Jak se projevuje nadbytek železa v těle?
Vysoké dávky železa ve formě doplňků stravy mohou způsobovat akutní obtíže v zažívacím ústrojí (nucení na zvracení, zácpu), dlouhodobě pak postižení vnitřních orgánů, především jater. Z toho důvodu není vhodné konzumovat více než cca 40 až 45 mg železa denně.Pakliže se nadbytek železa v organismu potvrdí, lékař Ti navrhne vhodný způsob, pomocí kterého množství železa v organismu snížit. Do té doby se raději vyhni nadměrné konzumaci červeného masa, vnitřností a doplňkům stravy s obsahem železa (často se vyskytuje také v komplexních multi-minerálních přípravcích).Mezi příznaky otravy železem patří bolesti břicha, nevolnost a zvracení. Přebytečné železo se hromadí v orgánech a v krajních případech může způsobit vážné poškození jater, srdce a dalších orgánů. Přetížení železem může také vyvolávat rakovinu (6).

Jak vyloučit železo z těla : Zabránění vstřebávání lze dosáhnout též potravinami (např. celozrnný chléb a obilniny obsahující fytáty, psyllium). Z nápojů degradují absorpci železa mléko, káva, kakao, alkalické minerálky (Vincentka, Rudolfův pramen, Bílinská kyselka) a černý nebo zelený čaj (tanin vytváří se železem téměř nerozpustné komplexy).

Jak se projevuje předávkování železem

Otrava železem

Příznaky zahrnují nevolnost, zvracení (i zvracení krve), bolesti břicha, průjem (někdy krvavý).

Jak dlouho se může brát železo : Při jeho nedostatku se červené krvinky nemohou správně tvořit, vzniká anémie (chudokrevnost). V případě nedostatku železa, je vhodná jeho suplementace vhodným lékem či potravním doplňkem. Při pravidelném užívání je hladina železa ustálena během 8-10 týdnů.

Nedostatek železa v krvi může být způsoben několika faktory, jako je nedostatečný příjem železa v potravě, snížená schopnost těla absorbovat železo, zvýšená potřeba železa kvůli růstu nebo těhotenství, ztráta krve nebo některé zdravotní problémy, jako je celiakie nebo Crohnova choroba.

Předávkování železem

Přílišná zásoba má na buňky toxický účinek, může vést až k poškození orgánů. Přílišné zásoby železa poškozují srdce, slinivku a játra. Při fatálním důsledku může nadbytek železa způsobit cirhózu jater, diabetes nebo srdeční arytmii.

Co znamená hodně železa v krvi

Lidský organismus nemá fyziologickou cestu pro vylučování železa, a proto nadměrný přísun železa vede k jeho ukládání do tkání a orgánů a z toho plynoucím negativním účinkům. Dlouhodobý nadbytek železa může mít za následek poškození jater, slinivky a srdce. Stává se to například u alkoholismu nebo při hemochromatóze.