Jak se projevuje paranoia?
Pokud se v jakékoliv situaci setkáte s paranoidním osobností, nepokoušejte se s nimi hádat, ani je nepřesvědčujte. Připadají-li vám nebezpeční nebo vás žádají, abyste jim pomohli v nějakém nebezpečném či protiprávním jednání, je nejlepším řešením odejít a co nejdříve varovat ostatní.Paranoia (řec. παράνοια, pošetilost, šílenství), zastar. stihomam, je duševní porucha, vyznačující se bludy, chorobnými představami o vlastním ohrožení. Přehnané a nedoložené obavy o vlastní bezpečnost, někdy spojené s konspiračními teoriemi, se nazývají paranoidní.Paranoidní porucha osobnosti je charakterizována trvale přítom- nou nedůvěrou vůči druhým lidem, nepřátelským interpersonálním stylem, emočním chladem, přecitlivělostí na kritiku a odmítnutí, či rigidními maladaptivními přesvědčeními o motivech druhých (11).

Co to je paranoia : Paranoia je myšlenkový proces, který v postiženém člověku vyvolává iracionální podezřívavost nebo nedůvěru vůči ostatním. Lidé trpící paranoiou mohou mít pocit, že jsou pronásledováni nebo že je někdo chce zabít. Mohou pociťovat hrozbu fyzického násilí, i když jim žádné nebezpečí nehrozí.

Jak poznám že jsem paranoidní

Paranoia je psychickým stavem, který se vyznačuje výraznými poruchami myšlení a vnímání reality. Lidé trpící paranoidní poruchou mají tendenci vyvíjet nepřiměřené a nepodložené obavy z toho, že jsou pronásledováni, ohroženi nebo sledováni. Tyto myšlenky bývají silně fixované a mohou vytvářet intenzivní úzkost a strach.

Jak se pozná psychicky nemocný člověk : Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.

  • Potíže se spánkem.
  • Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
  • Všechno vás rozčiluje.
  • Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
  • Vaše chutě se výrazně změnily.
  • Pociťujete nadměrnou únavu.
  • Neschopnost se soustředit.

Příznaky schizofrenie

Narušené myšlení: obtíže s organizací myšlenek nebo sledováním konverzace. Pokles motivace: osoba může mít pocit, že nemá energii nebo zájem dělat běžné věci. Emocionální zploštění: omezená schopnost vyjadřovat emoce. Pohybové poruchy: zvláštní pohyby, jejich opakování nebo naopak ustrnutí.

Lidé s poruchou osobnosti se vzorci svého chování často výrazně odlišují od chování lidí ve svém okolí, např. jde-li o vyjadřování pocitů, mezilidskou komunikaci nebo budování vztahů. Své chování většinou jen stěží dokážou změnit, což může mít negativní dopad na jejich mezilidské vztahy.

Jak se projevuje schizofrenie

Příznaky schizofrenie

Narušené myšlení: obtíže s organizací myšlenek nebo sledováním konverzace. Pokles motivace: osoba může mít pocit, že nemá energii nebo zájem dělat běžné věci. Emocionální zploštění: omezená schopnost vyjadřovat emoce. Pohybové poruchy: zvláštní pohyby, jejich opakování nebo naopak ustrnutí.Léčba paranoidní poruchy zahrnuje kombinaci farmakoterapie a psychoterapie. Terapeutické přístupy závisí na závažnosti příznaků a individuálních potřebách osoby. Lékaři předepisují antipsychotické léky, které pomáhají snižovat paranoidní myšlenky a úzkost. Tyto léky mohou pomoci pacientovi zlepšit kontakt s realitou.Mezi hlavní příznaky patří chronický pocit psychické únavy a tělesné nemohoucnosti, přehnaná sebekritika a snížená sebeúcta, podrážděnost, negativismus, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek či přírůstek váhy, poruchy spánku či zkrácený dech.

Nejčastější příznaky úzkosti:

  1. Trvalý strach a obavy z budoucnosti.
  2. Svalové napětí.
  3. Tlak na hrudi.
  4. Podrážděnost.
  5. Pocity, že se nemůžete dostatečně nadechnout.
  6. Trávicí problémy – zácpa, průjem.
  7. Potíže se soustředěním.
  8. Bolesti hlavy.

Jak začíná psychóza : Objevují se deprese, ztráta zájmu o okolí, úzkost, napětí podrážděnost až agresivita, nespavost, porucha pozornosti, počátky bludů a halucinací. Po akutní fázi psychózy nastává období odeznívání nemoci a následně remise. Může trvat i řadu let.

Na co umírají schizofrenici : Úvod. Pacienti se schizofrenií mají ve srovnání s běžnou populací o 10–18 let kratší střední délku života. Hlavní příčinu úmrtí přitom představují kardiovaskulární onemocnění (ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda a městnavé srdeční selhání), na něž umírají až dvě třetiny schizofreniků (2).

Jak poznam že mám psychický problém

Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.

  • Potíže se spánkem.
  • Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
  • Všechno vás rozčiluje.
  • Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
  • Vaše chutě se výrazně změnily.
  • Pociťujete nadměrnou únavu.
  • Neschopnost se soustředit.


Labilitu můžeme popsat českým výrazem proměnlivost, nestálost či kolísavost a bývá stavěna do protikladu stability. Obecný význam slova labilní znamená, že se jedná o zvýšené emocionální kolísání v čase i intenzitě projevu emocí. V extrémních případech může být znakem duševní poruchy.Objevují se deprese, ztráta zájmu o okolí, úzkost, napětí podrážděnost až agresivita, nespavost, porucha pozornosti, počátky bludů a halucinací. Po akutní fázi psychózy nastává období odeznívání nemoci a následně remise. Může trvat i řadu let.

Jak zjistit jestli mám psychické problémy : Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.

  1. Potíže se spánkem.
  2. Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
  3. Všechno vás rozčiluje.
  4. Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
  5. Vaše chutě se výrazně změnily.
  6. Pociťujete nadměrnou únavu.
  7. Neschopnost se soustředit.