Jak se rozmnožuje zimolez?
Mnoho řízků z jednoho výhonu

U keřů s delšími výhony z nich můžeme připravit několik řízků, nemusíme sázet pouze vrcholové. Především u popínavých rostlin, jako je břečťan, zimolez nebo plamének lze využít materiál ještě lépe. Postačí krátké řízky, které uřízneme pod jednou uzlinou a těsně nad druhou následující.Množení je možné dřevitými řízky, které řežeme v listopadu nebo polodřevitými řízky, které řežeme v létě. Množení je také možné hřížením. Sadba: Rostlinu vysazujeme nejlépe na podzim do sponu 300 x 150 cm.Doporučujeme pravidelnější prořezávání zimolezu – zhruba každý rok až dva. Vysokou úrodu lze získat při průměrné délce přírůstků nejméně 20cm. Proto je dobré staré větve zahušťující korunu v 8mém až 10tém roce vyříznout "na čípek".

Jak daleko od sebe sázet zimolez : Vzdálenost mezi keři je vhodná metr a půl až dva metry. Po výsadbě není prakticky potřeba žádný řez. Pro udržení vlhkosti je vhodné rostlinu zamulčovat mulčovací kůrou.

Jak voní zimolez

Má hořko-sladkou, malinko “pendrekovou” sofistikovanou vůni, která se skvěle doplňuje s citrusy, patří k tónům srdce. Zimoléz má široké uplatnění v parfumářství i léčitelství. Květy jsou silně vonné. Kvete od července do srpna a voní nejvíce večer, což přitahuje velké roje motýlů, opylující květiny.

Jak množit keře : Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.

Zimolez kamčatský, známý také jako kamčatská borůvka, je nenáročná rostlina, která roste na slunném i polostinném stanovišti, nemá speciální nároky na půdu a zálivku, také péče o keř samotný není nijak náročná. Jakmile nám rostlina zakoření, není třeba se o ni prakticky vůbec starat. Navíc je plně mrazuvzdorná.

Dorůstají do výšky asi 1,5 až 1,8 metru, do šířky o trochu méně. Proto se dají volně kombinovat právě například s rybízem, ale dodržujte mezi rostlinami rozestup asi jeden metr. V prvních letech po výsadbě roste zimolez kamčatský středně silně, a díky tomu se do plné plodnosti dostane přibližně za čtyři roky.

Proč neplodí zimolez

Problém neplodnosti bývá většinou jinde. Keře kvetou velmi brzy na jaře a květy jsou odkázány na opylení hmyzem často v době, kdy včely ještě nelétají. Proto je může opylit jen hmyz aktivní i za nižších teplot, například čmeláci, které můžeme nabídkou potravy i míst k hnízdění na zahradu přilákat.Začíná plodit už druhý rok po vysazení. Nejvyšší úrodu dosahuje v 8. -10. roce, průměrně 2,5 kg z keře, max.Květy jsou trubkovitého tvaru a přicházejí v různých odstínech bílé, růžové nebo červené barvy. Kvete na jaře a v létě a je atraktivní pro opylovače, jako jsou včely a motýli. Plody zimolezu tatarského jsou kulaté až oválné bobule, které dozrávají v létě a mají červenou nebo oranžovou barvu.

Květy jsou žlutobíločervené a vykvétají v červnu a červenci. Plodem je tmavě červená bobule, která je jedovatá. Tento zimolez upřednostňuje slunné či polostinné stanoviště, ve stínu méně kvete. Vyhovují mu propustné, živné, ideálně zásadité půdy s dostatkem vláhy.

Kdy množit keře : Červen je vhodnou dobou, kdy si můžete nařízkovat okrasné keře. Zelenými řízky lze dobře množit japonské javory, šeřík, skalník, magnólii, kalinu, hortenzii, vřesovec, popínavé plaménky a mnoho dalších keřů. Chce to ale trpělivost.

Kdy množit šeřík : Ideální dobou pro jejich odběr je konec března a začátek května, ale řízkovat lze i počátkem léta, zvláště pokud nemáme pařeniště nebo skleník, aby mohly řízky zakořeňovat v teple. Řízky je dobré ošetřit některým ze stimulátorů.

Kam zasadit zimolez kamčatský

Nic takového se většinou nestalo, keře mají jen po vegetačním období a čekají na další.

  1. Stanoviště a výsadba – zimolezy vyžadují slunné stanoviště, nejlépe s celodenním slunečním svitem a dostatkem prostoru.
  2. Hnojení a závlaha – k úspěšnému pěstování je potřebný dostatek vody.


Začíná plodit už druhý rok po vysazení. Nejvyšší úrodu dosahuje v 8. -10. roce, průměrně 2,5 kg z keře, max.Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.

Kdy prořezat keře : V chladnějších oblastech je nejvhodnější dobou pro prořezávání keřů a stromů březen až polovina dubna, dokud rostliny ve vegetačním klidu. Když se rostlina prořezává v této době, řezné plochy se hojí rychleji.