Můžete slyšet skřípání nebo jiné nezvyklé zvuky. Při brzdění vám může vibrovat volant či brzdový pedál. Nebo pedál může mít dlouhý nebo naopak krátký zdvih. Vůz také může při brzdění táhnout na stranu.Zvuky a vibrace: Pokud při brzdění slyšíte zvuky nebo cítíte vibrace, může to být důsledkem znečištěné nebo ztracené brzdové kapaliny.Jedná se o pocit, kdy pro dosažení žádaného zpomalení musíte pedál poměrně výrazně sešlápnout, NEBO pedál po sešlápnutí vykazuje doslova houbovitý, tj. měkčí odpor než obvykle.
Jak se pozná Zavzdušněná brzda : Odvzdušnění je poměrně běžný servisní úkon, který časem čeká skoro každou brzdu. Poznáte to hlavně tak, že brzdová páka po stlačení změkne před koncem, tedy tam, kde by měla klást výrazný odpor a brzdy by měli pořádně zabrat.
Jak vyzkoušet posilovač brzd
Správnou funkcí podtlakového posilovače vyzkoušejte tak, že po zhasnutí motoru ještě jedenkrát až dvakrát normálně zabrzdíte, potom pedál brzdy ztvrdne a krok pedálu se zmenší . Po nastartování motoru ihned nastane posilovací účinek a brzdy opět brzdí normálně.
Co znamená kdyz Piskaji brzdy : Sjeté destičky jsou nejběžnějším důvodem, proč brzdy pískají. O nelibý zvuk se starají malé plíšky, které jsou na destičkách umístěné tak, aby na tento problém řidiče včas upozornily. Jakmile je na destičce nedostačující množství brzdného materiálu, plíšky se začnou třít o kotouč „kov na kov“.
Brzdová kapalina se postupně opotřebovává a ztrácí své vlastnosti. Je hygroskopická – absorbuje vzdušnou vlhkost, čímž se snižuje její bod varu a zvyšuje se riziko vzniku parních bublin v brzdovém okruhu. Jejich přítomnost poznáte například podle toho, že se při brzdění propadá brzdový pedál.
Mezi příznaky nesprávné činnosti brzdových třmenů patří:
- Vibrace brzdového pedálu při brzdění
- Vibrace volantu při brzdění
- Problémy s udržením směru jízdy.
- Tahání na jednu stranu při brzdění
- Hluk při brzdění
Jak spravne odvzdušnit brzdy
S klíčem v ruce jemně otevřete odvzdušňovací ventil na prvním kole. Po otevření ventilu nechte brzdovou kapalinu proudit do odvzdušňovací nádoby. Postup opakujte pro každé kolo, začínajíc od nejvzdálenějšího od brzdového hlavního válce. Během procesu odvzdušňování sledujte hladinu brzdové kapaliny v nádobě.Obecně tedy můžu říct, že pro jistotu a bezpečnost jízdy je vhodné nechat kapalinu vyměnit a brzdy odvzdušnit. Lehce jsem nakousl palčivý problém, a to jsou zavzdušněné brzdy. Jak je poznáte Jednoduše, brzdová páka jde stlačit bez většího odporu až k řídítkům bez nárůstu brzdného výkonu.Posilovač drží na 4 šroubech a očkem se ségrovkou na pedálu brzdy. Až ho vyndáte, ten nový seřiďte zrovna tak jako starý, seřizuje se šroubováním očka, ono vylézá nebo zalézá. Správnou polohu ale zjistíte až při nasazení posilovače, brzda by měla být stejně vysoko jako spojka. Pak dotáhněte posilovač a zajistěte očko.
Zkorodované brzdové kotouče
Vlhkost působící přes noc na ocelový kotouč bez povrchové úpravy totiž způsobí malou vrstvu koroze, která se vytváří prakticky okamžitě. Rez potom vytvoří na kotouči malé „hrbolky" o které drhne brzdová destička.
Proč vržou brzdy : Opotřebované bývají i brzdové kotouče. A u jejich slyšitelného drhnutí může být na vině třeba zkorodovaný povrch. Mírná koroze je sice zcela běžná, zvlášť pokud parkujete třeba za deště delší dobu venku, ale rychle se při jízdě obrousí. Pokud jsou však kotouče už silně zkorodované, raději je hned vyměňte.
Jak zkontrolovat hladinu brzdové kapaliny : Stačí otevřít kapotu a najít zásobník na brzdovou kapalinu, který je obvykle označen symbolem brzdy. Pak už jen zkontrolujte, zda je hladina kapaliny mezi minimem a maximem. Pokud je hladina nízká, může to znamenat únik nebo opotřebení brzdových destiček.
Jak spravne Dolit brzdovou kapalinu
Stačí odšroubovat víčko na nádržce a potřebné množství prostě a jednoduše dolít. I takovou věc ale dokáží někteří zdramatizovat. Předně je dobré se pokusit kapalinou nepocintat. Na oblečení to vytváří nevzhledné skvrny.
Výměna se doporučuje minimálně jednou za dva roky. Výměna není časově ani finančně náročná. Moderní vozidla mají kotoučové brzdy. Obě hlavní části kotoučových brzd – brzdové obložení a brzdový kotouč se jízdou (brzděním) opotřebovávají.Každým zatlačením pedál více ztvrdne. Někdy se brzdění začne až když je pedál úplně zatlačen. Obecně se výrazně prodlouží brzdná dráha vašeho vozidla. Pokud zaznamenáte alespoň jeden z těchto příznaků, nechte si odvzdušnit brzdy vašeho auta.
Kdy je potřeba odvzdušnit brzdy : Odvzdušňování brzd by mělo být součástí pravidelné údržby vozidla. Doporučuje se provádět tento postup každých několik let nebo podle doporučení výrobce vozidla. Pravidelná údržba zajistí optimální výkon brzd a zvýší bezpečnost na silnici.