Jak se projevuje úzkost u dětí?
Úzkost je z lékařského (psychiatrického) pohledu složitá kombinace emocí, zahrnující strach, zlé předtuchy a obavy. Často je doprovázena fyzickými příznaky, jako je bušení srdce, pocit nevolnosti, bolest na hrudi, zkrácené dýchání, chvění rukou. Úzkost je nepříjemný emoční stav, jehož příčinu není možné definovat.Možností je mnoho: cvičit jógu, číst si, dělat různé věci, které dítě baví a u nichž si odpočine, aby nad nimi úzkosti nepřevzaly kontrolu. Protože právě o to jde. Úzkost není nepřítel. Je to s ní jako s ohněm, o kterém se říká, že je dobrým přítelem, ale zlým pánem.Jak se deprese u dětí projevuje

  1. Dítě ztrácí zájem a radost z činností, které mu dříve potěšení přinášely.
  2. Dítě má pokleslou náladu, je smutné a plačtivé.
  3. Dítě je podrážděné, přecitlivělé, v napětí, projevuje velké emoční výkyvy.
  4. Dítě má potíže s pozorností, objevují se poruchy paměti.
  5. Dítě se cítí bez energie.

Jaké jsou příznaky úzkosti : Lidé s GAD často zažívají obavy a napětí, které přesahují běžné starosti. Mezi charakteristické projevy GAD patří pocity neklidu, rozrušení, snadná únava, obtíže se soustředěním, bolesti hlavy, svalů, žaludku nebo jiné nevysvětlitelné bolesti. Může zasahovat do každodenních aktivit a zhoršovat kvalitu života.

Jak zastavit záchvat úzkosti

10 konkrétních tipů jak zvládat úzkost

  1. Dělejte opak toho, co vám radí vaše mysl.
  2. Nesnažte se to rychle rozdýchat.
  3. Zapojte na pomoc sílu přírody.
  4. Myslete na fyzickou aktivitu.
  5. Zařaďte do svého života vitamíny.
  6. Omezte sociální sítě
  7. Tvořte.
  8. Naučte se uvolňovat své tělo svalovou relaxací

Jak dlouho trvá záchvat úzkosti : Panické záchvaty trvají několik minut až půl hodiny. Po odeznění může přetrvávat napětí, vyčerpání nebo třes i několik hodin. Po panické atace často nastupuje velká únava. Asi u třetiny nemocných se objevují záchvaty paniky po probuzení ze spánku, mluvíme v těchto případech o nočních panických atakách.

10 konkrétních tipů jak zvládat úzkost

  1. Dělejte opak toho, co vám radí vaše mysl.
  2. Nesnažte se to rychle rozdýchat.
  3. Zapojte na pomoc sílu přírody.
  4. Myslete na fyzickou aktivitu.
  5. Zařaďte do svého života vitamíny.
  6. Omezte sociální sítě
  7. Tvořte.
  8. Naučte se uvolňovat své tělo svalovou relaxací


Dítě se může projevovat agresivně, být vulgární, podrážděné, může být ale také nepozorné, ustrašené, neklidné anebo se „vypne“, pokud nastoupí mechanismus „strnutí“. Takové dítě například nereaguje na oslovení, odpovídá „Já nevím“, může vypadat apaticky nebo nám slíbí, že něco udělá a vzápětí udělá pravý opak.

Jak poznat že má dítě psychické problémy

Hlavní psychické problémy dospívajících můžeme klasicky vymezit takto:

  • Poruchy příjmu potravy.
  • Sebepoškozování, sebedestruktivní chování
  • Nezvladatelnost, agresivní chování
  • Delikventní chování, poruchy chování v rodině i mimo ni.
  • Zneužívání psychoaktivních látek, závislosti.

podrážděnost, hněv. ztráta zájmu o práci, studium, volnočasové aktivity nebo o sebe a své blízké únava, vyčerpání, pokles výkonnosti, nespavost, dále potíže s koncentrací, rozhodováním, pamětí myšlenky na ublížení si nebo na smrt.Zrychlený srdeční tep, nervozita, vnitřní neklid, pocení, nechutenství – to jsou příznaky úzkosti, které každý už určitě zažil. Většinou to bývá chvilkové, ale pokud je člověk opravdu citlivý nebo ve velkém stresu, tak se tyto pocity mohou protáhnout i na několik dní.

Emoce: Při úzkosti je typický citový zmatek a rychlý sled různých, často i protichůdných emocí. Úzkostný člověk pociťuje především pocity viny, dále stud, pocit beznaděje a méněcennosti. Psychosomatické obtíže: Patří k nim bušení srdce, sucho v hrdle, svírání hrdla, ztráta hlasu, závratě nebo pocit na omdlení.

Co vyvolává úzkost : Úzkost může způsobit nahromaděný stres, dlouhodobá únava s nedostatkem odpočinku. To spustí v mozku proces, kdy je uměle vyvolán strach, přestože nemusí jít o nic konkrétního. Lidé se od nepaměti potýkali s akutní úzkostí, kdy převažoval stres a obavy o holý život.

Jak vypadá psychicky kolaps : Psychický kolaps je stav, pro který je typická zvýšená únava, podrážděnost, problémy se spánkem, ale i deprese, apatie a frustrace. Příznaky psychického kolapsu se vyplatí nepodceňovat a začít je včas řešit.

Jak poznat psychicky Narusene dítě

Vyznačuje se nadměrnou aktivitou, špatně ovladatelným chováním a výraznou nepozorností. Dítě má potíže delší dobu vykonávat jeden úkol, těžko se cíleně soustředí, obtížně se ovládá například při hodinách ve škole, mívá výbuchy emocí, zejména pokud je unavené, neumí odpočívat.

Obecně platí, že je vhodné vyhledat psychologa vždy, když zaznamenáte výraznou změnu v chování nebo emočním prožívání dítěte a vaše vysvětlování a snaha o zvládnutí problému nepomáhá.Nejčastější příznaky u osob s ADHD

  1. Krátká doba udržení pozornosti.
  2. Hyperaktivita, která může být fyzická, verbální nebo emocionální.
  3. Neklid. Děti mají často potřebu se hýbat, i když sedí.
  4. Horší vnímání času.
  5. Potíže s určením priorit.
  6. Časté změny nálad.
  7. Roztržitost.
  8. Skákání do řeči.

Jaký je rozdíl mezi depresí a úzkosti : Úzkost se projevuje jak psychicky, tak fyzicky např. lekavostní, podrážděností, nervozitou, bušením srdce, nevolností, poruchami spánku. Deprese je vážnější, dlouhotrvající porucha psychiky, která dokáže obrátit život naruby.