Jak se starat o prsten s perlou?
Očistěte perly, pokud víte, že jste nosila perly v prostředí nebo za podmínek, kdy byly vystaveny vlivům, které by je mohli časem poznamenat. Otřete jejich povrch před uložením vlhkým hadříkem. Bude-li nejhůře, tak lze navlhčit hadřík do slabého mýdlového roztoku a pak opět očistit vlhkým hadříkem (bez mýdla).Jak perly udržovat

Přírodní perly nevystavujte chemickým vlivům. Lak na vlasy či parfém nanášejte zásadně před aplikací náušnic. Kosmetické přípravky mohou pravé perly poškodit či zmatnit jejich povrch. Nikdy neošetřujte perlu chemicky, ale pouze čistou vodou a měkkým hadříkem.Většina v současnosti prodávaných perel pochází z chovů. Tyto perly vznikají podobně jako perly přírodní s tím rozdílem, že cizí tělísko je do schránky zavedeno úmyslně. Doba růstu perly se pohybuje od jednoho roku do několika let.

Čím vyčistit perly : Nikdy nepoužívejte drsný kartáč nebo abrazivní čisticí prostředky, které by mohly poškrábat nebo poškodit perly. Používejte jemný mýdlový roztok: Pokud jsou perly ušpiněné, můžete je očistit jemným mýdlovým roztokem. Mýdlo by mělo být jemné, např. to které je vhodné pro děti.

Jak Uzlikovat perly

Kvalitní perlový náhrdelník či náramek by měl vždy být vázán uzlíkovou vazbou, kdy jsou jednotlivé perly od sebe vzájemně odděleny malým šperkařským uzlíkem, který zajistí, že se při používání nebudou perly odírat jedna o druhou a také to, že při případném roztržení šperku se vám jednotlivé perly nerozkutálí po zemi.

Jak se starat o říční perly : Perly by proto měly být skladovány na místě, které není příliš suché ani příliš vlhké, a v prostředí, kde se vlhkost jen málo mění. Neukládejte je do materiálů, které vlhkost sají. Perly mohou dokonce prasknout, jsou-li uloženy v příliš suchém prostředí.

Přírodní mořské perly, které nejsou uměle vytvořené, jsou velmi vzácné a jejich cena se může pohybovat od několika tisíc až desítek tisíc korun a cenu určuje kvalita perly, u které se posuzuje velikost, dokonalost tvaru, barva perly, celková kvalita povrchu a také brilance neboli lesk perly.

Perly se navlékají na hedvábí nebo jiný návlekový materiál s vyšší pevností a za každou perlou se vytvoří malý šperkařský uzlík, který perlu zafixuje a oddělí od perly sousední. Perly se tak o sebe neodírají a při případném přetržení se nerozsypou.

Jaké barvy může mít perla

Dominují perly v odstínech stříbrné,šedé, hnědé – čokoládové, lilkové a perly s převažujícím tmavozeleným zbarvením. K nejvzácnějším Tahitským perlám patří perly v paví modré, zelené a odstíny modrých barev. Popis perel: Tahitské perly jsou jedny z nejkrásnějších a největších mořských perel světa.Ve stručnosti:

  1. pravé perly dosahují velikosti maximálně cca 1,5 cm.
  2. tvar a povrch pravé perly není dokonalý
  3. falešné perly bývají dokonale kulaté a hladké
  4. u falešných perel často dochází k odlupování barevného povrchu (zejména u dírky)
  5. pravé perly mají vysoký lesk a působí živě, pod lampičkou výrazně odrážejí světlo.

Prstýnek, náušnice nebo náhrdelník stačí nechat v jarové vodě odstát zhruba minutu. Poté ho vyčistěte měkkým kartáčkem nebo houbičkou. Pokud jsou ve šperku zasazené kameny, zkuste je vyčistit zespoda a jakoby zevnitř šperku. Po vyčištění opět opláchněte v čisté vodě.

Kvalitní náhrdelník je tvořen z perel, které musí mít perlovou (uzlíkovou) vazbu. To znamená, že mezi perlami tvoří šperkaři drobné uzlíky. Ty zabraňují především posunování a poškození perel třením o sebe a také chrání perly před rozsypáním, pokud se náhrdelník náhodou přetrhne.

Které barvy perel jsou nejvzácnější : Mezi nejdražší proto patří šperky z tahitských perel, vysoce ceněny jsou také krásně lesklé japonské perly Akoya a v neposlední řadě krásné zlaté perly jižních moří. V žebříčku pak následují sladkovodní bílé perly vysoké kvality.

Jak chovat perlorodky : Perlorodka je chráněna jako druh včetně svého biotopu

(1), 114/1992 Sb.). Je zakázáno škodlivě zasahovat do přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů, zejména je chytat, chovat v zajetí, rušit, zraňovat nebo usmrcovat.

Které perly jsou nejdražší

Jihomořské perly jsou nejcennější a nejdražší ze všech kultivovaných perel na trhu. Většina bílých kultivovaných jihomořských perel se pěstuje podél severozápadního pobřeží Austrálie. Nazlátlé perly se kultivují na Filipínách a v Indonésii.

Největším pěstitelem sladkovodních perel je Čína – až 95% celosvětové produkce. Barva perel: bílá, krémová, růžová – lososová, fialková – levandulová (toto jsou přírodní barvy sladkovodních perel). Odstíny – modré, černé, hnědé a zelené jsou barevně upravovány organickou cestou.Pokud Vám to prodejce dovolí, zkuste lehce otřít perlu o zub. U pravé perly cítíte zrnitou strukturu, nepravá perla po zubu hladce sklouzne. Pokud nemáte možnost udělat si takový test na zubu, zkuste to alespoň nehtem – po přejetí po povrchu pravé perly cítíte jemnou, zrnitou strukturu povrchu.

Co dělat když zčerná stříbro : Vždy záleží primárně na stupni zčernání. Pokud není nijak zásadní, měl by postačit bavlněný hadřík a jemné, ale zato důkladné přeleštění. Pomoci by měla také citronová šťáva, Coca Cola nebo jedlá soda a horká voda. Mějte však na paměti, že domácím čištěním může dojít k poškození šperku.