Pěstování v našich podmínkách není až tak složité. Rostlinka prospívá při pokojové teplotě 20 – 25° C, neměla by klesnout pod 15 °C. Umístění je vhodné v bytě na světlém okně s mírným zastíněním, nejlépe orientovaným směrem na východ. Bude se jí dařit v zimní zahradě či skleněné lodžii.Vanilla planifolia patří do čeledi orchidejí. Jejím původním domovem bylo Mexiko ve Střední Americe. Tato výjimečná rostlina šplhá ve svislém směru na kmeni stromů ve stínu, případně polostínu a ve volné přírodě umí narůst do výšky až 25 metrů, květy jsou bílé případně žluté.Vanilka se získává ze zralých lusků určitých orchidejí, běžně Vanilla planifolia. V současnosti Madagaskar produkuje kolem 75 % světové produkce vanilky. Vyrábí se také v Číně, Indonésii, Papui Nové Guineji a Mexiku. Lusky musí projít složitým procesem fermentace.
Jak se opyluje vanilka : Květ musí na plantážích opylovat ručně pomocí speciálního háčku. Po opylení se začínají vytvářet lusky. Trvá asi šest týdnů, než dosáhnou plné velikosti a osm až devět měsíců než dozrají. Zralé lusky se ručně sbírají, jsou zelené a nemají vůbec tu známou vanilkovou vůni.
Jak Rozmnozit vanilku
Rostlinu množíme jarním řízkováním, při kterém oddělíme část stonku, který má nejméně dva články a vrcholový řízek. Ten zapíchneme do rašeliny odlehčené perlitem nebo polystyrénovými kuličkami. Se semeny to u nás raději nezkoušejme, k naklíčení potřebují původní symbiotickou houbu.
Jak dlouho kvete vanilka : Vanilka kvete jen 24 hodin. První záznam o vanilce pochází z 15. století.
Proč ale máme zafixováno, že vanilková zmrzlina nebo pudink musí mít žlutou barvu Vysvětlení je prosté – původně se pudink i zmrzlina připravovaly z mléka či smetany, ale hlavně – ze žloutků. Proto měly výrobky – nejčastěji ochucené vanilkou či později přírodně identickým vanilinem – žlutou barvu.
Vanilovník (Vanilla), česky též vanilkovník nebo vanilka, je rod orchidejí a největší rod podčeledi Vanilloideae. Zahrnuje více než 100 druhů, rozšířených v tropické Americe, Africe i Asii. Vanilovníky jsou šplhavé bylinné liány s nápadnými květy.
Jak se zpracovává vanilka
Pokud máte v plánu připravit dezert, smoothie či nápoj s použitím vanilky hned, stačí lusk podélně rozříznout. Nožem či menší lžičkou z něj pak vyškrábejte zrníčka, která se nachází na obou stranách lusku. Právě zrníčka jsou na vanilce tím zázrakem, který dodává pokrmům nezaměnitelný šmrnc.Výjimečně se na vanilce mohou vyskytnout kvasinky, které tvoří lokalizované šedo-žluté povlaky. Vanilka se používá ve formě celých lusků, mletá, nebo ve formě cukru či alkoholového extraktu.Pěstování a zpracování vanilky
Sklízí se jako dlouhé zelené tobolky, které nemají žádnou chuť ani vůni. Aromatické látky jsou vázány na glykosid a musejí se uvolnit fermentací podobně jako u kávy, čaje nebo kakaových bobů. Tento proces trvá několik týdnů až měsíců a sestává se z máčení v horké vodě a pařením na slunci.
Pro pěstování vanilky je nutná úrodná půda s dostatkem vody. Pěstební teplota by se měla pohybovat okolo 25 – 27 °C. Důležitá je také vlhkost vzduchu okolo 80%. Ideálním místem pro vanilku je vytápěný skleník, obývací pokoj a nebo vytápěná zimní zahrada.
Proč je vanilka tak drahá : Jeden květ dá vznik jedinému vanilkovému lusku, přičemž každý květ kvete jen jeden den. Zároveň, každý vanilkový lusk zraje různě dlouhou dobu, a musí se sklidit, než by se sám otevřel. Proto musí být vanilka neustále ručně opečovávána a kontrolována, a proto je tak drahá.
Jaký je rozdíl mezi vanilkovým a vanilinový : Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.
Jak uchovat čerstvou vanilku
Jak uchovávat vanilku, aby vydržela čerstvá Vanilkové lusky velice rády vysychají, proto je důležité správné uskladnění. Nejlepší je vanilkové lusky zavakuovat nebo alespoň zabalit do sáčku a ten následně vložit do dózy, kterou dobře uzavřete. Jednou týdně je však potřeba vanilku nechat vyvětrat.
Takto skladované lusky vanilky pohromadě vydrží klidně 1 rok – čím více lusků pohromadě, tím lépe; 1 lusk si svoji vlhkost udrží jen pár měsíců. Je však vhodné vanilku každé dva měsíce nechat 15 minut nadechnout a zase zapečetit, déle tak vydrží.Vanilkový cukr se vyrábí naprosto jednoduše – smíchá se čistý cukr a do něj se přidá mletá vanilka. To je rozdíl mezi vanilkovým a vanilinovým cukrem: vanilinový cukr se vyrábí jakožto náhražka toho vanilkového. Je sice levnější, ale nemá tak úžasnou chuť, navíc se v dnešní době vyrábí z odpadu při výrobě celulózy.
Jak se skladuje vanilka : Vanilka by se tedy měla skladovat ve vzduchotěsné nádobě, a to na chladném a tmavém místě bez přístupu světla, případně ji lze zavakuovat a zamrazit. Při správném uchovávání vydrží lusky až 4 roky.