Sukulenty sázejte nejlépe do květináčů s dírkami, aby bylo možné vylívat přebytečnou zálivku z podmisky. Pokud si vyberete květináč bez dírek, nezapomeňte na dno nasypat buď několik kuliček keramzitu nebo střepy keramických květináčů. Vytvoříte tak přirozenou drenáž a zemina nebude převlhčená.Sukulenty zasaďte do květináčů, nebo nádob, s dírkami, aby mohla přebytečná voda vytékat. Pokus budete přece jen chtít použít nádobu bez dírek, na dno umístěte kuličky keramzitu pro přirozenou drenáž. Kořeny rostliny se totiž nesmí utápět ve vodě, nebo vlhké půdě. Semena zatlačte plochým předmětem do substrátu.Od poloviny dubna mohou být sukulenty venku, pokud nemrzne.
Co potřebuje sukulent : Sukulentní terárium umístěte na co nejsvětlejší místo, kaktusy a sukulenty milují slunce! Terária si moc nevšímejte, u sukulentů platí: méně péče je více. Od jara do podzimu zalévejte jednou za 14 dní, přes zimu jednou za měsíc nebo vůbec. Pokud je terárium na stinnějším místě, zalévejte jen sporadicky.
Jak se mnozi sukulenty
Stačí odříznout zdravý list nebo část stonku a nechat jej několik dní zaschnout, aby se na řezné ploše vytvořil kalus. Poté se řízek umístí na vlhký substrát a čeká se, až se objeví kořeny. Tato metoda je zábavná a umožňuje snadno rozšířit sbírku sukulentů nebo sdílet je s přáteli.
Jak často zalévat sukulenty : Základem je správné zalévání – sukulenty preferují méně vody, ale pravidelně. Důležité je zajistit, aby substrát mezi zálivkami dobře vyschnul, což zabrání zahnívání kořenů. Dále je potřeba zajistit dostatek světla, ideálně na parapetu orientovaném na jih nebo západ.
Tlustice – množení
Stonkové řízky bereme vždy z horní části rostliny, na pár dní je po ustřižení necháváme vyschnout a až opak je necháváme zakořenit v lehounce vlhké směsi písku a substrátu nebo speciálním substrátu na sukulenty. Lépe se množí na slunném místě a s občasnou mírnou zálivkou.
Většina sukulentních rostlin roste od jara do podzimu. Některé sukulenty mají opačnou periodu růstu a proto je nutné doplnit si informace při nákupu rostlin nebo v literatuře.
Jak se množí sukulenty
Množení sukulentů
Stačí odříznout zdravý list nebo část stonku a nechat jej několik dní zaschnout, aby se na řezné ploše vytvořil kalus. Poté se řízek umístí na vlhký substrát a čeká se, až se objeví kořeny. Tato metoda je zábavná a umožňuje snadno rozšířit sbírku sukulentů nebo sdílet je s přáteli.Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.Při přesazování je vhodné odstranit všechny mrtvé kořeny. Napadené kořeny zkrátíme a po zaschnutí řezných ran rostliny zasadíme. Asi týden po přesazení nezaléváme, aby se předešlo infekci poraněných kořenů.
Obecná pravidla (neplatí u všech druhů) jsou: nízká teplota, minimální zálivka (cca 50 % našich rostlin během zimování vodu u kořenů vůbec nepotká, některé za zimu 2-3x lehce zalijeme nebo pouze porosíme) a dostatečné světlo (na rozdíl od kaktusů, které při dodržení určitých podmínek lze zimovat v naprosté tmě).
Kdy tvarovat tlustici : V závislosti na rychlosti růstu tlustice může být potřeba provést řez jednou za rok nebo i častěji. Dbejte na to, aby byla rostlina během řezu v dobrém zdravotním stavu a dostatečně zásobena energií pro regeneraci – ideálním obdobím pro řez je jaro nebo začátek léta.
Proč tlustici opadávají listy : Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.
Kam zasadit sukulenty
Protože sukulenty potřebují maximum slunečních paprsků, ti prvně jmenovaní by je měli umístit přímo na parapet okna, kam jim nejvíce svítí, protože to je zároveň po většinu roku ono potřebné minimum světla, které jim mohou dopřát.
U převážné většiny rostlin vystačíme s osvědčeným poměrem kupovaného zahradnického substrátu s říčním pískem přibližně 3:1. Existují samozřejmě výjimky, kterým množství písku zvyšujeme až třeba na polovinu objemu.Řízkování je prováděno v srpnu a v září, kdy jsou letorosty poněkud vyzrálejší. K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem.
Co lze Rizkovat : Které rostliny (ne)lze řízkovat
Řízkovat můžete všechny rostliny, které mají schopnost zakořenit a následně mají vlastnosti mateční rostliny. Zkuste nařízkovat třeba monsteru, epipremnum, scindapsus, philodendron, maranthu, kaktusy, sukulenty, některé druhy fíkusů a mnoho dalších.