Jak se rozmnožuje Fík?
Dospělec přežívá pouze pár dní nebo týdnů. Samec umírá záhy po oplodnění samice, která po nakladení vajec také hyne. Nežije v úlech ani nevytváří společenstva. Rozmnožuje se v plodech fíků, které vyhledává pomocí čichových orgánů.Vyžaduje velmi teplé a slunné polohy chráněné před větry a mrazy. Ideální je jižní terasa, kam celý den „praží“ slunce. Pěstujeme-li jej na zahradě (přímo vysazený v zemi, nebo květináč zapuštěný do země), pak nejlépe u chráněné jižní zdi, která akumuluje teplo a uvolňuje jej v noci.Fíkus nejjednodušeji množíme pomocí vrcholového stonkového řízku. Stačí uříznout vrchní část rostliny s několika listy a nechat zakořenit ve vodě.

Kdy množit fíky : Je vhodné jednotlivé řízky popsat názvem odrůdy. Povrch řízku po nastříhání umyjeme, vydezinfikujeme slabým roztokem hypermanganu (konce řízku můžeme ještě zavoskovat) a uložíme je do vlhkého igelitového sáčku do lednice nebo na jiné chladné místo. Samotné řízkování provádíme koncem zimy nebo na začátku jara.

Kdy a jak stříhat fíkovník

Fíkovník stříháme, především na podzim po opadu listů, aby byl co nejlépe foremný k zimnímu zabalení. Na jaře vystříháme všechny namrzlé větve. Během vegetace stříháme větve slabší a křížící se, aby do keře mohlo slunce.

Jakou půdu potřebuje fíkovník : Fíkovník smokvoň (Ficus carica) není na složení půdy nijak zvlášť náročný, bez problémů mu vyhovuje nekyselá jílovitá půda.

Fíkovník stříháme, především na podzim po opadu listů, aby byl co nejlépe foremný k zimnímu zabalení. Na jaře vystříháme všechny namrzlé větve. Během vegetace stříháme větve slabší a křížící se, aby do keře mohlo slunce.

Doba květu je od března do července. Fík (plod) se však může vyvinout i bez opylení nebo oplození. Fíky zrají na podzim druhého roku v zelená, fialově zelená nebo načernalá nepravá plodenství.

Jak zakořenit fíkus

Fíkus je snadné množit řízkováním. Šikmo seřízněte stonek, namočte na několik hodin do vody a zasaďte do substrátu na zakořeňování. Mladou rostlinku překryjte folií s otvory na vzduch a čekejte, než zakoření.Během jara a léta fíkovník 1x týdně přihnojte, vhodné je organické hnojivo pro drobné ovoce, nebo domácí hnojiva – z počátku kopřivový výluh, později kvašený drůbeží trus, ovšem vždy dostatečně naředěné. Zvláště stromky v nádobách je třeba hnojit důsledně, jinak nemají z čeho nabrat sílu.Fíkus je snadné množit řízkováním. Šikmo seřízněte stonek, namočte na několik hodin do vody a zasaďte do substrátu na zakořeňování. Mladou rostlinku překryjte folií s otvory na vzduch a čekejte, než zakoření.

„Fíkovník v nádobě, na zimu schovaný do haly nebo zimní zahrady, nabídl plody ke sklizni už v červnu. Z fíkovníků pěstovaných venku budeme fíky sklízet až koncem léta. Rostliny plodí na vyzrálých výhonech.

Jak nechat dozrát fíky : Doporučuje se je skladovat přikryté jednotlivě na tácku pokrytém papírovým ubrouskem nebo v nehluboké dóze, neboť mohou vysychat, snadno se poškodit či přijímat aroma z okolních potravin. Nezralé fíky je vhodné nechat dozrát rozložené na tácku při pokojové teplotě.

Jak a kdy stříhat fíkovník : Fíkovník stříháme, především na podzim po opadu listů, aby byl co nejlépe foremný k zimnímu zabalení. Na jaře vystříháme všechny namrzlé větve. Během vegetace stříháme větve slabší a křížící se, aby do keře mohlo slunce.

Jak stříhat fíkovník na jaře

Zajímavostí je též zaštipování fíkovníku na jaře, které se provádí tak, že zaštípneme zelené měkké konce nových výhonů. A stačí to udělat jednoduše rukou. Stejně, jako to děláme třeba u rajčat. Pokud budeme výhonky pravidelně zaštipovat, fíkovník se více zaměří na tvorbu plodů.

Nejjednodušší je opuncii oloupat podobně jako banán. Aby se vám lépe loupala, nechte ji na pár hodin koupat ve studené vodě a půjde to raz dva. A teď už vám nic nebrání v tom si opuncii, jak se patří vychutnat. Chuťově vám může připomínat šťavnatější fík či hrušku.Nedostatek draslíku – obecně se fíkovníky nehnojí, nebývá to potřeba. Pokud ale stále neplodí, lze podle diskuzí uvažovat o přihnojení keře draslíkem. Ten pomůže dozrávání dřeva a měl by působit dobře i na to, aby strom plodil. Protože se ale dává až v září, tak je to spíš na efekt na další rok.

Jak Rozmnozit fíkus Elastica : Množit můžete pomocí řízků získaných při jarním seřezávání. Po seříznutí rostliny začnou ronit bílou tekutinu, tok zastavíte namočením řízku do teplé vody. Řízek vysaďte do květináče přikrytého mikrotenovým sáčkem s otvory. Nově vysazené rostlinky udržujte v příznivé teplotě okolo 24 °C.