Jak se starat o chilli papričky?
V počátečních fázích pěstování, kdy papričky nejsou ještě tak odolné, je vhodné je zalévat každé 2 až 3 dny, nebo kdykoliv je půda napohled suchá. Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den.Zaštipování bočních výhonů řešíme po celou vegetační dobu. I po několika měsících má paprika tendenci tvořit extrémně rychle rostoucí boční výhony, které nejsou žádoucí. Výhon i list zaštipujte tak, aby nedošlo k zaštípnutí na úrovni centráního stonku, ale cca 1cm od něho.Hnojení paprik a chilli papriček

Jakmile uštípnete první květ, použijte hnojivo s obsahem fosforu, např. Krystalon Plod a Květ. Na návodech si přečtěte, jak správně hnojivo namíchat a v jakém poměru. Většina uvádí hnojení jednou na 14 dní, já je hnojím jednou týdně a je to lepší, rostlině se dostane více živin.

Jak nechat dozrát chilli papričky : Dostatek světla rostlině pomáhá k celkové vitalitě a ta je pak odolnější vůči nákazám. Většina chilli papriček je světlomilných, proto jim vybírejte místo s co nejdelším slunečním svitem. Doba slunečního svitu se pozitivně odráží na dozrávání plodů a jejich chuti.

Proč chilli papričky pálí

Pálivost se dostavuje při styku capsaicinu se sliznicemi. Capsaicin stimuluje nervová zakončení v ústech, nose a žaludku a tím způsobuje pocit pálení až bolesti, je to stejné, jako když se spálíte o nějaký horký předmět, nebo opaříte pusu horkým čajem.

Jak dlouho vydrží chilli papričky : Běžně se uvádí, že papričky v lednici vydrží v dobré kondici zhruba týden, ale vlastní zkušenost říká, že vydrží mnohem déle. Záleží samozřejmě i na odrůdě a na stupni zralosti papriček.

Některým chilli odrůdám je dobré pomoci v zaštípnutí horní části rostliny. Zhruba na 6-7 patře růstu rostliny provedeme řez mezi dvěma výhonky. Rostlina během cca 14 dnů zesílí a vyrostou nové odnože, a vytvoří tkzv. Y efekt.

Přímo na sluníčku chilli papričky sušit nenechávejte, naskáčou jim puchýře. Pokud sušíte chilli doma, třeba na kuchyňské lince, na parapetu okna, tak pod plody vždycky dejte papírový ubrousek, nebo nějakou vzduch propouštějící misku (proutěnou, slámovou). Nikdy nesušte ve skleněné, nebo plastové nádobě.

Jaké hnojivo na chilli

Hnojivo na papriky se jmenuje Chilli Focus, bylo speciálně vyvinuto pro chilli papričky pěstované v květináčích, na zahradách v otevřeném prostranství a nebo sklenících a fóliovnících, pokud nemáte dostatečně výživnou zeminu a chcete paprikám dopřát dostatek kvalitního hnojiva.Kdy sklízet papriky a jak poznat, že jsou zralé Nejlepším indikátorem zralosti je u papriky barva plodů. Ta se obvykle v průběhu zrání mění ze zelené do červené. U některých odrůd se však mohou vyskytnout v různých stádiích zralosti i jiná zbarvení.Když mají papričky barvu, kterou mají podle odrůdy mít, můžeme začít se sklizní. Aby jste měli jistotu, že jsou papričky opravu zralé, zkuste ji zmáčknout. Stěny zralé papričky pruží. Pokud mají tendenci spíše prasknout, nechte je ještě dozrát.

Za pálivost paprik je zodpovědný rostlinný alkaloid capsaicin. Ten patří do skupiny capsaicionidů, který obsahuje další pálivé látky dihydrocapsaicin, v malém možství pak nordihydrocapsaicin, homocapsaicin, homodihydrocapsaicin a další. Pálivost se dostavuje při styku capsaicinu se sliznicemi.

Co léčí chilli papričky : Antibakteriální a antioxidační účinky

Kapsaicin rovněž působí na substanci P, která je zprostředkovatelem signálů bolesti a zmírňuje proto každý typ bolesti, zejména bolest hlavy a zubů. Pálivá červená paprička má rovněž antibakteriální a antioxidační účinky, které mohou pozitivně ovlivnit střevní flóru.

Jak nejlépe uchovat chilli papričky : Budeme-li chtít plody déle skladovat, utrhneme papričku i se stopkou, díky tomu paprička vydrží déle čerstvá. Skladujeme ideálně v lednici, nebo v temnu a chladu.

Co s úrodou chilli papriček

Chilli papričky můžete nakládat samostatně nebo i s další zeleninou, třeba s okurkou nebo houbami. Pokud chilli papriček máte opravdu dostatek, nebojte se je použít i na výrobu chilli oleje. Ten bude nepostradatelným dochucovadlem do polévek, omáček a k masům.

POSTUP

  1. Papričky omyjeme, překrojíme a odstraníme semínka.
  2. Nakrájené papričky rozmístíme na plato sušičky, ideálně na pečící papír.
  3. Při teplotě 35 °C sušíme jeden až dva dny.
  4. Jakmile je slupka suchá a křupavá, papričky jsou hotové.

K sušení na provázku se nejlépe hodí tenkostěnné chilli papričky. Hrubou jehlou se silnou nití nebo provázkem propíchněte do chilli dírku a natáhněte chilli na nit. Zavěste je na suché místo s dostatkem cirkulace vzduchu. Chilli papričky se silnou stěnou lze snadno usušit, když je nakrájíte na menší kousky.

Kdy hnojit chilli papričky : Kdy začít hnojit Jakmile papriky začnou kvést, je vhodné je trochu přihnojit hnojivem určeným přímo pro papriky. Je vhodné se vždy řídit doporučením výrobce hnojiva, který většinou doporučuje jak koncentraci, tak optimální dávkování hnojiva. Rozpustné hnojivo si můžete nachystat – pár kapek vždy do každé zálivky.