Stlačení hrudníku u dospělých se musí dělat oběma rukama, přesně ve střední čáře na hrudní kosti a kolmo dolů, aby se omezilo riziko poranění žeber. Je velmi důležité po každém stlačení zcela uvolnit tlak na hrudní kost, aby se mohlo srdce a plíce znovu naplnit krví.Přiložte ruce hranou dlaně na střed hrudníku postiženého, prsty můžete proplést. Ruce propněte v loktech a celou vahou těla začněte hruď stlačovat zhruba 5 cm hluboko. Měli byste provést 100–120 stlačení za minutu, 2× za vteřinu.Komprese provádějte rych- lostí 100–120/min do hloubky přibližně 5 cm. Aktivujte co nejrychleji zdravotnickou záchrannou službu na čísle 155 a zapněte si hlasitý odposlech, aby vám mohla být poskyt- nuta asistovaná první pomoc.
Kdy se dělá masáž srdce : Provádí se takřka výhradně během operací srdce, výjimečně při jiné operaci, kdy je možnost neodkladně otevřít hrudník.
Co se děje při masáži
Co se děje při masáži…
Z pohledu přímého působení se masáží odstraňují zrohovatělé buňky kůže, uvolňují póry, zlepší se buněčné dýchání a chemické pochody. Prokrví se kůže a podkoží, zvýší se tedy příjem kyslíku, živin a imunoglobulinů, jejichž úkolem je obranyschopnost organismu.
Co nedělat před masáží : Před masáží je vhodné odložit veškeré šperky, prsteny, řetízky a dlouhé vlasy sepnout sponou nebo gumičkou. Nechoďte na masáž, pokud trpíte zánětlivým onemocněním, dokonce i nachlazením. Při masáži dochází k silnému prokrvení orgánů a začínající nemoc se tím může výrazně urychlit.
Nepřímá masáž srdce
Klekněte si vedle postiženého, položte ruce na hrudní kost tak, abyste měli ramena přímo nad jeho hrudníkem. Ukazovákem a prostředníkem nahmatejte tlakové místo – bod, kde se žebra připojují k hrudní kosti. Dva prsty nad tímto místem položte zápěstní hranu dlaně rovnoběžně s hrudní kostí.
Američtí lékaři přišli na to, že píseň Stayin´ Alive (Zůstat naživu) skupiny Bee Gees z roku 1977 může pomoci lidem, kteří provádějí masáž srdce jako součást první pomoci při srdeční zástavě. Zdravotníci doporučují, aby byla masáž prováděna v rytmu 100 stlačení hrudníku za minutu při současném dýchání z úst do úst.
Kdy se nesmí masírovat
KONTRAINDIKACE (KDY KLASICKOU MASÁŽ NEPROVÁDÍME)
při horečnatém, akutním zánětlivém a infekčním onemocnění a při podezření na ně na kůži postižené chorobným zánětem hnisavým nebo plísňovým. v místech čerstvého poranění a porušení celistvosti kůže. v místech křečových žil (varixů) a bércových vředů a u zánětů žil.Kdy není vhodné jít na masáž:
- horečnaté stavy.
- zánětlivá či infekční onemocnění celého těla (chřipka, angína)
- první trimestr těhotenství a v případě rizikového těhotenství
- nádorová onemocnění, v době akutního průběhu a 12 měsíců po doléčení
- akutní pooperační a poúrazové stavy.
Po stimulující masáži se můžete cítit povzbuzení a plní energie, zatímco po uklidňující masáži se můžete cítit uvolnění a ospalí. Masáže mají účinek na většinu částí lidského organismu a to především na kůži, podkožní vazivo a svalstvo, ale také na šlachy, klouby, srdce, cévy, lymfatický systém, atd.
Praktická doporučení před masáží
Doporučujeme těsně před masáží nejíst těžká a tučná jídla, mezi jídlem a masáží dodržte alespoň hodinový rozestup. Na druhou stranu, pokud máte hlad, dopřejte si lehkou svačinku v podobě ovoce, zeleniny nebo müsli. Sepněte si dlouhé vlasy a sundejte si hodinky a šperky.
Co se děje při masáží : Co se děje při masáži…
Z pohledu přímého působení se masáží odstraňují zrohovatělé buňky kůže, uvolňují póry, zlepší se buněčné dýchání a chemické pochody. Prokrví se kůže a podkoží, zvýší se tedy příjem kyslíku, živin a imunoglobulinů, jejichž úkolem je obranyschopnost organismu.
Co Nedelat před masáži : Před masáží je vhodné odložit veškeré šperky, prsteny, řetízky a dlouhé vlasy sepnout sponou nebo gumičkou. Nechoďte na masáž, pokud trpíte zánětlivým onemocněním, dokonce i nachlazením. Při masáži dochází k silnému prokrvení orgánů a začínající nemoc se tím může výrazně urychlit.
Co udělat před masáži
Co učinit před masáží:
Je nanejvýš vhodné hodinu až dvě před masáží vynechat vydatné jídlo. Určitě však doporučuji pít vodu nebo bylinné čaje podle vlastní potřeby. Z nedostatku tekutin by vás při masáži mohla rozbolet hlava, což by snížilo její blahodárný účinek.
Nejvhodnější je si vzít pohodlné a prodyšné oblečení, v případě že nebudete svlékat všechno. Co je úplně nejlepší, tak sprcha před masáží. Ne že by tak šlo o tělesný pach, ale jde o to, že pokožka umytá lépe vsakuje masážní oleje, které pokožce jen skvěle přispívají k jejímu zdraví.Po masáži si dopřejte lehký a vyvážený pokrm. Vyvarujte se těžkých a mastných jídel, protože odpočatému organismu mohou způsobit nepohodlí. Raději si dejte malé, ale kvalitní jídlo, nejlépe něco teplého. Víte, že váš organismus je po masáži zahřát, proto by bylo šokující poskytnout mu ledovou zmrzlinu.