Jak se starat o koriandr v květináči?
Jak pěstovat koriandr v květináči

Kořínky koriandru jsou křehké a dlouhé. Je proto třeba vybrat květináče nebo truhlíky s dostatečnou hloubkou – minimálně 25 cm. Do květináče o průměru opět alespoň 25 cm zasaďte přibližně pět semínek. Přidejte kompost nebo hnojivo a rostlinu dostatečně zalévejte.Koriandr můžete pěstovat také doma v květináči. Opět platí, kvalitní osivo je základ, dále potřebujete květináč, bylinkový substrát a světlé místo ve vaší domácnosti. Doporučujeme také mít doma rozprašovač, ať osiva v květináči první dva týdny spíše rosíte, než zaléváte.První 3 týdny po zasetí potřebuje koriandr hodně vody. Poté začnou semínka klíčit a vláhy už není potřeba tolik. Půda by ovšem neměla vyschnout. Ve chvíli, kdy rostlinky vyrostou do výšky cca 10 cm, je možné začít sklízet první lístky, ne však více než 1/3, mohlo by to rostlinky oslabit.

Jak přezimovat koriandr : Umístíme ji na slunečné nebo polostinné stanoviště. Od jara do podzimu ji lze pěstovat v květináči na zahradě, lodžii apod., na zimu ji přeneseme do bytu, zimní zahrady. Ačkoliv se jedná o rostlinu teplomilnou, máme vyzkoušeno, že přezimuje bez problémů i při teplotě 8 -10°C, na světlém místě.

Jak se sazi koriandr

Na pěstovaní koriandru na parapetu nebo na balkoně si připravíme si nádobu alespoň 45 cm širokou a 25 cm hlubokou nebo o průměru nejméně 30 cm. Dno vyplníme keramzitem a na něj nasypeme substrát pro pěstováníbylin. Semínka rozsypeme rovnoměrně po povrchu a zakryjeme je půlcentimetrovou vrstvou substrátu.

Co zasadit vedle koriandru : Koriandr můžeme kombinovat s mrkví, špenátem, kapustou, zelím, květákem a brokolicí. Saturejka svědčí především cibuli a fazolím, které chrání před mšicemi. Heřmánek prospívá okurkám, mrkvi, česneku, zelí, kapustě, květáku, brokolici. Meduňka svědčí rajčatům, salátu, cuketám a dýním, zelí a kapustě.

Semínka vyséváme do hloubky maximálně 1,5 cm, 5 – 8 cm od sebe, do řádků vzdálených 25 – 30 cm. Chceme-li používat jen zelené lístky, vyséváme hustěji. Aby semena dobře vyklíčila (za 2 až 3 týdny), potřebují poměrně hodně zalévat. Jakmile rostlinky vyrostou, záhon s koriandrem udržujeme rovnoměrně vlhký.

Při jarním výsevu rostlina dorůstá do výšky až jednoho metru a kvete bíle či růžově v červnu až červenci. Když jde koriandr do květu, změní s listů z petrželově plochých na roztřepené.

Kdy se Sklizi koriandr

Sklizeň a sušení

Semena sklízíme ručně v srpnu až září, kdy odstřihujeme okolíky i se zbytkem natě. Tehdy rostlina zhnědne a semena změní barvu z hnědozelené na žlutozelenou. Svázané snopečky necháme na chráněném místě doschnout, suchá semena opatrně vymneme a vyčistíme.Kopr a koriandr

Pokud jste vyseli kopr nebo koriandr, sklízejte voňavé lístky v době před květem, když má rostlina zhruba dvacet centimetrů. Protože jde o jednoletky, můžete sklidit celou rostlinu, případně ji nechat vykvést a na podzim sesbírat semínka a mít je tak na příští rok.Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.

Pro zachování krásného vzhledu máty pravidelně sbírejte její listy a vytrhávejte ty stonky, které rostou nesprávným směrem. Pamatujte, že máta kvete během prázdnin, takže její malé květy by měly být oříznuty před rozkvětem, aby zůstala v těsném hroznu.

Jak stříhat majoránku : Stříhat byste jí měli za slunného počasí, ideálně okolo poledne. Rostlinku ostříhejte cca 5 cm nad zemí, znovu obroste. Sklízet můžete za sezónu 2-3x. Poslední sklizeň probíhá na podzim, ještě před prvními mrazíky, kdy se sklízí celá rostlina a následně se suší.

Kdy se sklízí majoránka : Nejlepší je bylinku sklízet před rozkvětem, kdy je její aroma nejsilnější. Rostliny sestřihneme asi na 5 cm, aby mohly znovu obrazit. Za sezónu majoránku můžeme sklízet dvakrát až třikrát. Na podzim před příchodem mrazíků pak vytrháme celé rostliny a usušíme zavěšené ve svazečcích v tmavé, ale dobře větrané místnosti.

Které bylinky můžou být spolu v truhlíku

Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku

K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.

Březen. Zlatice, lýkovce, dřín obecný, drobné cibuloviny, krokusy, sněženky, bledule, brambořík abchazský, prvosenky, talovíny, jaterníky, pupkovec, plicníky, devětsily, čemeřice.Jaro kvete modře: ladoňka, pomněnkovec, pupkovec, jaterník, kosateček. Pro mnohé z nás jsou klíčem k jaru sluníčkově narcisy, zlatice, petrklíče. Existuje ale i spousta krásných nenáročných květin, které kvetou modře. A k zlatému slunci modrá obloha patří.

Kdy stříhat majoránka : Q:Kdy je vhodné řezat majoránku zahradní nať A:Majoránka se obvykle řeže na jaře před výsadbou, nebo během vegetačního období.