Jak se starat o dřevěný stůl?
Ideální je sáhnout po měkké prachovce, která nepouští vlákna (například bavlněný, lněný hadřík či jelenice). Tu můžete navlhčit vhodným čisticím prostředkem (nanášejte jej na prachovku, nikoli přímo na dřevo), na prach lze použít třeba i jablečný ocet. Rozhodně dřevěný nábytek nikdy neotírejte mokrým hadrem.Správné nátěry

Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo Balakryl Základ. U ostatních barevných odstínů můžeme použít rovnou univerzální barvu Balakryl Uni Mat nebo Lesk ve 2–3 vrstvách. Velmi výhodné je přetření Balakrylu Uni Mat ještě bezbarvým interiérovým lakem Balakryl Sportakryl Mat.Běžně je vhodné nábytek otírat suchým nebo lehce vlhkým látkovým hadříkem. K čištění nikdy nepoužívejte chemikálie! Pokud by se vám stalo, že na stolku zůstane nějaký flek od potravin nebo tekutin, je vhodné postižené místo jemně přebrousit brusným papírem o hrubosti 320 a následně opět ošetřit olejem.

Jak renovovat dřevěný stůl :

  1. Nejprve musíme z dřevěného stolu odstranit starý lak.
  2. Pokud si všimneme prasklin, děr, či jiných nedokonalostí, tak použijeme tmel, který necháme zaschnout.
  3. Nyní dřevěný stůl zbrousíme dohladka a oprášíme od nečistot.
  4. V této fázi již zvolíme lak, mořidlo, či olej, který nám poslouží jako nový nátěr.

Jak ošetřit masivní stůl

Alespoň jednou týdně proto setřete prach vlhkým, ideálně bavlněným nebo mikrovláknovým hadrem a vyhněte se různým zaručeným přípravkům. Ty mohou obsahovat silikon, který může narušit povrch masivu. Místo toho použijte vosky na dřevo. Jedním hadříkem naneste vosk, druhým čistým pak povrch stolu vyleštěte.

Jak pečovat o stul z masivu : Nábytek z masivu by nikdy neměl být ošetřován syntetickými nebo organickými rozpouštědly. Zapomeňte i na různé oleje a chemikálie. Takové přípravky by mohly nábytek nepěkně poškodit nebo jej i odbarvit. Povrch nábytku stačí očistit suchou prachovkou či vlhkým měkkým hadříkem.

K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.

Zpracování olejů na dřevo je velmi snadné: Olej naneste na přebroušený a očištěný dřevěný povrch bohatě sytě a po 20 až 30 minutách přebytečný nevsáknutý olej odstraňte bavlněným hadrem, aby nedošlo při zasychání oleje ke vzniku závadných lepivých lesklých skvrn.

Jak obnovit stůl

Nejjednodušší a nejdostupnější metodou je obrousit povrch smirkovým papírem. Na začátku použijeme hrubější typ pro zarovnání hlubších nerovností a později jemný pro dokonalé vyrovnání povrchu. Další možností je použití (pokud to povrchu neuškodí) odstraňovače starých nátěrů.Starý nátěr můžete odstranit buď horkovzdušnou pistolí anebo ho obrousit bruskou, případně použít speciální odstraňovač starého nátěru – zase koupíte v drogerii. Ovšem pokud nátěrů není hodně nebo se moc neloupe, tak je nejlepší obrousit celý nábytek bruskou co nejvíc, bruskou vyrovnáte i povrch nábytku.Pro veškerý masivní nábytek se doporučuje teplota od 18 °C do 23 °C. Dřevu nesvědčí ani vlhkost a tudíž je nutné své stoly chránit před dlouhodobým působením vlhkosti. Dále je nutné věnovat zvýšenou pozornost při servírování pokrmů, což platí pro všechny hospodyňky a milovníky vaření.

Pro běžnou, pravidelnou péči o dřevěný nábytek jsou nejvhodnější utěrky napuštěné speciální tekutinou. Jimi snadno utřeme z dřevěného nábytku prach, navíc jeho povrch opatříme tenkým filmem, který jej bude po určitou dobu chránit před skvrnami, vodou a mírným mechanickým opotřebením.

Jak oživit dřevěný nábytek : Super ekologický prostředek na oživení starého dřevěného nábytku pak představuje směs rostlinného oleje a octa, případně citronovou šťávu, která je méně drastická. Smíchejte v nádobce 3 díly olivového oleje a 1 díl octa, citronové šťávy dejte cca 2 díly. Použijte rozprašovač a směs naneste v aerosolu na povrch nábytku.

Jak ošetřit dřevěný nábytek : Tvrdé dřevo a cizokrajné dřevo

Oba druhy dřev se všeobecně doporučuje pouze napouštět olejem. Z tvrdých dřev lze lakovat pouze buk. Druhou výjimkou je dub, který lze natřít pouze podlahovým lakem. Cizokrajné dřevo se doporučuje vždy ošetřit pouze olejem, z důvodu vysokého obsahu třísloviny.

Jak zvýraznit kresbu dřeva

Pro měkké dřevo se hodí lazura

Jsou silně pigmentované, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva. "Existují v klasických barevných odstínech, případně je možné si přesný odstín nechat namíchat na míru,“ vysvětluje Monika Linghartová, odbornice na barvy a laky z projektových marketů HORNBACH.

Impregnace je základ

Nejprve použijeme hrubší brusný papír a doladíme jemnějším. Dřevo očistíme. Následně jej naimpregnujeme Balakryl Napouštědlem, které prostoupí hluboko do dřeva. Tento krok nám zaručí, že dřevo ošetříme proti plísním, houbám a jiným mikroorganismům a navíc lépe přilne i následná vrstva barvy.Důležité: Olej na povrch dřeva nanášejte kvalitním plochým štětcem. Olej je nutné vpravit co nejhlouběji do natíraného povrchu a rozetřít ve velmi tenké vrstvě. Na povrchu zpravidla zůstanou lokální nevsáknuté přebytky oleje, které je nezbytné dokonale rozetřít polosuchým štětcem a zapracovat do povrchu dřeva.

Jak opravit odřený stůl : Káva nepovzbudí jenom vás, ale oživí i odřený nábytek. Smíchejte několik lžic mleté kávy s horkou vodou, v takovém poměru, aby vám vznikla hustá pasta. Pokud je barva vašeho nábytku do červena, tak do pasty přidejte trošku jódu. Patu naneste na poškozené místo, nechte působit a následně jemně setřete vlhkým hadříkem.