Páření medvědů probíhá od poloviny května do začátku července. Medvěd je polygamní druh (samice se může pářit s více samci a naopak). Byly zdokumentovány i případy vícenásobného otcovství v jednom vrhu. Medvědi mají takzvanou utajenou březost.během dne. až března, během spánku medvědi ze svého brlohu (jámy po vývratech stromů, skalní rozsedliny apod.) občas vylézají. medvědi se osamostatňují ve 2,5 až 3 letech, medvědice tedy může vodit různě stará medvíďata.Délka zimního spánku je 75-120 dní, zpravidla od poloviny listopadu do poloviny března. Medvěd se však může probudit i dříve, například v době zimních oblev, a poté znovu ulehnout. Po dobu zimního spánku je medvěd schopen přijímat podněty z okolí (hlavně zvukové), které ho mohou ze spánku lehce probudit.
Co dělat při setkání s rysem : Mluvte na medvěda klidným a hlubokým hlasem. Hlavně na něj hystericky nekřičte – mohlo by ho to vyprovokovat k útoku. Ustupujte pomalu zpět, ale buďte k medvědovi stále čelem a vyvarujte se prudkých pohybů, neustále sledujte jeho reakce. Někdy medvěd zdánlivě zaútočí, aby vás pouze zastrašil.
Jak rychle muze bezet medvěd
ačkoliv medvěd vypadá neohrabaně, dokáže běžet rychlostí až 45 km/h.
Jak rychle je medvěd : Výborně plave a potápí se. Plave rychlostí okolo 10 km/h, pod hladinou vydrží až dvě minuty. Na souši dokáže běžet rychlostí až 40 km/h, normálně se pohybuje rychlostí 5 km/h. Mláďata se rodí uprostřed zimy.
Vývoj zárodku po oplodnění se zastaví a pokračuje až na podzim. Březost tak trvá 6 – 8 měsíců, ale vývoj zárodku pouze 8 – 10 týdnů! Medvíďata váží půl kilogramu a jsou velká asi jako veverka.
Naše největší šelma – medvěd hnědý – přečkává zimu většinou v brlohu. Může to být malá jeskyně, vyhrabané místo pod vývratem stromu nebo hromada klestí, kde zazimuje. Především to bývá ale malý prostor, kde si medvěd vytvoří optimální teplotu.
Jak se chovat při setkání s medvědem
Pokud si vás medvěd všiml, pravděpodobně se bude snažit utéct. Nedívejte se medvědovi přímo do očí (to si může medvěd vyložit jako záměr k útoku a reagovat protiútokem). Raději se odvraťte a předstírejte, že medvěda nevidíte, mluvte klidným hlasem, po očku sledujte medvědovo chování a pomalu se vzdalujte. Neutíkejte!Dva bráškové z večerníčku
Dnes medvědi žijí ve speciálním výběhu v lesoparku Městská hora v Berouně, městě, které má symbol medvěda na svém znaku i praporu. V dubnu 2016 bohužel došlo k úhynu medvěda Vojty, který zemřel na selhání srdce při ranní koupeli.Průměrný čas běhu na 1 km se potom uvádí na přibližných 4,5 – 6 min. Pokud vám trvá zaběhnout 1 km méně než zmíněný čas, můžete si poblahopřát. Pokud naopak vaše měřiče ukazují tempo vysoce nad 7 či 8 min/km, bylo by vhodné na rychlosti lehce zapracovat.
Medvědí trus vypadá velmi různorodě: jako 3–6 cm tlustý válec, nepravidelná hromada nebo i řídké lejno podobné kravskému. Charakteristická je rozpoznatelnost jednotlivých součástí způsobená nedokonalým trávením.
Kolik mladat má medvěd : Obvykle medvědice vrhne jedno až tři mláďata, více mláďat je vzácností. Medvíďata se tak rodí velmi malá (zhruba velikosti veverky) a nevyvinutá. Zpočátku jsou mláďata zcela odkázána na matku, neboť jejich hmotnost dosahuje pouhého půl kilogramu .
Kdy rodí medvědice : Zvláštností zárodečného vývoje medvědů je tzv. utajená březost, kdy se vývoj zárodku po oplodnění zastaví a pokračuje až na podzim: proto porody i navzdory rozdílnému datu početí probíhají ve stejném období, od konce prosince do února, v době zimního spánku. Medvíďata tak vždy přichází na svět v brlohu.
Kde ziji medvědi v Evrope
Poddruh žijící v Evropě (Ursus arctos arctos) najdeme i na Sibiři. Evropu obývá asi 50 000 medvědů, z nich plné tři čtvrtiny žijí v Rusku, ostatní především ve Skandinávii, Pobaltí, v Karpatech, na Balkáně, v Dinárech a Alpách, izolované populace se nacházejí na Pyrenejském a Apeninském poloostrově.
Existuje na to takové cizokrajné slovíčko hibernace. Znamená to vlastně klid nebo odpočinek zvířat v zimním období. V zimě totiž nejen medvědi, ale třeba i ježci, křečci nebo netopýři venku moc jídla nenajdou, a tak je pro ně lepší studené počasí přečkat v nějakém bezpečném úkrytu.Pokud si vás medvěd všiml, pravděpodobně se bude snažit utéct. Nedívejte se medvědovi přímo do očí (to si může medvěd vyložit jako záměr k útoku a reagovat protiútokem). Raději se odvraťte a předstírejte, že medvěda nevidíte, mluvte klidným hlasem, po očku sledujte medvědovo chování a pomalu se vzdalujte.
Kde v ČR jsou medvědi : Medvěd hnědý se v Česku vyskytuje pouze v Beskydech, a to především v oblasti Malých Karlovic a Valašské Senice. Rysa můžete zahlédnout jak v Beskydech, tak na Šumavě. Sporadický výskyt rysa byl zaznamenán i v Moravském krasu, u Týna nad Vltavou či v Krkonoších.