Jak se skloňují mužská jména?
Jména zakončená ve výslovnosti i v písmu na ‑a skloňujeme podle vzoru „předseda“ (Ondra, Jarda, Svoboda, Hůla, Maxa, Gargantua, japonské jméno Akutagawa –⁠⁠⁠ 2. p. Ondry, Jardy, Svobody, Hůly, Maxy, Gargantuy, Akutagawy –⁠⁠⁠ 5.Cizí jména, u nichž před koncovým -e předchází souhláska tvrdá nebo obojetná, se tradičně skloňují podle vzoru „pán“, nověji i pomocí zájmenných koncovek: Goethe – Goetha i Goetheho, Falke – Falka i Falkeho.VZOR MUŽ: muž bez muže – podstatné jméno v 1. pádě končí na souhlásku a ve 2. pádě je -e (chlapec bez chlapce)

Jak skloňovat příjmení rodiny : Příjmení, která se skloňují podle vzoru přídavných jmen, mají dvě možné koncovky: manželé Novotných, Veselých i manželé Novotní, Veselí. Tvar druhého pádu je běžnější. Užijeme-li spojení podstatného jména rodina a tvar příjmení, máme tyto možnosti: rodina Novákova i Novákových, rodina Novotných, rodina Veselých.

Jak skloňovat mužské příjmení

Mužská životná podstatná jména (jak obecná, tak vlastní jména) skloňovaná podle vzorů „pán“, „muž“ a „soudce“ mají ve 3. a 6. p. j. č. koncovky ‑u/‑ovi (vzor „pán“) a ‑i/‑ovi (vzory „muž“ a „soudce“): inženýru/inženýrovi, Mojmíru/Mojmírovi, muži/mužovi, Hanuši/Hanušovi, soudci/soudcovi, zrádci/zrádcovi.

Jak skloňovat příjmení Jakubův : Koncovka -ův, -ůj: případné skloňování podle vzoru „pán“ nebo „muž“: Jakubův, 2. pád Jakubův i Jakubova, ženské příjmení Jakubův i Jakubová, Petrůj, 2. pád Petrůj i Petrůje, ženské příjmení Petrůj i Petrůjová.

Jména zakončená ve výslovnosti na [é] a v písmu na ‑é, ‑ée, ‑ee (typ René, Linné, Pelé, José, Mathé, Mallarmé, Mérimée, Grée, Klee) Jména zakončená ve výslovnosti i v písmu na ‑é skloňujeme pomocí zájmenných koncovek (1., 5. p. René, Linné, Pelé, José, Mathé –⁠⁠⁠⁠ 2.

skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ Daniela Daniely
vokativ Daniele / Danieli Danielové
lokál Danielu / Danielovi Danielech
instrumentál Danielem Daniely

Jak určit mužský vzor

V češtině máme následující hlavní vzory:

  1. mužský rod. životný: pán, muž, soudce, předseda. neživotný: hrad, stroj.
  2. ženský rod: žena, růže, píseň, kost.
  3. střední rod: město, moře, kuře, stavení

Některá česká a jinoslovanská příjmení mají pohybné koncovky -e-, -o-, -a-. Příjmení zakončeno tvrdou nebo obojetnou souhláskou Příjmení lze skloňovat pravidelně podle vzoru „pán“ a ženská příjmení jsou tvořena příponou – ová.skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ jméno jména
vokativ jméno jména
lokál jménu / jméně jménech
instrumentál jménem jmény


Chceme-li být v češtině zdvořilí, musíme oslovovat pádem. Když budeme psát úřední dopis panu Novákovi, oslovíme ho vážený pane Nováku, nikoli vážený pane Novák. Oslovení prvním pádem, tedy například pane Novák, patří do tzv. běžně mluveného jazyka, tedy do neformální nespisovné komunikace.

Jak se skloňuje jméno Andrea : 👩 Skloňování ženského křestního jména

Pád Otázka Tvar
1. pád Kdo, co Andrea
2. pád Koho, čeho Andrey / Andreji / Andreje
3. pád Komu, čemu Andree / Andreji / Andrei
4. pád Koho, co Andreu

Jak se Sklonuje jméno Dante : p. Goetha i Goetheho, Dante – Danta i Danteho, Arne – Arna i Arneho, Rilke – Rilka i Rilkeho, Teige – Teiga i Teigeho, a tedy i Brahe – Braha i Braheho.

Jak Sklonovat hrábě

Hrabě, hrabata

V jednotném čísle je rodu mužského (ten hrabě), ale skloňujeme ho podle vzoru kuře pro střední rod. V množném čísle se opět skloňuje podle vzoru kuře a přechází i do rodu středního (ta hrabata).

skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ Tomáše Tomáše
vokativ Tomáši Tomášové
lokál Tomáši / Tomášovi Tomáších
instrumentál Tomášem Tomáši

nevyslovujeme (např. Denis [deny] –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Denisová [denysová]). Pokud lze výslovnost přechýleného příjmení jednoduše odvodit z výslovnosti mužského jména pouhým připojením [ová], resp. [á], výslovnost ženského příjmení neuvádíme.

Co se skloňuje podle vzoru muž : Podle vzoru muž se skloňují podstatná jména rodu mužského životného, která jsou v 1. pádě čísla jednotného zakončena na souhlásku měkkou nebo obojetnou a v 2.