Každé dítě je jiné, a přestože je i růstový spurt velmi individuální, za 2–5 dní obvykle odezní. Pokud nervozita u miminka trvá déle než týden, je vhodné zkusit zjistit, zda nemají potíže jinou příčinu. Mohlo by jít také o dětské koliky nebo se v průběhu růstového spurtu někdy spustí klubání dětských zoubků.Máte pocit, že je vaše dítě hladovější než obvykle a vypadá to, že by vás nejraději celou snědlo Zřejmě je právě v růstovém spurtu. Vyskytuje se nejčastěji mezi šestým a dvanáctým dnem, šestým a osmým týdnem, ve třetím měsíci, v polovině čtvrtého a také přibližně kolem šestého měsíce.Co dělat, když je miminko hladové během období spurtu
Kojte tedy pokaždé, když si miminko řekne. Umožněte miminku kontakt – dítko potřebuje kontakt kůže na kůži, dopřejte mu to. Střídejte prsa i během kojení – tím podporujete tvorbu mléka. Kojte i v noci – kdykoli se dítě v noci vzbudí, tak ho nakojte.
Jak poznat že dítě něco bolí : Jak poznám, že je to kolika (prdíky)
- Neutišitelný pláč, který začíná z ničeho nic a končí stejně tak.
- Často se vyskytují přibližně ve stejnou denní dobu, obvykle večer.
- Miminko se prohýbá, rudne v obličeji, snaží se přitahovat nožičky k bříšku.
- V jinou denní dobu je spokojené a prospívá.
Jak poznat růstové bolesti
Charakteristický je výskyt bolestí v pozdním od- poledni nebo v nočních hodinách, obvyklé je, že se dí- tě po určitém časovém období spánku vzbudí bolestí. Trvání ataky bolestí opět kolísá – minuty – několik ho- din, nejčastěji 10–30 minut.
Jak poznat že má miminko v noci hlad : Může to být např. cucání prstíků, olizování si rtíků, otevírání pusinky a kývání hlavičkou ze strany na stranu nebo snahou dát hlavičku k hrudi či prsu. Pozorováním dítěte se naučíte tyto signály včas rozpoznávat a předejít tak pláči, který skutečně znamená hlad.
Většina dětí projde několika obdobími růstového spurtu během prvních 12 měsíců života. V tomto období má dítě častou potřebu příjmu potravy (potřeba krmení třeba i každou hodinu). Dítě je neklidné, často pláče, vyžaduje větší péči.
Protože každé dítě je jiné, nelze zácpu diagnostikovat podle frekvence stolice dítěte, ale spíše podle její velikosti a konzistence. Pokud vaše dítě trpí zácpou, bude jeho stolice suchá a tuhá nebo také nezvykle malá či velká. Průchod takové stolice může způsobovat namáhání nebo bolest.
Jak poznám že má miminko žízeň a ne hlad
Příznaky sytosti
- přestane pít, odvrátí hlavu od prsu.
- je spokojené a uvolněné
- paže a nohy jsou natažené
- prsty na rukou roztažené
Tenzní bolest hlavy se může projevit jako stlačující pocit na hlavě nebo krku, mírný až střední pocit bolesti spíše než pulzující, bez nevolnosti nebo zvracení. Vaše dítě může být ospalejší než obvykle. Může trvat půl hodiny až několik dní.Když se řekne křížová oblast, myslíme tím oblast dolní bederní páteře, její přechod v křížovou kost a oblast spoje křížové kosti a pánve (SI kloub). Je to místo častých obtíží a jedna z nejčastějších bolestí, s kterými přichází klienti do ordinací našich fyzioterapeutů.
"Mám hlad!" – děťátko pláče hluboce a krátce s pauzami. Pokud na tento jeho signál nereagujete, může se změnti na hlasitější a intenzivnější křik. "Au, au, to bolí!" – intenzivné pláč bez pauz provázený křikem. Nejde tu o střídání, ale o kontinuální trvání plíče.
Kdy jsou růstové bolesti : Růstové bolesti je označení pro typický bolestivý projev benigního charakteru, lokalizovaný nejčastěji v dolních končetinách. Většinou postihuje děti mezi 3-10 roky věku. Někdy se také označují jako "benigní bolest končetin dětského věku" nebo "epizodická noční bolest končetin".
Kdy miminko začne říkat slabiky : Kolem 1. roku už začíná tvořit první slova, spojuje slabiky a maminka a všichni kolem to po něm opakují a ukazují, co dítě řeklo. Časem začne dítě pojmenovávat činnosti: "Ham, ham!" "Není!" Zajímají ho obrázky, knížky, zvířátka, zvuky, které vydávají, všechny předměty z jeho blízkosti.
Kdy už miminko drzi hlavicku
Pětiměsíční se ze zad přetočí na bříško. Pohyb je plynulý a bez záklonu hlavy. Pokud šel vývoj motoriky běžně, není již třeba ve vertikální pozici hlídat hlavičku. Šestiměsíční se začíná přetáčet i z bříška na záda, hlavu udrží ve všech polohách.
Nejčastějšími příznaky u dětí je napjatá, vyklenutá fontanela, zvětšující se hlavička, obrna pohledu vzhůru a do stran, zvýšená dráždivost či naopak apatie, nechutenství, nevolnost, zvracení, poruchy chůze.Kořenový (radikulární) syndrom
Projevuje se bolestí vyzařující do dolní končetiny, sníženou svalovou silou, atrofií, poruchou chůze, sníženými reflexy a poruchou citlivosti v příslušném dermatomu. Typické jsou zvýšené bolesti při kašlání, kýchání, při pozici v předklonu.
Jak poznat zánět v zádech : Zánětlivé onemocnění zad
Ty umí napovědět mnoho. V tomto případě jde o bolest kloubů a svalů, zvýšené napětí a ztuhlost svalů či bolest určité části zad nebo hlavy. Často také bolí a tuhne celá páteř.