Jak se starat o květnatou louku?
Louku vyséváme velmi mělce do hloubky max. 5 mm do zkypřené, urovnané a odplevelené půdy. Před výsevem nehnojíme! Potřebné množství osiva na danou plochu si před výsevem rozdělíme na 2 poloviny a vyséváme každou zvlášť, nejlépe dvěma směry (do kříže).Jak se o louku starat

  1. květnaté louky nehnojíme.
  2. po výsevu je musíme dostatečně zalévat, až se ujmou, jsou méně náročné na vodu.
  3. poprvé sekáme po odkvětu, tedy na přelomu června a července.
  4. po posekání necháme seč den až dva ležet – semena dozrají a vypadnou do půdy.
  5. druhé sekání (otavu) provádíme v září až říjnu.

Osvědčeným způsobem k jeho výsevu je rozdělit danou plochu na několik stejně velkých části a na stejný počet dílů rozdělit i osivo. Semena pak smíchejte se suchým pískem – usnadní výsev a osivo lépe uvidíte. Na metr čtvereční se vysévají max. 2 g osiva.

Jak se starat o louku : Nejlepší je získat směs semen z druhově bohatých původních luk a po osetí postupně snižovat množství živin v půdě na přirozené hodnoty. Loukám prospěje časté kosení, odstranění pokosené trávy, šetrná pastva, mírné narušování travního drnu a mechového patra a vyhrabávání stařiny.

Co kvete na louce v květnu

Květena ČR

  • bahnička mokřadní
  • bělozářka větevnatá
  • bika ladní
  • bojínek luční
  • bolševník obecný
  • bolševník velkolepý
  • bršlice kozí noha.
  • brusnice borůvka.

Kdy hnojit louky : Kejdu je nejvhodnější aplikovat v jarním období, podzimní a letní aplikace jsou méně účinné. V našich experimentech jsme zjistili, že při jarním hnojení kejdou (před obrůstáním porostu) se zvyšuje využití dusíku oproti podzimnímu hnojení o 16,7 %, což má za následek i vyšší produkci sušiny.

Květinové louky nesmíme sekat příliš často.

Sekají se teprve tehdy, až se větší část květin a byliny vysemení. Sekají se dvakrát ročně (koncem června a na podzim). U chudších luk na suchých stanovištích stačí mnohdy jedna seč na podzim.

Jak říká pan Bradna, louku vždy zakládáme do čisté půdy. Semena nelze vysít například přímo na trávník či na dosavadní louku. Pročištěnou půdu prokypříme a uhladíme hráběmi. Semena patří do hloubky 0,5 cm a na jeden metr čtvereční jich náleží 1 až 2 gramy.

Jak obnovit louku

Obnova luk na orné půdě se většinou prování třemi způsoby. Spontánní sukcesí, osetím louky komerční směsí osiva nebo osetím louky regionální směsí osiva. Existují ještě další způsoby obnovy luk na orné půdě, které však nejsou tak běžné.Květiny na loukách – 12 nejznámějších

  • Hluchavka bílá
  • Hvozdík kartouzek.
  • Jetel luční
  • Třezalka tečkovaná
  • Kopretina bílá
  • Sedmikráska chudobka.
  • Pampeliška lékařská
  • Přeslička rolní

Letničky kvetoucí v srpnu

Mezi nejoblíbenější letničky, které kvetou v srpnu patří aksamitníky (afrikány), petúnie a surfínie, pelargonie, slunečnice, hledíky, astry čínské, sluncovky, netýkavky, begónie, ostálky (cínie), krásenky, gazánie nebo např. dvoutvárky.

Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Kdy se nesmí sekat : nesmí se sekat tráva v neděli 6-9 a 12-22h…

Kdy se nemuze sekat tráva : Sekání trávníku v horku

Při teplotách nad 30 °C se nedoporučuje ani sečení trávníku, protože by půda příliš rychle vyschla. Ráno je tráva obvykle ještě příliš mokrá, takže pozdní odpoledne je pro sečení úplně ideální. Čerstvě posekaný trávník pak můžete snadno i zalít.

Jaké hnojivo na louky

Z organických hnojiv lze k lučním porostům použít hlavně močůvku a kejdu. Nejlépe je využívána močůvka, kterou je možné aplikovat prakticky během celého roku s výjimkou období, kdy je půda promrzlá a zabraňuje vsakování. Nejúčinnější je jarní močůvkování, při kterém jsou ztráty dusíku nejnižší.

Optimální termín pro vláčení je březen, nejpozději pak do poloviny dubna, dokud není porost obrostlý (převážně zelený). Používáme lehké brány, vhodné je též obrátit brány hřeby vzhůru a využít je jako smyk. Vhodné je používat tzv. luční brány, které pracují šetrně a svým účinkem se podobají smykování.Jde o anýz vonný, fenykl obecný, pískavici řecké seno, jestřabinu lékařskou, kopr vonný, řeřichu setou, bazalku pravou, semena petržele zahradní.

Jaké hnojivo na květák : Květák potřebuje neustálé přihnojování. Přidávejte kompostovaný hnůj či organické hnojivo bohaté na dusík. Hnojivo dávejte kolem rostliny bez přímého kontaktu s listy. Hnojte opět 2-4x za měsíc.