v důsledku znamená více plaku.PŘÍČINY ZÁPACHU Z ÚST U DĚTÍ
Hlavní příčiny najdeme v ústní dutině: problémy se zuby, např. zánět dásní, parodontóza, zubní kaz (viz Zubní kaz u dětí) nebo infekce v ústech. Tyto problémy jsou způsobeny „špatnými“ bakteriemi, které produkují sloučeniny síry a způsobují nepříjemný zápach podobný síře.
Jak dlouho mít v puse ústní vodu : 2 Bez ředění si nalijte obsah skleničky do úst. 3 Proplachujte ústa po dobu 30 sekund (v duchu počítejte do 30 nebo použijte stopky). Nedělejte si starosti, pokud napoprvé nedodržíte dobu 30 sekund – s každým dalším pokusem to půjde lépe. Při proplachování ústní vodu aktivně převalujte v ústech.