Jak se smaží vdolky?
Postup přípravy

  1. Do mísy vsypeme hladkou mouku , přidáme polohrubou, cukr, droždí, sůl vejce, vlažné mléko a rozpuštěné máslo.
  2. Nastrouháme citronovou kůru a promícháme.
  3. Na pánvi si rozpálíme olej.
  4. Z vykynutého těsta tvoříme vdolky a smažíme na rozpáleném oleji z obou stran dozlatova.

Přikryjte je utěrkou a nechte ještě půl hodiny kynout. V kastrolu rozehřejte tuk; musí ho být dost na to, aby v něm vdolečky při smažení plavaly. Uprostřed vykynutých vdolků promáčkněte palcem důlek, položte je do horkého tuku, přiklopte (to je důležité, aby správně vyběhly) a smažte dvě až tři minuty dozlatova.Těsto: 250 g hladké mouky na kynutá těsta. 250 g polohrubé mouky. 1 velké vejce (+ můžete navíc přidat ještě jeden žloutek)

Co se dává na vdolky : V kastrolu rozehřejte olej. Bochánky trochu roztáhněte prsty na vdolek a vhazujte do rozpáleného oleje a smažte po obou stranách dozlatova. Lehce zchladlé vdolky potřete povidly, ozdobte tvarohem a posypte citronovou kůrou a nastrouhaným tvarohem.

Jak tvarovat vdolky

Vykynuté těsto by mělo mít 2 – 3 x větší objem. Z vykynutého těsta vykrajujeme lžící bochánky, které mírně pomoučíme a v ruce zpracujeme na kulatý tvar. Klademe na máslem vymazaný plech s mezerami asi 2 – 3 cm.

Jak udělat kvásek na vdolky : Nejprve si připravte kvásek. Do misky dejte droždí s 1 lžičkou cukru, přidejte 100 ml vlažného mléka a 1 lžíci polohrubé mouky. Vše promíchejte a nechte na teplém místě vzejít kvásek. Trvá to asi 15 minut.

Někdy jsou vdolky zaměňovány s lívanci, které jsou placatější. Vdolky jsou samy o sobě tlustší zhruba jako kobliha, avšak v průměru větší než kobliha.

Tvaroh umíchejte s cukrem. Do prohlubní vdolků dejte po lžičce povidel, přidejte kopeček tvarohu a zasypte nastrouhaným tvrdým tvarohem.

Jak ochutit tvaroh na vdolky

Vyzkoušejte užitečné tipy k přípravě ochuceného tvarohu: Do mísy s jedním tvarohem přidejte 1 žloutek, 4–6 lžic moučkového cukru, případně i vanilinový cukr. Pokud je tvaroh příliš hustý, můžete jej lehce zředit mlékem nebo smetanou, případně i rumem.Kvas v teple vyhladoví za 24 hodin, v mírném chladu za 48 a v lednici za 5 dnů. Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6-12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto a využít tak kypřících schopností kvasu.Že je kvásek hotový, poznáte podle toho, že zvětší svůj objem a současně je na vrcholu plný bublin a bublinek. Nejzdařilejšího kvasu docílíte, když proces fermentace několikrát zopakujete. Ke 100 gramům mladého kvasu přidejte dalších 100 gramů mouky a 200 gramů vody. Nadbytek kvasu vyhoďte.

Kdy se smaží koblihy na masopust / Kdy se pečou masopustní koblihy. Koblihy se připravují na masopustní oslavy, které tradičně bývají na závěr masopustního období. To trvá od Tří králů (6. ledna) do úterý před Popeleční středou.

Jak se smaží koblihy : Koblihy by se neměly smažit při teplotě nad 175 °C (!)

– příliš rozpálený tuk způsobí, že se na povrchu připálí a uvnitř zůstanou syrové. Před smažením se olej nebo sádlo musí dostatečně rozehřát, jinak těsto nasaje až moc tuku. Tukem se rozhodně nešetří! Koblihy potřebují v oleji plavat a neměly by se dotýkat dna.

Jak využít tvaroh na strouhání : Na co se hodí tvaroh na strouhání

Tvrdý tvaroh na strouhání používáme k sladkým i k slaným pokrmům: Kynuté ovocné knedlíky chutnají naprosto báječně polité máslem a posypané nastrouhaným tvarohem. Kostičky tvrdého tvarohu můžeme použít také do zeleninových salátů jako dietnější alternativu za sýry.

Kdy dát miminku tvaroh

Tvaroh a výrobky z něj se obvykle doporučuje podávat od 12 měsíců věku dítěte, a to kvůli vysokému obsahu bílkovin, které mohou zatěžovat ještě nezralé ledviny. Vybírejte spíše plnotučnou variantu, živočišné tuky děti potřebují. Tvaroh zavádějte do stravy postupně a v menším množství.

Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6-12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto a využít tak kypřících schopností kvasu. Dobré vyzrání se pozná podle dvojnásobně zvětšeného objemu, houbovité konzistence a mírně ovocné kyselosti.1/3 z 500 g mouky je 166 g, které smícháte se 166 g vody a jednou lžičkou kvásku (cca 15-20 g). Necháte vykynout (cca 12 hodin) a odeberete do lednice opět lžičku na příště.

Jak poznám že je hotový kvásek : Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6-12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto a využít tak kypřících schopností kvasu. Dobré vyzrání se pozná podle dvojnásobně zvětšeného objemu, houbovité konzistence a mírně ovocné kyselosti.