Jak se slušně chovat?
Slušnost, též zdvořilost, správné chování či ctnostné chování (lat. decentia) je morální kvalita, určená často nepsanými pravidly, jaké je vhodné společenské chování. Osoba, která tato pravidla porušuje, může být společností odsouzena nebo odmítnuta.ZÁKLADNÍ PRAVIDLA CHOVÁNÍ U STOLU

  1. ŽÁDNÉ SRKÁNÍ ANI LOKTY NA STOLE.
  2. DRŽENÍ PŘÍBORU.
  3. KONVERZACE U STOLU.
  4. JEZTE STEJNĚ RYCHLE JAKO OSTATNÍ
  5. SLAVNOSTNÍ PŘIŤUKNUTÍ
  6. ZAPOJUJTE DĚTI DO PŘÍPRAVY I ÚKLIDU.
  7. MOBIL NECHTE V KAPSE.

Společenské chování člověka (neboli společenský kodex, popřípadě etiketa) můžeme definovat jako souhrn společenských zvyklostí, které nám umožňují efektivně přežít a chránit se před společenskými úrazy. Je to vlastně souhrn pravidel, norem, zvyklostí, tradic, nepsaných zákonů…

Jak se chovat na veřejnosti : Desatero bezpečného chování na veřejnosti

  1. Chovejte se ohleduplně
  2. Buďte obezřetní a předvídatelní
  3. Dávejte pozor na své věci.
  4. Pozornost věnujte dokladům a penězům.
  5. Opatrujte přístupové údaje ke svým účtům.
  6. Všímejte si svého okolí
  7. V případě konfliktu nebuďte nečinní
  8. Když se něco děje vaše bezpečí je na prvním místě

Kdo zdraví jako první

Jako první zdraví podřízený nadřízeného, společensky méně významná osoba osobu významnější, mladší osoba osobu starší, muž ženu. Při setkání dvou osob na stejné společenské úrovni, stejně starých a stejného pohlaví, zdraví první vždy ten „pohotovější“.

Kdo zdraví první při vstupu do místnosti : Při vstupu do místnosti zdraví příchozí

Na pracovišti a v celé budově včetně chodeb by se měli zdravit i neznámí lidé. Určitou výjimkou jsou velkokapacitní otevřené kanceláře nebo haly továren, kterými se prochází. Lidé u stolů či pásů se potřebují soustředit na práci.

Co se nesmí dělat v restauraci Základy etikety stolování v restauraci zakazují pískání, pokřikování, luskání, tleskání. Vždy byste měli sedět v klidu a nikdy byste neměli pokládat lokty na stůl. Neslušné je srkání, mlaskání a smrkání při jídle.

Pokud si chce žena sednout a není v blízkosti číšník, odsune jí muž židli. Usazení ke stolu – muž nasměruje a uvede ženu ke stolu, ale místo u stolu si ženy vybírají samy. Podle etikety jim muži musí prokázat úctu komfortnějším místem – tedy zády ke stěně, s hezkým výhledem. Navíc ke stolu žena usedá první.

Jak můžeme nazvat společenské chování

Etiketa (z francouzského etiquette, lístek, štítek) znamená soubor pravidel zdvořilého chování ve společnosti.Při stolování seďte vzpřímeně a nehrbte se. Také není vhodné opírat se lokty o stůl. Myslete také na své žvýkání a ponechávejte zavřenou pusu. Pokud jste do restaurace vyrazili jako rodina s dětmi, připomeňte jim, jak se mají při stolování chovat.To, co rodičům doporučuji, je otevřenost v komunikaci. Nebát se dítěti říct, co si rodič přeje, co jej zlobí, co mu vadí, z čeho má radost, co se mu podařilo, nepodařilo. Tato otevřenost může pomoct ve vztahu mezi rodičem a dítětem v tom, že si více porozumějí, pochopí se. Také dítě pak dokáže víc o sobě mluvit.

Nejběžnější formou pozdravu je verbální projev, to znamená „dobrý den (ráno, odpoledne, večer)“, „dobrou noc“, „na shledanou“, „ahoj“, nebo dnes už méně používané „rukulíbám“, „poklona“ a podobně. Za pozdrav se ale dá považovat i zamávání, mírný úklon těla, podání ruky nebo smeknutí klobouku.

Kdy zdraví žena může : Při pozdravu si obvykle podáváme i ruku. Z hlediska etikety je situace trochu složitější při setkání osob opačného pohlaví. Pravidla totiž říkají, že zatímco muž jako první zdraví, žena jako první ruku podává.

Kdy zdraví žena jako první : Jako první zdraví podřízený nadřízeného, společensky méně významná osoba osobu významnější, mladší osoba osobu starší, muž ženu.

Jak jíst mušle v restauraci

Na stůl by měly přijít v misce s trochou vývaru, neměly by v něm plavat. Z misky se nabírají buď rukama, nebo lžíci či kleštičkami na talíř. Vnitřek otevřené mušle můžete vybrat vidličkou anebo rukou, ale nejstylovější je použít jinou mušli jako kleštičky.

Pokud za poskytnuté služby nezaplatí, poruší povinnost z ústně uzavřené smlouvy a odpovídá za škodu, kterou svým jednáním způsobil, a majiteli restaurace nezbývá než se domáhat svého nároku civilněprávní cestou.V čele stolu sedí novomanželé, žena po pravici muže.

Vedle nevěsty sedí ženichův otec a po jeho pravici ženichova matka. Vlevo od ženicha pak sedí matka nevěsty a vedle ní otec nevěsty. Po stranách pak sedí svědci s partnery. Svědkyně nevěsty sedí po levici nevěstina otce a svědek ženicha po pravé ruce ženichovi matky.

Po které straně jde žena vedle muže : Čestné místo je po pravici, proto správně chodí žena po pravé straně vedle muže (mimo některých výjimek – ohrožení, podivná osoba po pravici kolegy aj.). V následujícím textu se zaměříme na události a chování, které se mohou vyskytovat během komunikace personalistů s uchazeči, zejména při pohovoru.