Jak se projevuje paranoidní schizofrenie?
Jaké jsou hlavní příznaky

  • halucinace: pacient slyší a vidí věci, které ostatní nevnímají, a zpravidla má pocit, že mu někdo myšlenky odnímá nebo naopak vnucuje.
  • bludy: mylné představy, které nemocný pokládá za pravdivé a nelze mu je vyvrátit.
  • zmatené myšlení a řeč
  • neúčelné jednání

Schizofrenie se začíná projevovat nespecifickými potížemi, např. plachostí, společenskou izolací a antisociálním chováním, depresivními stavy, oploštěním emocí atd. Poté se další projevy mohou rozvíjet naráz nebo postupně. U dětí můžou schizofrenii předpovídat poruchy svalové koordinace a motoriky.S rozvojem schizofrenie je dávána do souvislosti řada návykových látek, mezi něž patří konopí, kokain a amfetaminy. Přibližně polovina osob se schizofrenií požívá v nadměrné míře drogy a/nebo alkohol.

Na co umírají schizofrenici : Úvod. Pacienti se schizofrenií mají ve srovnání s běžnou populací o 10–18 let kratší střední délku života. Hlavní příčinu úmrtí přitom představují kardiovaskulární onemocnění (ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda a městnavé srdeční selhání), na něž umírají až dvě třetiny schizofreniků (2).

Jak začíná psychóza

Objevují se deprese, ztráta zájmu o okolí, úzkost, napětí podrážděnost až agresivita, nespavost, porucha pozornosti, počátky bludů a halucinací. Po akutní fázi psychózy nastává období odeznívání nemoci a následně remise. Může trvat i řadu let.

Kdy zacina schizofrenie : Základní informace o schizofrenii

Onemocnění vrcholí mezi 20. a 30. rokem života. U žen se onemocnění vyskytuje stejně často jako u mužů, i když začíná většinou o něco později.

Příznaky a projevy paranoie

Osoba s paranoiou má tendenci neustále podezírat ostatní lidi, včetně přátel a rodiny. Podezření může být nepodložené a nepřiměřené situaci. Intenzivně se obává například zapojení do intrik nebo spiknutí.

Schizofrenie se léčí zejména pomocí léků, psychoterapie a socioterapie. Čím dříve je léčba zahájena, tím lépe. Léky první volby jsou tzv. antipsychotika (neuroleptika).

Co vyvola schizofrenií

Příčinou těchto abnormálních projevů může být zvýšená hladina neurotransmiteru (látka, která přenáší impuls z jedné nervové buňky na druhou, působí hlavně v oblasti jejich kontaktu) dopaminu, která způsobuje hyperaktivní funkce center myšlení, vnímání, paměti a emocí.Základním projevem psychotického onemocnění je ztráta kontaktu s realitou. Charakteristickými příznaky jsou bludy, halucinace a poruchy nálad. Blud je falešná představa o vlivech či osobách, které nemocný bezmezně věří a nedá se vyvrátit. Pod jejich vlivem nemocný často i jedná, což může způsobit další problémy.Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.

  • Potíže se spánkem.
  • Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
  • Všechno vás rozčiluje.
  • Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
  • Vaše chutě se výrazně změnily.
  • Pociťujete nadměrnou únavu.
  • Neschopnost se soustředit.


Schizofrenie je duševní onemocnění řadící se mezi psychotické poruchy. Často bývá mylně označována jako rozdvojená osobnost, čímž se mělo původně zdůraznit rozštěpení mezi myšlením, emocemi a chováním. Nemoc se projevuje poruchami myšlení (bludy), poruchami vnímání (halucinacemi) a poruchami jednání.

Jak poznám že jsem paranoidní : Paranoia je psychickým stavem, který se vyznačuje výraznými poruchami myšlení a vnímání reality. Lidé trpící paranoidní poruchou mají tendenci vyvíjet nepřiměřené a nepodložené obavy z toho, že jsou pronásledováni, ohroženi nebo sledováni. Tyto myšlenky bývají silně fixované a mohou vytvářet intenzivní úzkost a strach.

Jak jednat s Paranoikem : Pokud se v jakékoliv situaci setkáte s paranoidním osobností, nepokoušejte se s nimi hádat, ani je nepřesvědčujte. Připadají-li vám nebezpeční nebo vás žádají, abyste jim pomohli v nějakém nebezpečném či protiprávním jednání, je nejlepším řešením odejít a co nejdříve varovat ostatní. Buďte opatrní.

Jak dlouho žije schizofrenik

Průměrná délka života u lidí nemocných schizofrenií se pohybuje řádově kolem 57 let u mužů a 65 let u žen, zatímco nepostižení muži se dožívají průměrně 72 let a ženy 80 let.

Objevují se deprese, ztráta zájmu o okolí, úzkost, napětí podrážděnost až agresivita, nespavost, porucha pozornosti, počátky bludů a halucinací. Po akutní fázi psychózy nastává období odeznívání nemoci a následně remise. Může trvat i řadu let.Charakteristická je porucha vnímání: halucinace – typicky sluchové, kdy člověk slyší hlasy, které přikazují, pomlouvají či rozmlouvají mezi sebou, zesměšňují a někdy i vyhrožují, dále bludy – typicky paranoidní, kdy má pocit, že je sledován, odposloucháván, pronásledován apod.

Jak se projevuje psychické vyčerpání : Příznaky, které psychické vyčerpání provází

U nemocného je snížena aktivita, nemá o nic zájem a vše se jeví jako nemožné. Je unaven po psychické i fyzické stránce, není schopen správně vykonávat svou práci a nemá chuť věnovat se svým koníčkům.