Tření probíhá podle oblasti od května do srpna (teplota vody by měla být 18–22 °C). Samice vypouští 20 000 – 30 000 jiker na kilogram živé hmotnosti a lepí je na rostlinný podklad. Po výtěru samec obvykle jikry hlídá. Ztráty jsou velké, proto se provádí umělý výtěr sumců.Jako jeden z mála našich druhů patří sumec velký k rybám dlouhověkým, neboť se dožívá, zejména v údolních nádržích a velkých řekách, běžně věku 20-40 let. V příznivých podmínkách (dostatek potravy, teplá voda, dlouhé vegetační období) roste velmi rychle.Jako nástrahu na sumce zvolte živou rybku o hmotnosti 250 až 750 g, dobře funguje také chomáč žížal, vnitřnosti nebo kus mrtvé ryby. Z umělých nástrah se hodí velká třpytka, wobler nebo gumová imitace žab, krys, netopýrů nebo kachňat, které při vláčení vytváří lákavý čvachtavý zvuk.
Co má rád sumec : Sumec se v České republice vyskytuje ve stojatých i v tekoucích vodách (řeky, jezera, pískovny, údolní nádrže…). Sumec má rád bahnité dno s bujnou vegetací. Je to ryba, která se ráda zdržuje při dně a ráda vyhledává podvodní překážky, díry v korytě, potopené stromy…
Jak probiha rozmnozovani ryb
Jikernačka (samička) vypouští jikry, mlíčák (samec) ihned nato mlíčí. Tření probíhá při určité teplotě vody na jaře (kapr, štika), nebo na podzim (losos), případně v zimě (mník jednovousý). Z oplozených jiker se později vylíhne (tzv. „vykulí“) plůdek.
Kolik se dorůstá sumec : dorůstá úctyhodných rozměrů okolo 2 m (rekordně okolo 3 m, v minulosti i 4 -5 m), hmotnost okolo 60 kg, ale mohou dosahovat i hodně přes metrák (v minulosti snad i 300 kg). Větších rozměrů dorůstají sumci z teplých oblastí (Itálie, Rusko, Kazachstán…).
Po většinu roku je nejnadějnější hloubkou pro lov 1-2 metry pod hladinou. Teprve pokud tato hloubka nepřinese úspěch, můžeme zkusit jít níž nebo až zcela na dno. V chladnějším období se potrava sumců stahuje do hlubších míst revírů a nástrahy by je měly následovat.
Nejjednodušší metodou lovu je klasická položená, neboli na těžko. Jako nástrahu nejraději používám pijavice. Když pijavky neseženu, musím se spokojit s rousnicemi. Nevýhoda rousnice je v tom, že nám ji z háčku oškubává bílá ryba.
Kdy se třou sumci
Když teplota vody vystoupá na 20-22 °C, sumci se začínají třít a toto období může trvat až tři týdny. Úlovky sumců v období kladení jiker a tření jsou jen sporadické a menších velikostí.Krmení červy je paráda. Rád se koukám na to, jak se o ně perou. Jedná se o nejlepší krmení pro sumce a moc jim chutnají. Larvy brouka jihoamerického potemníka (Zophobas morio), slouží jako potrava pro ptáky, plazy, obojživelníky, jiný hmyz nebo hmyzožravce.Ryba se dá také rozmrazit v chladničce: většina ryb se rozmrazí v průběhu 8 hodin, když se však jedná o velké množství, může to trvat i 24 hodin. Teplota v chladničce by neměla být vyšší než 4 °C, aby byla zajištěna větší bezpečnost potravin.
Tření probíhá při určité teplotě vody na jaře (kapr, štika), nebo na podzim (losos), případně v zimě (mník jednovousý). Z oplozených jiker se později vylíhne (tzv. „vykulí“) plůdek.
Kolik dorůstá vyza velká : Vyzy rostou velmi pomalu a dožívají se až 120 let. Mohou přitom dosáhnout délky až téměř 8,5 metru a hmotnosti 1000 kg, nejtěžší zaznamenaný jedinec měl 1571 kg. Běžně se loví jedinci o hmotnosti 100 až 200 kg.
Kdy berou nejvic sumci : Teplotní optimum, při kterém sumci přijímají největší množství potravy, skutečně nastává v letních měsících. Honba za sumčím monstrem je však v tuto dobu komplikována velkým množstvím přirozené potravy a samozřejmě i třením, které nastává za teploty vody 20–22 °C, což u nás může nastat už v květnu, ale také až v srpnu.
Jak poznat sumce na Echolotu
Na echolotu je znázorněn jako nejtlustší čára. A pokud se sumec pohybuje, pak jsou u tlusté čáry na echoloty znázorněny i vlnovky. Právě vlnovky znázorňují pohyb ryby.
Teplotní optimum, při kterém sumci přijímají největší množství potravy, skutečně nastává v letních měsících. Honba za sumčím monstrem je však v tuto dobu komplikována velkým množstvím přirozené potravy a samozřejmě i třením, které nastává za teploty vody 20–22 °C, což u nás může nastat už v květnu, ale také až v srpnu.V těchto případech je potřeba rozmrazovat. Nejlepší je rozmrazovat přes noc v ledničce, aby se při pokojových teplotách zbytečně nemnožily bakterie a pamatujte, čím vyšší teplota, tím rychleji se ryba kazí. Rozmrazujte v původním balení, v sáčku, aby povrch neosychal.
Jak rozmrazit : Naplňte velkou mísu studenou vodou a ponořte sáček s masem do vody. Každých 30 minut vodu vyměňte, aby zůstala studená a maso se dále rozmrazovalo. Menší kusy masa, drůbeže nebo mořských plodů (kolem půl kila) rozmrazíte za hodinu nebo méně, větší množství (jedno až dvě kila) může trvat dvě až tři hodiny.