Jak se starat o hlívu ústřičnou?
Hlíva ústřičná se může pěstovat v uzavřených prostorech po celý rok. Ideálně se k tomu hodí sklepy, altány a garáže. Pytel se substrátem prorostlé podhoubím, pěstujeme v místě, kde teplota nepřesahuje 22 ° C, nicméně, nejvhodnější teplota je mezi 10 ° C a 16 ° C.Hlívu očistíme, nakrájíme a podusíme na tuku nejméně 20 minut. Podušené houby necháme vychladnout. v misce smícháme vychlazenou hlívu s nasekaným kuřecím masem, nebo šunkou, osolíme, opepříme. Vše promícháme podle chuti s octem a sterilovanou zeleninou a necháme v chladničce uležet.Populární hlíva ústřičná

Stačí ji očistit a nakrájet. Nejčastěji ji dáváme do polévek, gulášů a pod maso. Je ale skvělá i do pomazánek, rizot, k zapékání, na grilování nebo na řízky v trojobalu. Přebytek hlívy lze nakládat, mrazit nebo usušit a ve formě prášku používat jako koření.

Jak uchovat hlívu ústřičnou : Houby lze uchovávat v papírovém sáčku v chladničce po dobu 2–3 dnů. Možné je také zamrazení. Hlíva ústřičná by se stejně jako většina ostatních hub měla používat vždy čerstvá. Lze ji skladovat několik dní, ale pak je stále tvrdší.

Na jakém dřevě pěstovat hlívu ústřičnou

Pěstování na špalku

Hlíva se spokojí i se špalkem a vyroste na něm dokonce rychleji. Nejlepší jsou ze dřeva listnatých stromů, ideální je dub, buk, habr, bříza, topol nebo olše. Měly by být téměř čerstvé, několik týdnů po pokácení stromů. Na starším suchém dřevu podhoubí neroste.

Jak nejlépe upravit hlívu ústřičnou : Polévka z hlívy ústřičné

Cibuli nakrájíme nadrobno a na rozpáleném oleji zpěníme. Nakrájenou hlívu přidáme k cibuli, orestujeme, zaprášíme mletou sladkou paprikou a zalijeme cca 1 litrem vody. Jakmile je hlíva ústřičná měkká, polévku osolíme, opepříme a přidáme majoránku a prolisovaný česnek.

Namarinovanou hlívu vyskládáme na plech vyložený pečicím papírem. V domácích podmínkách můžeme houby sušit v otevřené troubě při teplotě 60 stupňů, anebo v sušičce a případně i na topení. Trvá to 6 až 12 hodin v závislosti na teplotě sušení. Denisa doporučuje usušit je do konzistence, kdy jsou ještě trochu gumové.

Nejlépe ze sáčků odsát vzduch a zavařit svářečkou potravinových sáčků. Označené datem dáme prudce zamrazit. vydrží až do dalšího roku. Nesmí se ovšem rozmrazit a znovu zmrazit.

Jak dlouho se musí vařit hlíva ústřičná

Hlívu ústřičnou a stejně tak žampiony nemusíte dlouho vařit, pokud se jedná o houby z pěstíren. Pokud budete mít hlívu vyrostlou v přírodě je třeba ji tepelně upravovat raději 15 minut.Hlívu není třeba na rozdíl od kotrče či žampionů příliš čistit nebo loupat. Případné nečistoty stačí setřít z klobouku vlhkým hadříkem, spodní část nožiček v trsu spolu se zbytky hlíny odkrojte. Klobouk s lupeny je jemný a není nutné jej tepelně upravovat příliš dlouho.Místnost s teplotou od 8 °C do 18 °C pro hlívu ústřičnou, pro hlívu plicní teplota až 22 °C, nad 22°C pro hlívu miskovitou s rozptýleným světlem a možností udržovat vyšší vzdušnou vlhkost a větrat (např. sklepy s okénkem, garáže, haly, bývalé stáje). Používáme slámu kvalitní, suchou, bez přítomnosti plísní.

Důvod, proč by houby neměly mířit rovnou do mrazáku, je jasný. Houby totiž obsahují enzymy, biologické vysokomolekulární látky, které houbu rozkládají. Během tohoto rozkladu se neustále uvolňují mykotoxiny, tedy nebezpečné škodliviny, které lidskému organismu jednoznačně neprospívají.

Jak dlouho se vaří hlíva ústřičná v polévce : Do hrnce přidejte nakrájenou hlívu a směs restujte 5 minut na mírném plameni. Do směsi v hrnci přidejte mletou papriku a kmín, vše zalijte zeleninovým vývarem, hrnec přiklopte pokličkou a nechte vařit 25 minut na mírném plameni.

Jak dlouho můžu mít houby v mrazáku : Zamrazené houby spotřebujte ideálně do 3 až 6 měsíců, poté ztrácejí chuť. Zkrátka platí, čím dříve je zpracujete, tím chutnější budou. Maximálně je skladujte po dobu 12 měsíců a během další sezóny si raději nasbírejte nové. V případě hub zmrazených již za syrova jejich zpracování neodkládejte déle jak 2 měsíce.

Jak správně zamrazit houby

Použít můžete i mikrovlnnou troubu. Pevnější houby očistěte, pokrájejte a zakryjte, v míse vložte do mikrovlnné trouby s trochou másla nebo sádla. Nechte tuk rozpustit a promíchejte, ještě chvíli v mikrovlnce poduste. Zchlaďte, dejte do mikrotenových sáčků nebo plastových krabiček a dejte zmrazit.

Důvod, proč by houby neměly mířit rovnou do mrazáku, je jasný. Houby totiž obsahují enzymy, biologické vysokomolekulární látky, které houbu rozkládají. Během tohoto rozkladu se neustále uvolňují mykotoxiny, tedy nebezpečné škodliviny, které lidskému organismu jednoznačně neprospívají.Před uložením do mrazáku je třeba houby povařit nebo podusit. Důležité je prostě houby tepelně zpracovat a zabránit tak jejich znehodnocení během zmrazování, které bude trvat několik hodin, než houby dosáhnou minusové teploty.

Jak dlouho mohou být houby v lednici : Skladování hub v ledničce

Houby utržené v lese byste měli sníst nejpozději do 3 dnů, a to jen tehdy, pokud byly uloženy v lednici. Jsou totiž plné vody i nejrůznějších mikroorganismů a velmi rychle podléhají zkáze.