Jak se Sadi hlávkový salát?
Nejlépe je využít připravený substrát pro výsev semen z odborné prodejny. Zeleninu lehce přitlačíme. Semena vyséváme v řídkém sponu ne hlouběji než 2 cm pod povrch. Dbáme na to, aby teplota v místnosti se pohybovala kolem 18 – 20°C, aby zde byly dobré světelné podmínky a také přiměřeně zavlažujeme.Přesazení na záhon

Do skleníku nebo na venkovní záhon saláty přesadíme v okamžiku, kdy mají 4 až 6 pravých listů. „To znamená těch, které už opravdu vypadají jako salátové listy. Sázíme do sponu 25 až 30 cm, záleží na odrůdě. Saláty je třeba dostatečně zalévat.Chcete-li sklízet mladé listy, salát vysejte poměrně hustě do řádků vzdálených od sebe 5-8 cm. Když rostliny vzejdou a trochu povyrostou, můžeme podle hustoty buď postupně otrhávat vnější listy (nové budou postupně dorůstat), nebo seříznou celou rostlinu (za příznivých podmínek může znovu obrůst).

Kdy pěstovat hlávkový salát : Veškeré saláty lze vysévat do skleníku, pařeniště či sadbovačů již od konce února, na jaře rovnou ven na záhon. Je-li venku teplo, ideální je saláty vysévat odpoledne, aby bylo semínko přes noc v relativním chladu. Záhon lze ochladit i zalitím.

Kdy vysadit sazenice salátu

Saláty se běžně vysazují již na podzim, aby před zimou dostatečně zakořenily. Zakryjí se a na jaře se pak dočkáme brzké úrody. Obdobných výsledků však dosáhneme při včasném výsevu a tedy předjarním rychlení sazenic v teplejším prostředí, když venku ještě panují silné mrazy.

Proč je hlávkový salát hořký : Nahořklou chuť salátu nejčastěji způsobuje nedostatečná zálivka během pěstování a pozdní sběr v době, kdy už začínají zelené listy vybíhat do květů. A zatímco hlávkový salát může zhořknout celý, u ledového se mění chuť pouze košťálu, který je možné snadno vyříznout.

Když je hezké počasí a teploty nad 12°C, dávám všechny sazenice ven.

Salát nevyžaduje velkou zálivku, přílišná vlhkost mu naopak škodí, začne hnít, a to i uvnitř. To platí zejména při pěstování ve skleníku. Zaléváme spíše ráno, aby během se během dne povrchová vlhkost odpařila.

Jak pěstovat salát v zimě

Doma za oknem můžete celoročně pěstovat také salát. Hlávkový se k tomu nehodí, doporučují se například odrůdy Dubagold, Dubared, Roden nebo Salanova. Postup je snadný: Stačí do truhlíku s vhodným substrátem vysít semínka a za 6 až 8 týdnů můžete sklízet. Snadno vzejde také rukola, řeřicha nebo pažitka.Pokud nehrozí silnější mrazy, můžete začít s výsevem klidně už v únoru. O to dříve pak můžete zeleninu sklízet. Pařeniště však prodlouží i dobu sklizně na konci sezóny ‒ ještě v zimě v něm můžete pěstovat některé druhy salátů. Teplota v pařeništi je vyšší než v zahradě, což pro rostliny vytváří skvělé podmínky.Nejlépe, pokud to stihnete v období od března do května

Tedy na jaře. Jsou totiž optimální podmínky pro sázení. Venku je dostatečně vlhko, což je pro nově přesazenou rostlinu či strom to nejdůležitější, aby se stihla zaklimatizovat.

Někdy se přihodí, že salát začne vytvářet květní stonky ještě dříve, než se vůbec začnou tvořit hlávky. A právě toto je důsledek nevhodné volby odrůdy. Každá odrůda je vždy spojena s typickým obdobím výsevu i výsadba předpěstovaných sazenic. Pokud se oproti tomuto pevně danému termínu opozdíte, váš salát vykvete.

Jak poznam že je salát Zraly : Pokud si domů přinesete salát, který vám po prvním soustu zkazí chuť, neb je hořký, pravděpodobně jste si domů přinesli salát starý. Abyste tedy nekoupili hořkost skrytou uvnitř ledového salátu, je dobré ho dobře prohlédnout. Pokud má hnědé, ovadlé listy, u košťálu nahnívá, nechte ho v obchodě uhnívat dál.

Co se muze zasadit v srpnu : Na uvolněné záhony, je i v tento měsíc, možné vysít mnoho druhů zeleniny. Například salát, především polníček, který dává sklizeň až do prvních mrazíků. Dále se vysévají ředkve a ředkvičky, ozimá cibule a kapusta pro sklizeň v příštím roce.

Co dát na dno skleníku

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.

Začít lze již v únoru. To můžete do skleníku vysít špenát, salát a ředkvičky. Pokud stihnete tento brzký výsev, na vlastní zeleninu se můžete těšit již koncem jara.Zimní odrůdy

Vhodné jsou pro podzimní výsadbu a k přezimování ve volné půdě. Semínka vyséváme v druhé polovině srpna a sazenice vysazujeme během září, nejpozději však počátkem října na záhony. V případě chladného počasí sazenice přikryjeme bílou netkanou textilií.

Jak pěstovat salát v bytě : Jak pěstovat salát v interiéru

Kupte tedy semínka, zasejte je 1,5 cm do substrátu, ideálně v řádku podle návodu na osivu. První dny salát roste rozprašovačem a následně začněte se zálivkou. S vodou to nepřehánějte, ať salát není přelitý. Za zhruba 5 až 6 týdnů ho můžete začít sklízet.