Jak se sklízí víno?
Nejlepším obdobím je konec léta a začátek podzimu. Na začátku září se sklízí rané odrůdy, které mají vyšší obsah cukru. Hrozny v závislosti na odrůdě dozrávají od září do konce října. Obecně platí, že hroznům stoupá množství cukru, pokud zrají déle.S řezem vinné révy můžete začít kdykoli od začátku roku v období vegetačního klidu, s výjimkou lokalit, kde vinici hrozí pravidelné a silné mrazíky. Tam je lepší odložit řez na co nejpozději. Klidně na začátek jara, tedy koncem března (jarní řez vinné révy).Většinou se zakořeňují tříočkové řízky, ale zakoření i jednočkový řízek. Horní řez není nutné obnovovat, měl by být 2-3 cm nad horním nodem. Spodní řez je nutné obnovit, měl by se udělat bezprostředně po spodním nodem, navíc se doporučuje řez nůžek opravit ostrým nožem, aby byl ideálně hladký.

Kdy se Sklizi víno na Moravě : Obvykle se hrozny sbírají až na přelomu srpna a září. Na úrodu vína má ale vliv také sucho, které panovalo v posledních týdnech a hroznům neprospěly ani výkyvy teplot. Vinaři tak čekají ztráty nejen při výrobě burčáku, ale taky vína.

Kdy začíná rašit vinná réva

Réva na českých vinicích už začala rašit, ale kvůli chladnému březnu a dubnu později než obvykle, kdy to bývá kolem 8. až 10. dubna. Pro budoucí vývoj vegetace révy to však nemusí nic znamenat a nevypovídá to ani o letošním ročníku; pro vinaře je rozhodující doba kvetení, která obvykle nastává v druhé polovině května.

Kdy se zkazí víno : Skladujte v lednici. Růžové víno uzavřené korkovou zátkou a uchované v lednici je možné pít ještě pátý nebo dokonce i sedmý den po otevření. Bílé víno s korkovou zátkou a uložené v lednici můžete použít ještě 3 až 5 dní. Červené víno uložte na tmavém místě s korkovou zátkou a chuť si uchová ještě 3 až 5 dní.

Dřevnaté části rostliny se stříhají na výšku 70–80 cm. Při pěstování je také zvykem nechat na horní části kmene během vegetace vyrůst až čtyři mladé výhonky. Pokud je rostlina dostatečně velká již ve druhém roce, hlavní výhon se ve výšce 150 cm zkrátí a zbývající výhony se ohnou vodorovně k opěrce.

řez: v prosinci či lednu odstraňujeme staré dřevo, suché a nepotřebné výhony. Na výhonu ponecháváme jen jeden hrozen. Plodné výhony krátíme za 4-5 listem nad hroznem. Vylamujeme zálistky a ostříháváme uponky.

Jak stříhat víno na jaře

První řez u révy se provádí brzy na jaře. Nejvíce použivánými typy řezů v našich podmínkách jsou: řez na čípek a řez na hlavu. Řez na čípek se nazývá také řez „na očko“, jelikož révu zastřiháváme na jedno až na dvě očka, tj. jeden až dva boční pupeny.Jak zasázet vinnou révu

Rostliny sázejte 90 až 150 cm od sebe. Jamku udělejte hlubokou 40 až 50 cm podle sazenice, velikost zhruba 40 × 40 cm. Pod kořeny přidejte trošku kompostu nebo substrátu, aby měla hned pro začátek živiny a dobře se ujala. Potom kořeny hezky rozprostřete v jamce, zasypte a pořádně zalijte.Pálavské vinobraní se pravidelně koná druhý zářijový víkend.

Kromě tradičního folkloru, který je s vínem na jižní Moravě spjatý, nabízí organizátoři také koncerty populárních kapel různých žánrů, dechových hudeb i cimbálových muzik.

Zemské víno je poměrně nové označení kategorie jakostních vín. Toto označení je zákonem zavedené od roku 2014. Pokud má být české nebo moravské víno uznáno jako zemské, tak původ jeho hroznů musí být na Moravě nebo v Čechách. Označením „Zemské víno“ se dnes honosí mnoho malých a středních výrobců vín.

Jak se stříhá vinná réva ve skleníku : řez: v prosinci či lednu odstraňujeme staré dřevo, suché a nepotřebné výhony. Na výhonu ponecháváme jen jeden hrozen. Plodné výhony krátíme za 4-5 listem nad hroznem. Vylamujeme zálistky a ostříháváme uponky.

Kdy raší víno : Réva raší v našich zeměpisných šířkách kolem 20. dubna. Těsně před rašením je nutné provést postřik plodonosných tažňů a oček sirnatými přípravky. Jedná se o ochranu proti dvěma významným živočišným škůdcům: hálčivci révovému a vlnovníku révovému, kteří způsobují kadeřavost a plstnatost révy.

Jak poznat prošlé víno

5 způsobů, jak poznat zkažené víno

  1. Víno nesmí chutnat jako korek.
  2. Bílé ani červené víno by nemělo mít netypickou barvu.
  3. Perlit by mělo jen skutečně perlivé nebo šumivé víno.
  4. Zkažená vejce
  5. Kyselou chuť nechme místo vína okurkám.


Pokud ochutnám, hrozí něco jiného než že víno bude prostě zkažené a hnusné Hrozí nějaká otrava… Ochutnat a vylít, nebo vypít. Nic jiného opravdu nehrozí.Pravý okamžik pro stáčení přichází, když se víno vyčistí. Po prvním stočení bude ale ještě kalné, proto je potřeba ho stočit i podruhé. Teprve poté můžeme víno začít ochutnávat. S dodržením všech zásad víceméně nezáleží na tom, jestli se jedná o velkovýrobu nebo o malou domácí produkci.

Kdy dát hnůj do skleníku : Hnůj používejte spíše na podzim, má tak dostatečně dlouhou dobu pro uležení. Na půdu rozprostřete vrstvu 5–10 cm hnoje a poté ji rycími vidlemi zapravte do půdy.