Jak se starat o petržel?
Zálivku sice vyžaduje petrželka pravidelnou, ovšem nesmíte to s vodou přehnat, jinak žloutnou listy. Ovšem petrželka žloutne i v případě, že je moc sucho. Takže je třeba zalévat přiměřeně a s citem.Petržel naťovou vysévejte na zahrádce v dubnu, petržel listovovu v srpnu a září. Semínka uložte do hloubky 2 cm a do sponu 30×10 cm. Semena petržele naťové vysévejte do stejné hloubky a do sponu 30×5 cm. Jakmile petrželka vzejde a sazeničky se dají uchopit do prstů, je potřeba je vyjednotit na rozestupy 6-8 cm.Jak sázet petržel v květináči

  1. Květináč umístěte na slunné místo v zahradě nebo na balkoně.
  2. Semínka umístěte 6 milimetrů hluboko. Přikryjte je, uhlaďte půdu a jemně zalijte.
  3. Petržel v květináči také vyžaduje pravidelné zalévání.
  4. V květináči si svůj domov najde spíše petržel naťovou/ petrželku kadeřavou.

Proč žloutnou listy petržele : Plíseň je dalším viníkem žloutnutí petržele

Plíseň vzniká kvůli vysoké vlhkosti. Náprava může být ve vyhnutí se zalévání listů, takže se zalévá pouze ke stonku rostliny, což sníží úroveň vlhkosti. Zalévejte ráno, aby rostlina mohla vyschnout, a ztenčete ji, aby se podpořila cirkulace vzduchu.

Jak uchovat čerstvou petrželku

A co v paneláku bez sklepa V panelákových podmínkách pro petržel bude nejvhodnější místo k uskladnění lednice. V té bude místo, kde je teplota kolem 0 až 1°C a vlhkost kolem 95%. Aby nezahnívala a měla zatím i vysokou vlhkost, dáme do proděravělého sáčku.

Co zasadit po petrželi : Petržel (naťová i kořenová), hrášek, špenát a mangold jsou zralé na setí. Na záhon můžeme sít už i mrkev.

V panelákových podmínkách pro petržel bude nejvhodnější místo k uskladnění lednice. V té bude místo, kde je teplota kolem 0 až 1°C a vlhkost kolem 95%. Aby nezahnívala a měla zatím i vysokou vlhkost, dáme do proděravělého sáčku.

Půda bývá v březnu už rozmrzlá a čeká, až do ní vložíme malé spící životy – semínka. Petržel (naťová i kořenová), hrášek, špenát a mangold jsou zralé na setí. Na záhon můžeme sít už i mrkev. Na některé plodiny je ale ještě trochu zima, tak je s jejich výsevem lepší počkat až do druhé půlky března.

Jak se množí petrželka

Pěstování: Petržel se množí výhradně semeny, která klíčí až několik týdnů po vysetí. Proto je vhodné rostlinu vysévat pozdě na podzim či brzy na jaře. Kadeřavou petržel můžeme pěstovat na zahradě i v květináči na okně celý rok, a tak si zajistit čerstvé listy i přes zimu.Žádnou speciální zeminu používat nemusíte, ale rostlině se bude dobře dařit, pokud přidáte trochu perlitu na provzdušnění. „Bylinku zalévejte rovnoměrně, každý den trochu, a postavte ji na slunné místo. Na rostlinu by ale nemělo pražit slunce a neměla by být v průvanu,“ přidává další tipy bylinkářka Anna Krutová.Rostlina je bledá a listy žloutnou Dopřejte jí světlo a slunce! Jestliže si všímáte, že rostlina postupně bledne a lístky žloutnou, je možné, že nemá dostatek světla. Nejdříve si dle druhu rostliny ověřte, jaké podmínky jsou pro ni ideální (polostín, slunné místo apod.), a poté ji zkuste najít nový, vhodnější prostor.

Příliš chladno – listy opadávají a vadnou. Příliš teplo a sucho – listy hnědnou a usychají. Nedostatek živin – listy odspodu žloutnou, mohou být i hnědožluté; listy jsou světle zelené; okraje listů se stáčejí, někdy kadeřavějí; květy jsou malé a bledé; listy odspodu opadávají.

Co s petrželovou natí : Kvůli maximálnímu zachování vitaminů a minerálních látek byste petrželovou nať neměli při dochucování pokrmů tepelně upravovat. Do jídla ji proto přidejte až na samém konci jeho přípravy. Nasekaná se hodí například do zeleninových polévek, do salátů, na brambory a také na rybí maso.

Jak zmrazit kořenovou petržel : Zeleninu rovnáme do mikrotenových sáčků (např. do 15 sáčků zároveň) – do každého vždy dáme odpovídající množství od jednotlivých druhů. Nebo všechnu zeleninu promícháme ve větší nádobě a směsí postupně naplníme sáčky nebo plastové nádobky. Sáčky stlačíme, abychom z nich odstranili přebytečný vzduch a zagumičkujeme.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.


Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.Seřízněte nať pár centimetrů nad kořenem, odstraníte tím přebytečné množství vody a zároveň udržíte kořen déle čerstvý. Poté kořenovou zeleninu umístěte do bedýnky naplněné vlhkým pískem, substrátem nebo hoblinami. Ideální teplota na přezimování je mezi 2–5 °C, zelenina takto vydrží až do jara.

Čím se hnojí petržel : Hnojení: Nelepoužívejte minerální hnojiva ani čerstvý hnůj. Nemáte-li k dispozici kompost, použijte jako zásobní hnojivo do květináčú vydatné organické hnojivo. Můžete zalít kopřivovou jíchou (domácí biohnojivo). Sklizeň: Sklízejte teprve tehdy, když se vytvoří mnoho silných listů.