Období výsadby jahod
Příhodné podmínky k sázení bývají koncem března a během dubna. Ideálním časem k sadbě jahodníků je podzim, konkrétně září. V nížinách můžete sázet až do poloviny října. Přiměřené teploty, ranní rosa a občasné přeháňky zajistí, že se sazenice jahod ujmou snáze.Jahodám nejvíce vyhovují slunná místa s hlinitopísčitou půdou, s dostatkem humusu a živin, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí. Proto je vhodné do místa výsadby zavčas přimíchat rašelinový substrát a promísit jej se stávající zeminou. Máte-li těžší půdu zvažte pěstování na vyvýšených záhonech.Jahody jsou dobře vybarvené, vynikají sladkostí a typickou vůní i chutí. Silné rostliny plodí od konce června až do prvních podzimních mrazíků.
Jak Klicit jahody : Drobná semena potřebují na vyklíčení světlo, vysévejte je proto na povrch kvalitního výsevního substrátu a jen jemně zatlačte. Zakryjte nádobu tabulkou skla nebo fólií, aby měla semínka rovnoměrnou vlhkost po celou dobu klíčení. Budou klíčit dva až tři týdny, přičemž potřebují teplotu alespoň 20°C.
Jak sazet jahody od sebe
Hustota sazenic:
Na 1 m2 se sází přibližně 4 – 6 kusů jahodníkových sazenic. Spon sazenic je volitelný. Na zahrádce je vzdálenost řad 60 cm od sebe a sazenice v řadách jsou vzdáleny 30 cm od sebe. Málo sazenic způsobí nižší sklizeň, ale mnoho sazenic – znamená hustý porost, který se špatně sklízí a plody dříve hnijí.
Jaký postřik na jahody : Proti květopasu jahodníkovému se nejlépe bojuje aplikací vhodného insekticidu k hubení dospělců. Osvědčují se přípravky Fast M, Karate se Zeon technologií a Spintor. Postřik se provádí před vykvetením jahodníků.
Předně existují jednouplodící druhy, které vám dají celou úrodu během asi 2 týdnů na začátku léta a potom remontantní (stáleplodící), které plodí od začátku léta až do mrazů. 💡 Tip: Pokud plánujete jahody zpracovávat, volte jednouplodící odrůdy. Na zobání a postupnou sklizeň volte ty remontantní.
Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.
Jak vznikne Jahoda
Každý květ má větší počet přisedlých semeníků a mnoho tyčinek. Semeníky po opylení dozrávají v plody – nažky. Současně se zvětšuje květní lůžko, jež v době zrání dužnatí a červená. Vzniká tak souplodí nažek zapuštěných do povrchu červeně zbarvené dužniny neboli jahoda, jež bývá nesprávně označována jako plod.Každý týden jahodníky obejděte a odštípněte jim vyrašené výhonky. Zbytečně rostlinám ubírají sílu. Ty, které chcete použít jako sadbu, uštípněte a rovnou zapíchněte do určeného místa na záhonu. Po sklizni ostříhejte listy jahod asi 5 cm nad srdíčkem, rostlinky tak ozdravíte.Přemýšlíte, jak daleko od sebe sázet jahody do truhlíku I s tím vám poradíme. Do truhlíku dlouhého 40 cm stačí 2 až 3 sazenice, do 60 cm truhlíku dejte klidně 5 sazenic. K jahodám můžete do truhlíku zasadit i další rostliny, abyste využili maximálně využili místo.
Frigo sazenice jahod
Umístěte do lednice a takto Vám vydrží týden.
Kdy a jak stříhat jahody : Každý týden jahodníky obejděte a odštípněte jim vyrašené výhonky. Zbytečně rostlinám ubírají sílu. Ty, které chcete použít jako sadbu, uštípněte a rovnou zapíchněte do určeného místa na záhonu. Po sklizni ostříhejte listy jahod asi 5 cm nad srdíčkem, rostlinky tak ozdravíte.
Co okusuje listy jahodníku : Lalokonosec je nelétavý brouk, který se živí okusem listů, vznikají typické obloukovité zářezy. Tyto škody jsou malé, spíše estetické. Škodí především larvy lalokonosce, které okusují kořeny jahodníku a kořenový krček. Rostliny jsou zpomaleny v růstu, náhle vadnou a jsou nevratně zničeny.
Kolik slunce potřebuji jahody
Jahody jsou hladové po slunci. Aby to dávalo smysl, dopřejte jim alespoň 8 hodin plného slunečního svitu denně. Čím více slunce budou mít, tím více květů a plodů a tím sladší budou. 💡 Tip: Absolutní minimum je 6 hodin slunce denně.
Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod.Plodí od začátku června do července.
Co znamená Stáleplodící jahody : Jahody jsou sezónní ovoce. Sklizeň trvá od konce května do poloviny července. Nejchutnější plody jsou právě v tomto období.